پیر چشمی درمان با جراحی فمتو لیزیک کمرا (روش جدید دردرمان قطعی)

پیر چشمی از دست دادن تدریجی توانایی چشم شما برای متمرکز شدن بر روی اشیاء نزدیک است. این بخش طبیعی و اغلب آزار دهنده‌ی پیری است. پیر چشمی معمولا در اوایل تا اواسط دهه ۴۰ قابل توجه است و تا حدود ۶۵ سالگی ادامه می‌یابد. هنگامی که شروع به نگه داشتن کتاب‌ها و روزنامه‌ها با بالا گرفتن دستها به منظور قادر بودن برای خواندنشان می‌کنید، ممکن است از پیر چشمی آگاه شوید. معاینه چشم اولیه می‌تواند پیر چشمی را تایید کند. شما می‌توانید این عارضه را با عینک یا لنزهای طبی اصلاح کنید. شما همچنین ممکن است جراحی را در نظر بگیرید.

پیر چشمی یکی از نشانه‌های افزایش سن


پیر چشمی یکی از نشانه های افزایش سن

پیر چشمی از دست دادن طبیعی توانایی متمرکز شدن نزدیک است که با پیری رخ می‌دهد. اکثر افراد گاهی اوقات پس از سن ۴۰ سالگی متوجه اثرات پیر چشمی می‌شوند، هنگامی که شروع به دشوار شدن خواندن نوشته‌های کوچک به طور واضح می‌کنند، از جمله پیام‌های داخل گوشی همراه.

شما نمی‌توانید از عارضه‌ی پیر چشمی فرار کنید، حتی اگر پیش از این هرگز مشکل بینایی نداشته‌اید. حتی افرادی که نزدیک بین هستند نیز متوجه خواهند شد که هنگامی که عینک یا لنزهای همیشگی خود را به منظور اصلاح فاصله دید می‌گذارند، بینایی نزدیک را محو می‌بینند. در سراسر جهان، حدود ۱٫۳ بیلیون نفر در سال ۲۰۱۱، دچار پیش پیر چشمی بودند. انتظار می‌رود که این تعداد تا سال ۲۰۲۰ به ۲٫۱ بیلیون افزایش یابد. اگرچه پیر چشمی یک تغییر طبیعی روند پیری در چشمان ما است، اما اغلب یک رویداد مهم و عاطفی است، زیرا نشانه‌ای از پیری است که غیر قابل چشم پوشی است و پنهان کردن آن دشوار است.

علائم و نشانه‌های پیرچشمی


علائم و نشانه‌های پیرچشمی

هنگامی که دچار پیر چشمی می‌شوید، شما باید فاصله تلفن هوشمند و دیگر اشیاء و وسایل مطالعه (کتاب، مجله، منو غذا، برچسب، و غیره) را به منظور شفاف‌تر دیدن از چشمانتان دورتر نگه دارید. متاسفانه هنگامی که اجسام را دورتر از چشمانتان قرار می‌دهید، اندازه آنها کوچکتر می‌شود، بنابراین این تنها یک راه حل موقتی و نیمه موفق برای پیر چشمی است.

همچنین، زمانی که می‌توانید به خوبی از نزدیک ببینید، پیر چشمی می‌تواند موجب سر درد، فشار چشم، و خستگی دید می‌شود که خواندن و دیگر وظایف دید نزدیک را کمتر راحت و خسته کننده‌تر می‌کند.

چه چیزی باعث پیر چشمی می‌شود؟


پیر چشمی توسط یک فرایند مرتبط با سن ایجاد می‌شود. این با آستیگماتیسم، نزدیک بینی، و دوربینی تفاوت دارد، که مرتبط با شکل مردمک چشم هستند و توسط عوامل ژنتیکی و محیطی ایجاد می‌شوند. اعتقاد بر این است که پیر چشمی ناشی از ضخیم شدن تدریجی و از دست دادن انعطاف پذیری لنز طبیعی داخل چشم شما است.

این تغییرات مرتبط با سن در پروتئین‌های عدسی چشم رخ می‌دهند، و عدسی چشم را در طول زمان سخت‌تر و کمتر انعطاف پذیر می‌کنند. تغییرات مرتبط با سن همچنین در فیبرهای عضلانی اطراف عدسی چشم وجود دارد. با خاصیت ارتجاعی کمتر، متمرکز شدن چشم کار سخت‌تری است. و دیگر اینکه نظریه‌های متداول کمتری وجود دارد.

عوامل خطر


عوامل خطر

عوامل خطر می‌توانند بیشتر شما را در معرض مبتلا شدن به پیر چشمی قرار دهند، از جمله:

  • سن: سن بزرگترین عامل خطر برای پیر چشمی است. تقریبا همه افراد بعد از سن ۴۰ سالگی درجه‌ای از پیر چشمی را تجربه می‌کنند.
  • عوارض پزشکی دیگر: تیز چشم بودن یا داشتن بیماری‌های خاص مانند دیابت، بیماری مولتیپل اسکلروزیس یا بیماری‌های قلبی عروقی می‌تواند خطر ابتلا به پیر چشمی زودرس شما را افزایش دهد، که پیر چشمی در افراد زیر ۴۰ سال است.
  • داوها: برخی داروهای خاص با علائم پیر چشمی زودرس همراه هستند، از جمله داروهای ضد افسردگی، آنتی هیستامین‌ها و دیورتیک‌ها

درمان پیر چشمی


برای درمان پیر چشمی روش‌های مختلفی را می‌توانید انتخاب کنید. در این خصوص پزشک‌تان می‌تواند به شما کمک بیشتری کند. در ادامه ما به برخی از این روش‌ها پرداخته‌ایم:

عینک

عینک

عینک‌ها با لنزهای پیشرونده متداول‌ترین راه برای پیر چشمی برای اکثر افراد بالای ۴۰ سال هستند. این لنزهای چند کانونی بدون خط، دید نزدیک واضح را دوباره باز می‌گرداند و در همه فاصله‌ها بینایی عالی را ارائه می‌دهند، صرف نظر از اینکه چه خطاهای انکساری شما ممکن است علاوه بر پیر چشمی داشته باشید.

گزینه‌ی دیگر عینک‌ها با لنزهای ۲ کانونی است. اما لنزهای ۲ کانونی این روزها کمتر رایج هستند زیرا آنها طیف محدودتری از دید را برای بسیاری از افراد دچار پیر چشمی ایجاد می‌کنند. همچنین اکثر افراد نمی‌خواهند با استفاده از عینک که یک خط دو کانونی قابل رویت دارد پیری‌شان را نشان دهند. همچنین برای افراد مبتلا به پیر چشمی عادی است که متوجه شوند به دلیل تغییرات ناشی از پیری در چشم‌هایشان بیشتر به نور و روشنایی حساس می‌شوند. لنزهای فتوکرومیک، که به طور خودکار در نور خورشید تیره می‌شوند، انتخاب خوبی برای این علت هستند. آنها در همه طرح‌های لنز، از جمله لنزهای پیشرونده و دو کانونی، در دسترس هستند.

عینک‌های مطالعه گزینه‌ی دیگر هستند. برخلاف عینک‌های دو کانونی و لنزهای پیشرونده، که اکثر افراد همه روزه استفاده می‌کنند، عینک‌های مطالعه تنها زمانی استفاده می‌شوند که فرد نیاز به دیدن اجسام از نزدیک و خواندن نوشته‌ها به طور واضح دارد.

صرف نظر از اینکه کدام نوع عینک را به منظور اصلاح پیرچشمی انتخاب کرده‌اید، حتما لنزهایی که شامل پوشش ضد انعکاسی هستند را در نظر بگیرید. پوشش ضد انعکاسی بازتاب‌هایی که می‌توانند گیج کننده باشند و باعث آسیب چشم می‌شوند را حذف می‌کند. این همچنین به کاهش تشعشع کمک می‌کند و وضوح بصری برای رانندگی در شب افزایش می‌یابد.

لنزهای طبی چشم

لنزهای طبی چشم

لنزهای طبی چشم همچنین می‌توانند برای پیر چشمی انتخاب شوند، که در گاز نفوذ پذیر یا مواد لنز نرم در دسترس هستند. نوع دیگری از تصحیح با لنزهای طبی چشم برای پیر چشمی مونوویژن است، که در آن یکی از چشم‌ها تجویز فاصله را استفاده می‌کند و چشم دیگر برای دید جلو استفاده می‌کند. مغز می‌آموزد که از یک چشم یا دیگری برای وظایف مختلف استفاده کند. اما در حالی که برخی افراد از این راه حل راضی هستند، دیگران از کاهش بینایی تیزهوشی و برخی افراد از از دست دادن احساس عمق با مونوویژن شکایت دارند.

از آنجا که لنزهای انسانی همچنان با رشد کردنتان تغییر می‌کنند با گذر زمان تجویز presbyopic باید افزایش یابد. شما می‌توانید انتظار داشته باشید که پزشک مراقبت از چشم یک اصلاحیه قوی‌تر برای دید نزدیک در صورت نیاز برایتان تجویز کند.

جراحی

جراحی

نمی‌خواهید برای پیر چشمی از عینک یا لنزهای طبی استفاده کنید؟ تعدادی از گزینه‌های جراحی برای درمان پیر چشمی موجود است. یک روش اصلاح پیر چشمی که در حال به دست آوردن محبوبیت بیشتری است، کاشت قرنیه‌ای است. معمولا کاشت در قرنیه چشمی که چشم غالب شما نیست، کاشت قرنیه‌ای عمق تمرکز چشم درمان شده را افزایش داده و نیاز به عینک مطالعه را بدون هیچگونه اثر قابل توجه بر کیفیت فاصله دید شما، کاهش می‌دهد.

گزینه‌های دیگر برای اصلاح جراحی پیر چشمی عبارت‌اند از:

  • NearVision CK: این روش پیوند قرنیه هدایتی ارائه شده توسط Refractec از امواج رادیو فرکانسی برای تغییر شکل قرنیه یک چشم به منظور بهبود نزدیک بینی چشم استفاده می‌کند.
  • منوویژن لیزیک: این روش لیزیک اصلاح شده اثر مشابه منوویژن با لنزهای طبی چشم ایجاد می‌کند اما بدون نیاز به استفاده از گذاشتن لنز است.
  • لیزیک چندکانونی: این روش لیزیک چند کانونی شبیه به استفاده از لنزهای تماسی چند کانونی است. لیزیک چند کانونی برای چندین سال در اروپا انجام شده است، اما این روش هنوز توسط سازمان غذا و دارو برای استفاده در ایالات متحده تایید نشده است.
  • جراحی تعویض لنز: جراحی تعویض لنز، که RLE نیز نامیده می‌شود، عملا شبیه به جراحی آب مروارید است، اما لنزهای طبیعی که جایگزین شدند هنوز با آب مروارید گرفته نشده‌اند. جراح می‌تواند یک لنز داخل چشمی چند کانونی یا یک لنز داخل چشمی مناسب و درخور به منظور بازگرداندن دید نزدیک را انتخاب کند.
  • فمتولیزیک: روش فمتولیزیک که All-Laser LASIK نیز نامیده می‌شود، تکامل مدرن جراحی لیزیک است. در حالی که قرنیه با استفاده از یک چاقوی کوچک جراحی (میکروکراتوم) در جراحی لیزیک معمول بریده می‌شود، که خطراتی به همراه دارد، قرنیه با لیزر در جراحی فمتولیزیک باز می‌شود. تنها لیزرهای با دقت بالا برای این درمان استفاده می‌شوند. لیزر فمتو سکند بسیار دقیق‌تر از چاقوی جراحی برش می‌دهد، فلاپ تولید شده از این رو نازک‌تر است و بافت‌های بیشتری را ذخیره می‌کند. بنابراین ایمنی بودن فرایند افزایش می‌یابد و روند بهبودی را سرعت می‌بخشد، همچنین نقایص بصری بیشتر نیز می‌تواند درمان شود. گام اول برای دیدن اینکه آیا شما یک متقاضی خوب برای جراحی پیر چشمی هستید یا خیر، یک معاینه چشم جامع و مشاوره با جراح انکساری است که در جراحی پیر چشمی متخصص است.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

Post Author: مجله آنلاین چشم پزشکی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like

سندرم خشکی چشم:تغییر در کیفیت دید و بینایی و کمیت اشک چشم

خشکی چشم، که همچنین سندرم خشکی چشم نامیده می‌شود، امروزه

ضعیفی چشم:تقویت و بهبود قدرت بینایی و کاهش سردردهای ناشی از آن

ضعیفی چشم غالبا با یکی از موارد نزدیک‌­بینی (با نام مایوپیا)

آب مروارید دیابتی:کدر شدن لنز یا عدسی چشم در اثر دیابت و درمان آن

کاتاراکت یا آب مروارید عارضه‌ای است که در طی آن عدسی