بلافاصله بعد از عمل داروی مسکن تجویز می شود.معمولاً استامینفون کدئین و روی محل عمل یک گاز استریل و روی آنرا کیسه یخ میگذاریم.(کیسه یخ استاندارد برای چشم موجود است و میتوانید از داروخانه ها تهیه کنید اگر خودتان درست میکنید دو کیسه فریزر را درون بگذاریم تا هیچگونه آبی روی محل نچکد . ۲۴ ساعت اول فقط برای رفتن دستشویی و غذا خوردن کیسه یخ را از روی چشم بردارید و بقیه اوقات کیسه یخ روی محل زخم باشد.

اینکار موجب کاهش ورم بعد از عمل خواهد شد و از باز شدن زخم جلوگیری میکند و جای زخم و جوشگاه کم رنگتری به جای خواهد گذاشت.فردای روز عمل معمولاً پانسمان باز میشود و دو نوع پماد یکی برای کاهش تورم و قرمزی و یکی برای ضدعفونی کردن محل عمل تجویز میشود.

روز هفتم به بعد برحسب جوش خوردن بخیه ها کشیده میشود.از روز سوم عمل میتوانید مطابق معمول صورت را بشویید و وضو بگیرید اما به زخم هیچگونه فشاری وارد نیاورید به صورت آرام آب را روی پلک ها بریزید.از هفته دوم معمولاً کرم ضد چروک تجویز میشود و یکی دوماه مصرف آن ادامه خواهد داشت.

معمولاً پلک های پایین با فاصله یک تا دوماه بعد از پلک های بالا عمل میشود و همه اقدامات مربوط به پلک های بالا برای پلک های پایین هم اعمال میشود.محل بخیه پلک های پایین دو سه میلیمتر زیرتر میباشد و به دلیل آنکه بعد از عمل تا یکی دو ماه محل آن معلوم است خانم ها میتوانند از مواد آرایشی جهت پوشاندن آن استفاده کنند.

اگر فقط بخواهید چربی پلک پایین را برداریم میتوانیم از داخل پلک پایین عمل کنیم که هیچگونه جای زخم در بیرون نخواهد بود.فقط چروک های پوست با این روش کم نخواهد شد و گاهی بیشتر هم خواهد شد به همین دلیل اکثراً جراحی پلک پایین از بیرون و از زیر مژه های پلک پایین انجام میشود.

از یکی دو روز بعد از عمل میتوان مطالعه و تماشای تلویزیون را شروع کرد و امور روزمره زندگی و کارهای سبک از روز سوم به بعد قابل انجام است.فقط خم شدن در حد سجده و حمل بار سنگین و همچنین ورزشهای سنگین تا سه هفته مجاز نمیباشد.

از روز پنجم خانمها میتوانند محل کبودی و محل عمل را با کرم های آرایشی بپوشانند و در صورتیکه نسبت به باد و آفتاب حساسیت پیدا کردید یکی دو ماه استفاده از عینک های آفتابی پهن و ضد آفتاب توصیه میشود (مصرف کرم ضدآفتاب از هفته دوم مجاز است)

تورم و کبودی محل عمل عادی است و عموماً پس از چند هفته خوب میشود. به همین دلیل ممکن است محل برش دو طرف مثل هم دیده نشود با کاهش ورم معمولا این نقیصه برطرف خواهد شد.در صورتیکه شب هنگام خواب پلک ها باز بماند مصرف اشک مصنوعی و یا پماد ویتامین Aچشمی توصیه میشود و این حالت معمولاً در طول چند هفته خود به خود خوب میشود.

در چند ساعت بعد از عمل نباید سر را خم کرد و یا فعالیت های سنگین نمود اینکار ممکن است موجب درد پشت چشم و یا کاهش دید گردد.در صورت بروز این حالت جراح خود را مطلع سازیدچون برش ظریف جراحی در چین طبیعی پلک داده میشود معمولاً در حالت عادی محل عمل دیده نمیشود و اگر چشم را ببندیم و نشان کسی بدهیم تا سه ماه یک خط صورتی در محل عمل قابل مشاهده است که پس از آن کم کم سفید و به مرور محو میشود.

مجدداً تذکر داده میشود که از دو هفته قبل از عمل از مصرف آسپرین خودداری کنید و اگر به دلیلی نیاز به قرص مسکن داشتید از استامینوفن کدئین استفاده کنید.تا دو سه روز بعد از عمل هنگام استراحت کمی زیر سر بالاتر از تنه قرار بگیرد اینکار به همراه کمپرس یخ موجب کاهش ورم و کبودی پس از عمل خواهد شد.

Post Author: مجله آنلاین چشم پزشکی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like

سندرم خشکی چشم:تغییر در کیفیت دید و بینایی و کمیت اشک چشم

خشکی چشم، که همچنین سندرم خشکی چشم نامیده می‌شود، امروزه

ضعیفی چشم:تقویت و بهبود قدرت بینایی و کاهش سردردهای ناشی از آن

ضعیفی چشم غالبا با یکی از موارد نزدیک‌­بینی (با نام مایوپیا)

آب مروارید دیابتی:کدر شدن لنز یا عدسی چشم در اثر دیابت و درمان آن

کاتاراکت یا آب مروارید عارضه‌ای است که در طی آن عدسی