کوفتگی چشم

پارگی یا کوفتگی چشم می‌تواند یک آسیب خیلی دردناک باشد، و اگر به اندازه کافی شدید باشد به مراقبت پزشکی نیاز دارد. اگر یک جسم خارجی مانند فلز یا یک قلاب ماهی به چشم شما وارد شود، باید بلافاصله به اتاق اورژانس یا مرکز مراقبت‌های فوری مراجعه کنید. اگر تلاش کنید خودتان شیء را خارج کنید و یا اگر چشمتان را بمالید، آسیب حتی ممکن است بیشتر شود. در صورت امکان، سعی کنید یک لیوان کاغذی یا محافظ چشم را برای محافظت به آرامی روی چشمتان قرار دهید، سپس به دنبال کمک باشید. چشم شما همچنین ممکن است دارای جسم خارجی قرنیه باشد که قطعات کوچک و تیز یک ماده (معمولا فلز) است که در سطح چشم (قرنیه) قرار می‌گیرد، اما در داخل چشم نفوذ نمی‌کنند. بدنه خارجی فلزی به سرعت می‌تواند باعث زنگ زدگی حلقه دور چشم و اسکار قابل توجه ‌شود. چشم پزشک باید این اجسام خارجی را هرچه زودتر از چشم خارج کند.

اقدامات موثر در درمان کوفتگي یا پارگی چشم

کوفتگی یا پارگی چشم شایع‌ترین آسیب‌های چشم هستند. خراش قرنیه اغلب باعث ناراحتی قابل توجه، قرمزی چشم و حساسیت شدید به نور می‌شود. خراش قرنیه ناشی از تخریب یا از دست دادن سلول‌ها در لایه بالایی قرنیه است. برای داشتن بینایی خوب داشتن قرنیه‌ی سالم مهم است. علاوه بر اختلال بینایی، خراش قرنیه باعث می‌شود که چشم شما بیشتر مستعد پذیرش عفونت شود. بنابراین در صورتی که فکر می‌کنید دچار کوفتگی یا پارگی چشم شده‌اید، باید بلافاصله به چشم پزشک یا اتاق اورژانس و یا مرکز مراقبت‌های فوری مراجعه کنید.

پارگی چشم 


پارگی چشم

اگر پوست اطراف چشم یا روی پلک پاره شده است، ممکن است نیاز به بخیه باشد. در صورت امکان، بخیه‌های نزدیک لبه پلک باید توسط چشم پزشک (پزشکی که در ارزیابی و درمان، جراحی و غیر جراحی، اختلالات چشم تخصص دارد) زده شوند تا اطمینان حاصل شود که هیچ گونه بدشکلی که بر روی نحوه‌ی بسته شدن پلک‌ها تاثیر بگذارد و یا روی قرنیه قرار گیرد (در جلوی چشم) ایجاد نمی‌شود. آسیبی که باعث افتادگی پلک می‌شود، و کل ضخامت پلک را در بر می‌گیرد، یا مجراهای اشک را تحت تاثیر قرار می‌دهد (مجراهایی که باعث خارج شدن اشک از چشم می‌شوند) نیز باید توسط چشم پزشک اصلاح شود. مجراهای اشک هم در قسمت پایین و هم در قسمت بالای پلک نزدیک بینی قرار دارند.

خیلی از این پارگی‌هایی که کره‌ی چشم را تحت تاثیر قرار می‌دهند سطحی هستند. با این حال برخی از این پارگی‌ها در قسمت سفید چشم (اسکلرا) یا گنبد شفاف در سطح جلویی چشم (قرنیه) ایجاد می‌شوند و در قسمت درونی چشم نفوذ می‌کنند. چنین پارگی‌هایی، پارگی کره‌ی چشم نامیده می‌شوند. کره‌ی چشم همچنین ممکن است توسط یک ترومای غیر نافذ، ترومای کُند یا ترومای بلانت پاره شود. اکثر افرادی که دچار پارگی کره‌ی چشم هستند، دچار کاهش دید می‌باشند. چشم اغلب به طور واضح از شکل طبیعی می‌افتد، ممکن است ظاهر مردمک چشم مانند یک قطره اشک شود. گاهی اوقات مایع از چشم خارج می‌شود. خونریزی بیش از حد زیر ملتحمه‌ی چشم (غشای مخاطی نازک که قرنیه را پوشش می‌دهد) گاهی اوقات نشانه‌ای از کره‌ی چشم پاره شده است. پارگی‌های کره‌ی چشم می‌توانند به طور جدی به ساختارهای مورد نیاز برای بینایی آسیب برسانند و کره‌ی چشم (اندوفتالمیت) را بیشتر در معرض عفونت قرار دهند.

پارگی پلک چگونه رخ می‌دهد؟ 

اگرچه همه‌ی ما در طول دوره زندگی‌مان سعی می‌کنیم تا آنجا که ممکن است محتاط باشیم، اما به هرحال اتفاق رخ می‌دهد. بسیاری از ما از ورزش و فعالیت‌های خطرناک لذت می‌بریم که می‌توانند سلامت و ایمنی چشم ما را در معرض خطر قرار دهند. برخی از ما از طریق مشاغل پرخطر کسب درآمد می‌کنیم، که حتی اگر از عینک محافظ استفاده کنیم، پارگی چشم می‌تواند رخ دهد. مطالعات اخیر در موارد مختلف پارگی جراحتی چشم نشان می‌دهد که این اتفاق می‌تواند در موارد زیر رخ دهد:

 • در خیابان
 • در خانه
 • در محل کار
 • پارک‌ها و دیگر اماکن عمومی تفریحی
 • گذرگاه‌های عمومی (به عنوان مثال، پیاده‌روها)
 • در مدرسه

بسیاری از بیمارانی که مورد بررسی قرار گرفتند، قربانیان حمله بودند، اگرچه برخی از آنها در اثر اصابت اشیاء به صورتشان دچار این عارضه شده بودند. اکثر قربانیان مردان بودند (سن متوسط حدود ۲۹ سالگی)، و رایج‌ترین محل آسیب، پلک بالا سمت راست بود. پارگی خیلی کوچک چشم نیاز به حداقل درمان دارد و نیازی به بخیه نخواهد داشت. با این وجود اگر از پارگی شدید روی پلکتان در عذاب هستید، باید بلافاصله به دنبال مراقبت پزشکی در کلینیک همگانی یا اتاق اورژانس باشید. پزشکی که شما را مورد بررسی قرار می‌دهد ابتدا می‌خواهد مطمئن شود که کره‌ی چشم شما زخمی نشده است. این کار ممکن است دشوار باشد، به خصوص اگر چشم ورم کرده باشد یا درد شدیدی داشته باشید. پزشک وجود اجسام خارجی را در چشم بررسی می‌کند و هرگونه نشانه‌ی زخم نافذ به کره‌ی چشم را نیز بررسی می‌کند. پزشک قرنیه را نیز بررسی می‌کند تا مطمئن شود که هیچگونه خراش یا جسم خارجی در آن وجود ندارد.

عوارض و خطرات پارگی چشم 

در صورتی که کره‌ی چشم آسیب دیده باشد، عوارض بالقوه‌ای وجود دارند که باید توسط چشم پزشک مورد بررسی قرار گیرند.

 • هایفما– تجمع خون در اتاق قدامی چشم.
 • پارگی ملتحمه (لینک به مقاله زخم قرنیه چشم)– بریدگی در قسمت سفید چشم
 • شکستگی‌های اوربیتال- آسیب به استخوان‌های کاسه‌ی چشم (به ویژه هنگامی که حادثه‌ای که سبب آسیب شده است شامل ترومای غیر نافذ قابل توجه است). گرفتگی عضلات (محدود شدن حرکت چشم) می‌تواند عارضه احتمالی یا نشانه‌ای از شکستگی اوربیتال باشد.
 • آب مروارید ناشی از ضربه یا تروماتیک- آب مروارید (لینک به مقاله آب مروارید) ناشی از ترومای غیر نافذ.

راه‌های تشخیص پارگی چشم 

 • ارزیابی توسط چشم پزشک
 • توموگرافی رایانه‌ای (CT)

پارگی در کره‌ی چشم باید بلافاصله توسط چشم پزشک (پزشکی که در ارزیابی و درمان،جراحی و غیرجراحی، اختلالات چشم تخصص دارد) بررسی شود. توموگرافی رایانه‌ای برای تایید تشخیص انجام می‌شود و اگر اجسام خارجی در داخل چشم وجود داشته باشند و یا آسیب دیگر در اطراف چشم باشد، پزشک آن را می‌بیند.

روش‌های درمان پاره شدن چشم 

اینکه پارگی چشم چگونه درمان می‌شود، بستگی به ماهیت و شدت آسیب دارد. در اکثر موارد، در صورتی که پارگی خیلی عمیق باشد بخیه زده می‌شود، و در صورتی که کره‌ی چشم یا هرگونه ساختار زیرین آسیب دیده باشد، عمل جراحی ضروری است.

راه حل‌های سریع و خانگی برای درمان پارگی چشم

درمان خانگی پارگی چشم 

 

اگر چشمتان دچار خراش شده است، مواردی وجود دارد که برخی از آنها را باید انجام دهید و برخی را نباید انجام دهید:

 • چشم خود را با محلول سالین یا آب تمیز بشویید. در صورتی که ظرف چشم شویی ندارید، از یک لیوان کوچک تمیز استفاده کنید. لبه‌ی لیوان را روی استخوان در زیر کاسه‌ی چشم خود زیر پلک پایین قرار دهید. آب یا محلول آب نمک ممکن است جسم خارجی را از چشم بیرون آورد.
 • چشمتان را باز و بسته کنید. باز و بسته کردن چشم می‌تواند به رهایی از شر ذرات کوچک خاک یا شن در چشم کمک کند.
 • پلک بالایی‌تان را روی پلک پایینی بکشید. مژه‌های پلک پایین ممکن است قادر به پس زدن هرگونه جسم خارجی گیر کرده زیر پلک چشم بالایی باشند.
 • از عینک آفتابی استفاده کنید. اگر چشم شما به دلیل خراشیدگی به نور حساس است، عینک آفتابی علائم را در حالی که شما بهبود می‌یابید، کاهش می‌دهد.
 • چشمتان را نمالید. ممکن است بخواهید چشمتان را بمالید، اما مالیدن چشم خراش را بدتر می‌کند.
 • چشمتان را با چیزی لمس نکنید. انگشتان، سواپ پنبه‌ای و اشیاء دیگر به حذف جسم خارجی کمک نمی‌کنند و ممکن است به چشم شما آسیب برسانند. به یاد داشته باشید که شیء که باعث خراش شده است، می‌تواند از بین برود، با اینکه هنوز احساس می‌کنید که چیزی در چشم شماست.
 • از لنز استفاده نکنید. استفاده از لنز روند بهبودی را کند کرده و می‌تواند باعث ایجاد عوارض شود.

باید بلافاصله به دنبال مراقبت پزشکی باشید. یک چشم پزشک به دقت چشم شما را بررسی می‌کند و ممکن است داروهای ضد درد، قطره‌های آنتیبیوتیک چشمی یا جراحی (لینک به مقاله جراحی پلک پایین) را تجویز کند تا از چشم در برابر عفونت محافظت کند.

جراحی 

 

جراحی

اصلاحات جراحی اغلب برای پارگی‌های کره‌ی چشم مورد نیاز هستند، به غیر از برخی آسیب‌ها که تنها ناحیه کوچکی از غشای مخاطی نازک که قرنیه را پوشش می‌دهد (ملتحمه) تحت تاثیر قرار می‌دهند. حتی قبل از عمل، آنتی بیوتیک‌ها از طریق ورید (داخل وریدی) وارد می‌شوند تا احتمال عفونت در داخل چشم را کاهش دهند. معمولا جراحی برای بستن پارگی در چشم و کمک به پیشگیری از عفونت انجام می‌شود. جراحی به موارد زیر کمک می‌کند:

 • جلوگیری از آسیب بیشتر به چشم
 • حذف هرگونه جسم خارجی باقی مانده در چشم پس از آسیب

پارگی‌های شدید ممکن است برای اصلاح نیاز به چندین جراحی داشته باشند و می‌توانند باعث از دست رفتن دائمی بینایی شوند.

اگر سوالی در مورد پارگی چشم دارید در این قسمت کلیک کنید.

 

کوفتگی چشم (سیاهی دور چشم) 


کبودی چشم

سیاهی دور چشم می‌تواند ناحیه زیر چشم را تحت تاثیر قرار دهد، یا می‌تواند چشم را به طور کامل احاطه کند.

کبودی چشم زمانی رخ می‌دهد که پس از جراحت در نزدیکی چشم، مایعات در بافت اطراف چشم جمع می‌شوند. از لحاظ فنی، سیاهی دور چشم، کبودی و یا تغییر رنگ ناشی از رگ‌های خونی شکسته‌ی زیر سطح پوست است. مانند کبودی‌های دیگر، سیاهی دور چشم معمولا با تورم همراه است. مانند کبودی‌ها در جای دیگر بدن، کبودی چشم معمولا ناشی از ترومای غیر نافذ ناشی از ضربه است. اما علل دیگری نیز وجود دارد. اصطلاح بالینی برای سیاهی دور چشم، خون مردگی پیرامون چشم‌ است. اگرچه تلفظ آن دشوارتر است، این اصطلاح پزشکی به طور دقیق‌تر عارضه را توصیف می‌کند، این تجمع خون (هماتوم) است که در بافت‌های اطراف چشم، نه در داخل، (پریوربیتال) قرار دارد. ترومای غیر نافذ در چشم یا نواحی اطراف آن می‌تواند به عروق خونی کوچک زیر پوست آسیب بزند و موجب نشت خون از آنها شود، که منجر به ایجاد سیاهی دور چشم یا کبودی می‌شود.

علت و دلایل کبودی و گوفتگی چشم 

شایع‌ترین علت سیاهی دور چشم یک ضربه به چشم، پیشانی و یا بینی است. بسته به جایی که ضربه به آن وارد می‌شود، یک یا هر دو چشم ممکن است تحت تاثیر قرار گیرند.

 • ضربه به بینی اغلب موجب تورم در هر دو چشم می‌شود، زیرا تورم ناشی از آسیب بینی باعث می‌شود مایع در بافت‌های سست پلک جمع شود.
 • فرآیندهای عمل جراحی برای صورت، مانند لیفت صورت، جراحی فک، یا جراحی بینی می‌توانند باعث سیاهی دور چشم شوند.
 • نوع خاصی از آسیب سر، که شکستگی قاعده‌ی جمجمه نامیده می‌شود، باعث متورم شدن و سیاه شدن هر دو چشم می‌شود. این عارضه معمولا با عنوان چشمان راکونی توصیف می‌شود.
 • سایر علل تورم در اطراف چشم عبارتند از: واکنش‌های آلرژیک (لینک به مقاله حساسیت چشم)، نیش حشرات، سلولیت (عفونت پوست اطراف چشم)، آنژیوادم (یک عارضه‌ی ارثی که باعث تورم، معمولا در اطراف هر دو چشم می‌شود) و عفونت‌های دندان. با این حال، این عارضه‌ها باعث سیاه و آبی شدن اطراف چشم نمی‌شوند.

علائم و نشانه‌های کوفتگی چشم 

این موضوع که همیشه قبل از اینکه خودتان قصد درمان سیاهی دور چشم را داشته باشید، توسط پزشک بررسی شوید امری مهم است. برای اندازه‌گیری شدت سیاهی دور چشم، علائم زیر را بررسی کنید، و اگر هر یک از آنها وجود دارد، به دنبال مراقبت پزشکی فوری باشید:

 • خون داخل چشم (هایفما)
 • جاری شدن خون از گوش‌ها یا بینی
 • سرگیجه، غش یا از دست دادن هوشیاری
 • تغییرات در دید، از جمله تاری دید، دوبینی، از دست دادن بینایی یا وجود مگس پران یا جرقه در چشم.
 • استفراغ
 • عدم توانایی حرکت چشم
 • تغییرات رفتاری یا بی‌حالی
 • درد شدید
 • کبودی در اطراف هر دو چشم
 • سردرد مداوم
 • علائم عفونت، مانند گرما، قرمزی، چرک یا تب
 • تورم بیش از حد یا تورمی که مربوط به آسیب نیست.

سیاهی دور چشم چگونه تشخیص داده می‌شود؟ 

در اکثر موارد سیاهی دور چشم، یک معاینه‌ی فیزیکی ساده و ابتدایی تمام چیزیست که نیاز است. پزشک در مورد حقایق مربوط به آسیب از شما سوال می‌پرسد و به دنبال آسیب‌ها یا علائم مرتبط است. معاینه‌ی فیزیکی ابتدایی شامل بررسی بینایی بیمار، انداختن نور در چشم‌ها برای بررسی مردمک چشم و درون خود چشم برای هر گونه آسیب، تست حرکت چشم (دنبال کردن انگشت پزشک با چشم‌ها)، و بررسی استخوان‌های صورت در اطراف چشم است. بسته به آنچه دیده می‌شود، پزشک ممکن است تست‌های اضافی را انجام دهد.

 • پزشک ممکن است یک رنگ را درون چشم قرار دهد و با یک نور مخصوص درون چشم را ببیند تا هرگونه خراش در کره‌ی چشم یا اشیاء خارجی را بررسی کند.
 • اگر پزشک مشکوک باشد که احتمال دارد بیمار دچار شکستگی در استخوان‌های صورت یا اطراف چشم باشد، ممکن است انجام اشعه‌ی ایکس یا سی تی اسکن را تجویز کند. این همچنین ممکن است در صورتی انجام شود که پزشک به وجود چیزی در چشم شک داشته باشد.
 • در صورتی که هرگونه نگرانی خاصی وجود داشته باشد، پزشک بیمار را به یک متخصص مناسب مانند چشم پزشک (پزشکی که در مراقبت از چشم و جراحی تخصص دارد) برای مراقبت تکمیلی ارجاع می‌دهد.

روش‌های درمان کبودی اطراف چشم

سیاهی دور چشم معمولا در عرض چند هفته ناپدید می‌شود. در طول این دوره بهبودی، مهم است که با اجتناب از فعالیت‌هایی که ممکن است به چشم آسیب بیشتری وارد کنند، از چشم در برابر آسیب‌های بیشتر محافظت کنید. شما احتمالا متوجه خواهید شد که با بهبودی چشم، رنگ سیاه دور آن تغییر خواهد کرد. سایه‌های بنفش، و حتی سبز یا زرد معمولا رایج هستند. در حالی که درمان سحرآمیزی برای درمان یک شبه‌ی سیاهی دور چشم وجود ندارد، در اینجا مواردی که می‌توانند به سرعت بخشیدن روند بهبودی کمک کنند وجود دارند، بنابراین ظاهر و احساس چشم شما می‌تواند سریع‌تر بهبود یابد:

با سرما شروع کنید 

درمان کبودی اطراف چشم

کیسه‌ی نخود فرنگی یخ زده، قاشق خنک یا روش دیگری را برای پایین آوردن درجه حرارت نواحی دور چشم، بلافاصله پس از آسیب اعمال کنید و بعد از آن به مدت ۲۴ ساعت اول این کار را زود به زود انجام دهید.

حالا از گرما استفاده کنید 

رفع کبودی دور چشم

بعد از یک یا دو روز از استفاده از بسته‌های سرد، به آرامی کمپرس گرما (نه داغ) را به سیاهی دور چشم اعمال کنید. این امر برای آسان کردن روند بهبودی به کار می‌رود و باعث افزایش جریان خون به ناحیه می‌شود.

ماساژ 

ماساژ

در روزهای بعد از آسیب، به آرامی ناحیه اطراف کبودی (نه خود سیاهی دور چشم) را ماساژ دهید. این کار ممکن است به فعال کردن سیستم لنفاوی در نزدیکی کبودی کمک کند و فرآیند بهبودی را سرعت بخشد.

آناناس بخورید 

آناناس بخورید

این میوه گرمسیری حاوی مخلوطی از آنزیم‌هایی است که باعث کاهش التهاب می‌شوند (لینک به مقاله عفونت چشم) و روند بهبودی را سرعت می‌بخشند، که ممکن است به از بین رفتن سریعتر کبودی چشم کمک کنند.

ویتامین c 

 

مصرف ویتامین c

اگرچه ویتامین C نه تنها ممکن است باعث شود که دیرتر دچار کبودی شوید (با تقویت رگهای خونی، کاهش تمایل آنها به نشت پس از ترومای غیر نافذ)، بلکه ممکن است به سرعت بخشیدن به روند بهبودی سیاهی دور چشم نیز کمک کند. [درباره ویتامین C و چشم بیشتر بخوانید.]

عصاره‌ی بیل بری 

یکی از هم خانواده‌های بلوبری و کران بری، بیل بری است که حاوی آنتی اکسیدان‌های قوی می‌باشد و می‌تواند به کاهش و یا از بین بردن کبودی‌ها با افزایش تاثیر ویتامین C و تقویت مویرگ‌ها کمک کند.

چگونگی پیشگیری از سیاهی دور چشم 

برای کاهش خطر ابتلا به سیاهی دور چشم، همیشه به یاد داشته باشید که در هنگام شرکت در فعالیت‌های بالقوه‌ی خطرناک، از جمله ورزش کردن، از عینک ایمنی، عینک ورزشی یا حتی سرپوش محافظ استفاده کنید که حاوی پوشش و محافظ صورت است. استفاده از کمربند ایمنی نیز ضروری است و خطر ابتلا به سیاهی دور چشم ناشی از حوادث جزئی اتومبیل را نیز کاهش می‌دهد.

علاوه بر این، مراحلی وجود دارند که می‌توانید در خانه انجام دهید تا از ایجاد سیاهی دور چشم جلوگیری کنید. برای مثال، اشیاء را در پله‌ها قرار ندهید، زیرا می‌تواند موجب افتادن و آسیب شما شود. راه رفتن روی فرش نیز می‌تواند خطرناک باشد، بنابراین مطمئن شوید که فرش صاف است و چین خوردگی ندارد.

اگر در مورد کوفتگی و کبودی چشم سوال دارید در این قسمت کلیک کنید.

Post Author: مجله آنلاین چشم پزشکی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like

تنبلی چشم(آمبلیوپی)بدلیل اختلال در عملکرد طبیعی چشم همراه با سردرد

آمبلیوپی که آن را با عنوان تنبلی چشم می‌شناسیم، یک

عینک برای مطالعه و اصلاح مشکلات بینایی (عیوب انکساری، انحراف چشم و…)

انواع مختلفی از مشکلات بینایی وجود دارد که می‌تواند بینایی

تومورهای چشمی: اختلال در سلول‌های پوستی چشم و تغییر رنگ لایه‌های آن

تومورهای چشم معمولا تومورهای ثانویه ناشی از سرطان هایی هستند