تفاوت عمل چشم لیزیک و لازک چیست

امروزه، طیف‌های درمانی مختلفی با نام‌های متفاوت برای جراحی لیزر چشم وجود دارند که به سختی می‌توان فهمید که کدام را باید انتخاب کرد و تفاوت بین آنها چیست؛ اما در زیر این تبلیغات بی‌پایان و برندهای فانتزی، تعداد روش‌های عمل جراحی چشم واقعاً کم است. همه روش‌های عمل جراحی لیزر چشم با تغییر شکل بافت دائمی یا استروما که در بستر قرنیه قرار دارد کار می‌کنند. تنها تفاوت آنها با هم در دسترسی به این بافت است.

تفاوت عمل چشم لیزیک و لازک چیست؟

عمل جراحی لیزر چشم نسبت به اولین مرتبه‌ای که معرفی شده تغییرات زیادی کرده است. از آن پس، در این زمینه پیشرفت‌های زیادی شده که باعث به و جود آمدن روش‌ها و تجهیزات جدید شده و در نتیجه نرخ موفقیت افزایش یافته و دوران بهبودی و درد و ناراحتی کاهش یافته است. عمل‌های لیزیک و لازک دو روش پیشرفته و جدید امروزی هستند که به طور گسترده‌ای برای انجام عمل‌های جراحی لیزر چشم به کار برده می‌شوند. برای درک تفاوت این دو نوع عمل اول باید بدانید که هر یک از این روش‌ها چگونه کار می‌کنند.

عمل جراحی لازک


لازک مخفف کراتکتومی زیر اپیتلیال لیزری است. این روش یکی از جدیدترین تغییرات در پی آر کی است که در آن انرژی لیزر به طور مستقیم برای تغییر شکل سطح خارجی چشم به منظور اصلاح بینایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در عمل لازک، لایه اپیتلیال حفظ می‌شود. این لایه با استفاده از یک تیغ به نام ترفین که یک تیغ نازک‌تر از آن چیزی است که در لیزیک به کار برده می‌شود شکافته می‌شود. این لایه قبل از استفاده از انرژی لیزر بالا برده می‌شود. زمانی که تغییر شکل آنجا شد، اپیتلیوم نیز در سطح چشم جابجا می‌شود.

قبل و بعد از انجام عمل لازک 

قبل از قرار گرفتن تحت عمل، جراح یک معاینه عمومی انجام داده و چشم‌های شما را نیز تست می‌کند تا مطمئن شود که شما شرایط لازم برای قرار گرفتن تحت عمل لازک را دارید.از شما خواسته می‌شود که بدون مشاوره از لنزهای تماسی خود استفاده نکنید و زمان این کار به نوع استفاده شما بستگی دارد. این کار باعث می‌شود که قرنیه شکل تازه به خود بگیرد (که با استفاده از لنزهای تماسی تغییر پیدا کرده است) و پزشک را قادر می‌سازد تا اندازه‌گیری‌های دقیق که برای انجام عمل جراحی لیزر چشم لازم است را انجام دهد. تا زمان انجام عمل جراحی، شما باید مرخصی بگیرید تا بینایی شما زمان لازم برای تنظیم شدن داشته باشد. بیماران معمولاً باید یک هفته مرخصی بگیرند. شما نمی‌توانید پس از انجام عمل جراحی خودتان رانندگی کرده و به منزل بازگردید بنابراین باید یک نفر همراه داشته باشید. ناراحتی‌های خفیف تا متوسط در روزهای اول پس از انجام عمل لازک برای بیشتر بیماران عادی است. به شما لنزهای تماسی پانسمانی داده می‌شود که پس از عمل باید از آن استفاده کنید تا از چشم‌های شما در برابر گرد و غبار که ممکن است باعث بروز عفونت شوند محافظت کند و شما باید از آنها حدود ۴ روز در مدتی که سلول‌های اپیتلیال سطحی در حال بازسازی هستند استفاده کنید. پزشک ممکن است برای شما استروئیدها و دوره‌ای آنتی بیوتیک تجویز نماید که تا سه هفته ادامه می‌یابد – این می‌تواند به فرایند بهبودی شما کمک کرده و احتمال بروز عفونت را کاهش دهد.

 دوران بهبودی 

دوران بهبودی بیمار از ۳ تا ۶ روز طول می‌کشد و پس از آن بینایی و دید وی عادی می‌شود. ممکن است تثبیت بینایی تا یک ماه طول بکشد. در موارد بسیار پیچیده این مدت ممکن است به ۹ ماه هم برسد.

 عمل لیزیک چشم


عمل لیزیک چشم 1

لیزیک مخفف کراتومیلیئوس در محل به وسیله لیزر است. عمل جراحی لیزیک چشم فرایندی است که دران یک بافت فلپ نازک که یک پوشش شفاف روی مردمک چشم است از روی قرنیه برداشته شده و از روی آن کنار داده می‌شود. با استفاده از لیزر قسمتی از بافت قرنیه زیر فلپ برداشته می‌شود تا شکل قرنیه کمی تغییر داده شود و عیوب انکساری آن برطرف شود. سپس فلپ دوباره روی جلوی چشم قرار داده می‌شود. از آنجا که فلپ به طور کامل برداشته نمی‌شود، طول دوره بهبودی به میزان چشمگیری کاهش می‌یابد.

قبل و بعد از عمل جراحی لیزیک 

تا زمان انجام عمل جراحی لیزیک، شما باید دستورالعمل‌هایی که چشم پزشک داده است را به دقت رعایت کنید.اگر شما از لنزهای تماسی استفاده می‌کنید، احتمالاً از شما خواسته می‌شود که از آنها تا زمان معاینه اولیه استفاده نکنید. این بدان دلیل است که لنزهای تماسی باعث تغییر شکل قرنیه می‌شوند و شما باید مدت زمانی را برای بازگشتن قرنیه به شکل طبیعی صبر کنید تا عمل را بتوان با موفقیت انجام داد. عدم انجام این کار ممکن است باعث اندازه‌گیری‌های اشتباه شود که باعث می‌شود برنامه‌ریزی عمل ضعیف شده و نتایج اثربخش نباشد. اگر شما از لنزهای تماسی نرم استفاده می‌کنید از شما خواسته می‌شود که به مدت دو هفته قبل از معاینه اولیه از آنها استفاده نکنید. اگر شما از لنزهای هلالی یا آر جی پی استفاده می‌کنید از شما خواسته می‌شود که از ۳ هفته قبل از معاینه اولیه از آنها استفاده نکنید و لنزهای سخت را نباید از ۴ هفته قبل از معاینه اولیه به کار ببرید. پزشک سوابق پزشکی شما را بررسی کرده و تأیید می‌کند که شما شرایط لازم برای قرار گرفتن تحت عمل لیزیک را دارید. مزایا، خطرات احتمالی و روش‌های جایگزین جراحی را برای شما توضیح می‌دهد و در مورد مراحلی که پس از انجام عمل پیش رو دارید با شما صحبت می‌کند.درد خفیف را می‌توان با مصرف داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک تسکین داد و ممکن است دید شما کمی تار باشد. به چشم‌های خود دست نزیند و آنها را نمالید تا به مرور بهبود یابید. اگر شما درد شدید و مستمری دارید یا دید شما بهتر نمی‌شود باید بلافاصله با جراح خود تماس بگیرید.

 دروان بهبودی 

در دروان بهبودی پس از عمل لیزیک باید به چشم‌های خود استراحت بدهید و از آنها در برابر اجسام خارجی مانند شامپو، کرم‌های صورت، لوازم آرایش و… محافظت کنید. این بدان معنی است که موهای خود را نشورید یا دوش نگیرید (به دلیل بخار)، در زمانی که در معرض نور خورشید هستید و از عینک آفتابی استفاده کنید و از انجام ورزش‌های پربرخورد تا مدت یک ماه پس از عمل خودداری کنید. فعالیت‌های دیگر که باید از آنها دوری شود عبارتند از شنا کردن و رانندگی کردن – حداقل تا مدت یک هفته پس از انجام عمل لیزیک.

 تفاوت بین عمل‌های جراحی لیزیک و لازک 


تفاوت اولیه بین عمل‌های جراحی چشم به روش‌های لازک و لیزیک در این است که در لیزیک از شکاف میکروکراتوم یا لیزر خاصی استفاده می‌شود، ابزار برشی به نام ترفاین مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازک معمولاً درد بیشتری نسبت به لیزیک دارد. لازک برای افرادی که قرنیه آنها نازک و شیب‌دار است مناسب است. لازک خطرات احتمالی همراه با برداشتن فلپ را در لیزیک ندارد. ضخامت فلپ اولین تفاوت بین دو روش است. فلپ که در هنگام انجام عمل لیزیک شکافته می‌شود حدود ۳ برابر ضخامت شکاف فلپی است که در لازک ایجاد می‌شود. به همین دلیل دوران بهبودی لیزیک معمولاً کوتاه‌تر است.هم لیزیک و هم لازک برای اصلاح عیوب انکساری نزدیک بینی، دوربینی، استیگماتیسم و پیرچشمی به کار برده می‌شوند. نرخ موفقت در هر دو روش بالا است ولی به هر حال، معمولاً افراد دارای ویژگی‌های متفاوتی هستند و بر همین اساس یکی از دو روش را به کار می‌بندند. به عنوان مثال، اگر قرنیه یک نفر برای انجام عمل لیزیک بسیار نازک باشد باید تحت عمل لازک قرار گیرد. از آنجا که دوران بهبودی لیزیک کوتاه‌تر است، بیماران می‌توانند نتایج حاصل از آن را سریع‌تر احساس کنند. عمل جراحی چشم لیزیک کمی گران‌تر از لازک است که دلیل آن استفاده از تجهیزات پیچیده‌تری است که برای انجام آن به کار برده می‌شود. با انجام یک ارزیابی و معاینه عمومی نمی‌توان گفت که کدام روش بهتر است. عمل جراحی لازک برای برخی افراد مناسب است و عمل لیزیک نیز برای برخی دیگر. از آنجا که هر روش مزایا و معایب منحصر به خود را دارد، انتخاب روش به شدت اختلالات چشم و تصمیم‌گیری هر فرد بستگی دارد.

 مزایا و معایب عمل‌های جراحی لیزیک و لازک 


انجام عمل لیزیک به افرادی که بافت قرنیه‌ای ضخیم‌تری دارند توصیه می‌شود. معمولاً پس از انجام این عمل، دید فرد ۲۰ / ۲۰ می‌شود. ناراحتی‌های پس از انجام این عمل بسیار کم است و دوره بهبودی آن واقعاً بدون درد طی می‌شود. دید و بینایی به سرعت عادی مشود و عوارضی مانند تاری دید به ندرت اتفاق می‌افتد. اگر شما نیاز به انجام عمل‌های جراحی ثانویه دارید به راحتی می‌توان آنها را انجام داد. برخی معایب بالقوه نیز وجود دارند:

ممکن است نتایج حاصل از عمل در بیمارانی که قرنیه آنها ضخیم‌تر است ضعیف‌تر باشد و این امکان وجود دارد که محل روی هم آمدن فلپ قرنیه به درستی انجام نشود. به هر حال، عوارض نادر هستند و معمولاً حدود ۵ درصد از بیماران نیاز به درمان‌های پس از عمل پیدا می‌کنند.افرادی که انجام عمل لازک برای آنها بهتر است عبارتند از افرادی که بافت قرنیه آنها نازک‌تر است و به همین دلیل نمی‌توانند عمل لیزیک را انجام دهند. این روش درمانی نیز مزایای فراوانی دارد که برخی از آنها عبارتند از: احتمال کم تاری دید پس از انجام عمل، عوارض جانبی کمتر در مورد فلپ قرنیه‌ای و کاهش احتمال خشکی چسم در دوران بهبودی. به هر حال، بیماران ممکن است ناراحتی‌های بیشتری نسبت به عمل لیزیک احساس کنند و دوران بهبودی آنها نیز طولانی‌تر شود. برخی از بیماری‌ها و مصرف برخی داروها مانع انجام این عمل‌ها هستند و احتمال اختلال در بهبود فلپ را افزایش می‌دهند.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

Post Author: مجله آنلاین چشم پزشکی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like

سندرم خشکی چشم:تغییر در کیفیت دید و بینایی و کمیت اشک چشم

خشکی چشم، که همچنین سندرم خشکی چشم نامیده می‌شود، امروزه

ضعیفی چشم:تقویت و بهبود قدرت بینایی و کاهش سردردهای ناشی از آن

ضعیفی چشم غالبا با یکی از موارد نزدیک‌­بینی (با نام مایوپیا)

آب مروارید دیابتی:کدر شدن لنز یا عدسی چشم در اثر دیابت و درمان آن

کاتاراکت یا آب مروارید عارضه‌ای است که در طی آن عدسی