عینک برای مطالعه و اصلاح مشکلات بینایی

انواع مختلفی از مشکلات بینایی وجود دارد که می‌تواند بینایی شما را تحت تأثیر قرار دهد. عینک، درمانی رایج برای مشکلات بینایی است و روزانه افراد بی‌شماری برای کمک به دید صحیح چشم‌هایشان از آن استفاده می‌کنند. دوربینی و نزدیک‌بینی دو بیماری رایج بینایی هستند بنابراین برای حل این دو مشکل باید عینک دوربینی و عینک نزدیک‌بینی تجویز شود.

درمان مشکلات چشم و تقویت بینایی با عینک

عینک زدن یک راه ساده برای اصلاح مشکلات شکست نور است. امروزه انواع عینک‌ها به عنوان یک عنصر مد، محبوب‌تر از قبل هستند. اما حتی با وجود شهرت جدید، هنوز هم توسط افرادی که به عینک نیاز دارند استفاده نمی‌شوند! حتی با وجود این که ممکن است عینک نزدن منجر به تأثیرات جدی کوتاه‌‌مدت و بلندمدت شود. بهبود بینایی شما با انواع عینک فرصت‌های دیگری را از جمله انتخاب انواع مختلفی از لنز عینک، طرح‌های مختلف فریم و حتی پوشش لنزهای عینک متناسب با اهداف مختلف در اختیار شما قرار می‌دهد.

انواع مختلف شیشه‌های عینک موجود کدام‌اند؟


با پیشرفت تکنولوژی انواع لنز عینک هم پیشرفت می‌کند. در گذشته، لنزها به طور ویژه از شیشه ساخته شده بودند. امروزه، بیشتر آن‌ها از پلاستیک‌های با تکنولوژی پیشرفته ساخته شده‌اند. این لنزهای جدید روشن‌تر هستند، به راحتی لنزهای شیشه‌ای نمی‌شکنند و می‌توانند با یک پوشش لنز به سپری برای محافظت چشم‌های شما از پرتو فرابنفش (UV) تبدیل شوند. لنزهایی که در ادامه ارائه شده است روشن‌تر، ظریف‌تر و نسبت به انواع لنزهای پلاستیکی قدیمی در برابر خراش مقاوم‌تر هستند.

 • پلی کربنات: این لنزهای مقاوم در برابر ضربه انتخاب بسیار مناسبی هستند اگر شما ورزشکار باشید یا در جایی کار کنید که امکان آسیب رسیدن به عینک زیاد است و یا کودکانی سرسخت داشته باشید.
 • تریوکس: این نوع لنز از پلاستیک جدیدتری ساخته شده که شبیه به لنزهای پلی کربنات است. این لنزها سبک وزن، ظریف و مقاوم در برابر ضربه هستند. این نوع لنز حتی می تواند در بهبود بینایی برای برخی افراد، بهتر عمل کند.
 • پلاستیک با شاخص بالا: اگر شما به درمانی قوی نیاز دارید، این لنزها روشن‌تر و ظریف‌تر از لنزهای قدیمی و بسیار ضخیم اولیه است که ممکن است قبلا استفاده کرده باشید.
 • اسفریک: این نوع لنز از نظر درجه انحنا بسیار متنوع است. به این معنا که می‌توانند نازک‌تر یا مسطح‌تر شوند بنابراین شما می‌توانید از بخش بسیار بزرگتری از سطح لنز استفاده کنید.
 • فتوکرومیک: نور خورشید این نوع لنز را از حالت شفاف به حالت تیره‌تر تبدیل می‌کند. شما ممکن است دیگر به عینک آفتابی نیاز نداشته باشید. اگرچه ممکن است زمانی که در خودرو خود هستید و شیشه خودرو مانع ورود اشعه فرابنفش خورشید می‌شود این لنز تیره نشود.
 • عینک های ضد آفتاب پولاریزه: این لنزها بازتاب نور از سطوحی مثل آب را تعدیل می‌کنند. بنابراین برای ورزش و رانندگی بسیار مناسب هستند. اما ممکن است مشاهده صفحه نمایشگر ال سی دی موجود در داشبورد خودرو را مشکل سازند.

نوع مشکل بینایی شما تعین کننده‌ی شکل لنز شما است. اگر چشم شما نزدیک‌بین باشد به لنز مقعر (خمیده به سمت داخل) نیاز دارید و اگر دوربین باشد لنز محدب (خمیده به سمت بیرون) به شما کمک خواهد کرد. اگر دچار بیماری آستیگماتیسم هستید، یعنی قرنیه شما شکل مناسبی ندارد. بنابراین ممکن است در این حالت لنز شما بیشتر شبیه به یک استوانه باشد. نگران نباشید، لنز ابزاری است که شما می‌توانید برای متمرکز کردن درست نور به درون شبکیه چشم از آن استفاده کنید.

لنز عینک چندکاره چیست؟


اگر در میانه‌ی دهه‌ی چهارم زندگی خود و یا بزرگ تر از آن هستید احتمال دارد عینک‌هایی با لنزهای چندکاره داشته باشید مثلاً دوکاره یا سه کاره. این نوع عینک دو یا سه درمان برای اصلاح بینایی شما فراهم می‌کنند. در گذشته شما می‌توانستید با توجه به خطی که بین دو قسمت عینک وجود دارد این عینک‌ها را تشخیص بدهید اما در عینک‌‌‌هایی که امروزه ساخته می‌شوند اغلب این خط مشخص نیست.

 • دوکاره: رایج‌ترین نوع عینک چندکاره این نوع عینک است. لنز آن‌ها به دو قسمت تقسیم شده است. قسمت بالایی به دوربینی کمک می‌کند و نیمه پایینی برای نزدیک‌بینی است. این عینک‌ها معمولا برای افراد بالای چهل سال که دیگر توانایی دید واضح را ندارند تجویز می‌شود. با توجه به شخص پیرچشم و تغییرات مربوط به سن نوع لنز مناسب برای چشم تعیین می‌شود.
 • سه کاره: این نوع لنز همان لنز دوکاره است که یک بخش سوم نیز دارد. این بخش بالاتر از نیمه بالای لنز دوکاره تعبیه می‌شود. این قسمت برای این است که بتوان از آن به هرچیزی که در دسترس دستانتان باشد نگاه کنید مثل نمایشگر رایانه.

اگر سوالی درباره لنز مناسب برای خودتان دارید، با پزشک متخصص چشم خود صحبت کنید. او می‌تواند به شما برای انتخاب بهترین لنز متناسب با سبک زندگی و نیاز بینایی‌تان کمک کند.

پوشش های لنز عینک


تقریبا به اندازه‌ی تعداد انواع لنزها، انواع پوشش لنز نیز وجود دارد:

 • ضد انعکاس: این پوشش برای بازتاب، انعکاس و هاله‌ی اطراف نورها مناسب است و می‌تواند برای دید بهتر کمک کند.
 • ضد خراش و محافظ فرابنفش: امروزه بیشتر لنزها این ساختار را دارند.
 • لنزهای رنگی عینک: گاهی یک سایه تیره یا روشن رنگی روی عینک می‌تواند برای دید بهتر به شما کمک کند. یک سایه‌ی زرد رنگ می‌تواند تضاد را افزایش دهد. یک سایه‌ی خاکستری روی لنز عینک شما رنگ چیزها را تغییر نمی‌دهد. یک سایه‌ی روشن می‌تواند نشانه‌های پیری اطراف چشمان شما را مخفی کند.
 • پوشش‌های آینه‌ای: این پوششها فقط برای دیدن هستند اما مانع از دیده شدن چشم‌های شما نیز می‌شوند. شما می‌توانید این عینک‌ها را در دامنه وسیعی از رنگ‌ها مثل نقره‌ای، طلایی و آبی پیدا کنید.

مشکلات بینایی که با عینک اصلاح می‌شوند


مشکلات بینایی که با عینک اصلاح می‌شوند

عینک ساده‌ترین راه برای درمان بسیاری از اختلالات چشمی است. بیماری‌هایی که عینک می‌تواند در بهبود آن‌ها اثربخش باشد عبارتند از:

اگر در مورد عینک مناسب برای درمان انواع مشکلات چشمی سوالی دارید در این قسمت کلیک کنید

چگونه باید از عینک خود مراقبت کنید؟


عینک می‌تواند برخی مشکلات شایع بینایی را اصلاح کند اما برنامه‌ریزی برای معاینه‌ی مرتب چشم را برای سلامت چشم‌هایتان فراموش نکنید.

 • همیشه عینک خود را در یک جای تمیز و خشک و به دور از هر چیزی که ممکن است به آن آسیب برساند نگاه دارید.
 • عینک‌ها را با آب و پارچه بدون کرک تمیز کنید. این کار باعث می‌شود بدون نقص باقی بمانند و به شما کمک می‌کند واضح‌تر ببینید.

به طور سالانه به پزشک خود مراجعه و نسخه تجویزی خود را مورد بازبینی قرار دهید.

عوارض عینک نزدن


عوارض عینک نزدن

عینک‌های طبی مخصوصا برای کمک به بهتر دیدن شما طراحی شده‌اند و سفارش می‌شود همیشه هنگام انجام فعالیت‌های مهم خود مثل مطالعه، رانندگی، کار و … از عینک خود استفاده کنید. با این حال برخی افراد با مشکل نزدیک‌بینی از زدن عینک تجویز شده خودداری می‌کنند. جدا از دلیلی که پشت این اقدام وجود دارد، استفاده نکردن از عینک در حالی که به آن احتیاج دارید می‌تواند در بلندمدت اثرات جدی داشته باشد. در اینجا به برخی از عوارض ناشی از نزدن عینک اشاره می‌گردد.

عینک‌ها به راحتی به بهبود بینایی کمک می‌کنند و اگر آن‌ها را به چشم نزنید ممکن است منجر به بدتر شدن وضعیت بینایی شما شود. اثرات بلندمدت ممکن است شامل رشد ناقص چشم‌های شما نیز باشد. وقتی شبکیه چشم شما تصویر واضحی دریافت کند چشم‌های شما رشد مناسبی خواهند داشت. بنابراین وقتی دید چندان واضح نباشد جلوی رشد چشمان شما را به صورتی که لازم است باشد می‌گیرد.

این یکی از بزرگترین عارضه‌های جانبی نزدن عینک است. این مشکل می‌تواند منجر به خستگی مفرط، سردرد و آسیب چشم شود. اگرچه این موضوع به طور دائمی دید شما را مخدوش نمیکند اما می‌تواند بیش از حد آزاردهنده باشد. همچنین گذراندن ساعت‌های طولانی جلوی تلویزیون یا کار کردن در نور کم بدون زدن عینک می‌تواند چشم‌های شما را خسته کند.

در مشکل نزدیک‌بینی دیدن اشیا دوردست با سختی همراه است، چشم‌ها خیلی قوی هستند و تنها می‌توانند روی اشیایی تمرکز کنند که خیلی نزدیک است. بسیار ضروری است که عینک تجویز شده برای این نوع مشکل بینایی مورد استفاده قرار گیرد تا منجر به تشدید تنبلی چشم نگردد. مشکلی که با نزدن عینک به راحتی بروز پیدا می‌کند.

در مورد مشکل دوربینی چشم دیدن اشیا نزدیک با سختی مواجه است. چشم‌ها باید به سختی کار کنند تا بتوانند روی اشیا نزدیک متمرکز شوند و اگر شما عینک نزنید ممکن است باعث درد در ناحیه چشم، خستگی مفرط و سایر مشکلات بلندمدت شود. بنابراین بسیار ضروری است که عینک تجویزی خود را استفاده کنید تا چشمان شما قوی و سالم مانده و عملکرد خوبی داشته باشند.

سوالات متداول


سوالات متداول

تنها برخی از مردم نسبت به عینک‌های مطالعه‌‌ای که از داروخانه‌ها خریده‌اند خوش‌شانس هستند. با این حال شما به دو دلیل نیازمند مراجعه منظم به چشم پزشک خود هستید:

 • معاینه منظم چشم تنها راه آگاهی از بیماری‌های «خاموش» مثل آب سیاه در مراحل آغازین بیماری است که پس از آگاهی می‌توانند قبل از وقوع نابینایی دائمی درمان شوند.

عینک‌های مطالعه‌ی یک اندازه و یکسان برای همه، به کار افرادی که چشمان آستیگمات دارند، یا هر یک از چشمان آن‌ها اختلال خاص خود را دارند یا چشمانی که بیش از حد «میانگین» به هم نزدیک یا از هم دور هستند نمی‌آیند. در موارد این چنینی «عینک‌های مطالعه» پیش ساخته می تواند موجب آسیب چشم و سردرد شود.

ابتدا فرم صورت خود را از بین هفت فرم اصلی صورت مشخص کنید و بعد درباره تیپ‌های متناسب که به فرم صورت شما می‌آید مطالعه داشته باشید. سپس ببینید چه رنگی با پوست، چشم و رنگ موی شما همخوانی دارد.

این نوع عینک دارای لنزهای فتوکرومیک هستند. وقتی در مقابل اشعه فرابنفش (UV) قرار می‌گیرند لنزهای فتوکرومیک به طور خودکار تیره و تبدیل به عینک آفتابی می‌شوند و به سرعت نیز دوباره شفاف میگردند. اگر شما در تمام طول روز عینک می‌زنید، مکرر به بیرون می‌روید و نمی‌خواهید زحمت تهیه عینک آفتابی را بکشید؛ لنزهای فتوکرومیک انتخاب بسیار مناسبی هستند. اما بدانید که بیشتر عینک‌های فتوکرومیک در داخل خودرو یا کامیون چندان تیره نمی‌شوند. این به دلیل شیشه‌های جلو (و شیشه سقفی) است که امروزه در وسایل نقلیه مانع عبور بخش زیادی از اشعه فرابنفش می‌شود در حالی که پرتو فرابنفش لاز‌یمه فرایند تیره شدن لنزها است. پس ممکن است شما باز هم نیاز به خرید یک جفت عینک آفتابی طبی برای رانندگی در روزهای آفتابی داشته باشید.

علائم شایع نشان دهنده مشکل بینایی یک کودک و نیاز او به عینک درمانی شامل:

 • بسیار نزدیک به تلویزیون نشستن و خیلی نزدیک گرفتن کتاب بطور مداوم
 • گم کردن متن هنگام مطالعه
 • استفاده از انگشت برای دنبال کردن متن هنگام مطالعه
 • چپ نگاه کردن
 • کج کردن سر برای بهتر دیدن
 • مالیدن مداوم چشم‌ها
 • حساسیت به نور
 • بیش از حد اشک ریختن
 • بستن یک چشم برای مطالعه، تماشای تلویزیون یا بهتر دیدن
 • مقاومت نسبت به انجام فعالیت‌های نیازمند نزدیک‌بینی مثل مطالعه و انجام تکالیف یا فعالیت‌های نیازمند دوربینی مثل مشارکت در ورزش یا سایر فعالیت‌های سرگرم کننده
 • شکایت از سردرد یا خستگی چشم
 • کسب نمرات کمتر از حد معمول

اگر نسخه شما تغییر کرده است شما باید یک عینک جدید بخرید و این چیزی است که پزشک تعیین می‌کند. بنابراین خیلی مهم است که بدانید چه زمان‌هایی به پزشک مراجعه کنید. این موضوع به عوامل مختلفی بستگی دارد اما به عنوان یک قانون کلی، شما باید هر سال یک بار یا هر دو سال یک بار این کار را انجام دهید. پزشک شما می‌تواند به شما بگوید که برنامه مناسب برای مراجعه شما چیست. اگر نسخه شما اغلب یا اصلا تغییر نمی‌کند فقط زمانی عینک جدید بخرید که از عینک فعلی خود خسته شده‌اید یا از مد افتاده است.

Post Author: مجله آنلاین چشم پزشکی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like

تنبلی چشم(آمبلیوپی)بدلیل اختلال در عملکرد طبیعی چشم همراه با سردرد

آمبلیوپی که آن را با عنوان تنبلی چشم می‌شناسیم، یک

تومورهای چشمی: اختلال در سلول‌های پوستی چشم و تغییر رنگ لایه‌های آن

تومورهای چشم معمولا تومورهای ثانویه ناشی از سرطان هایی هستند

شرایط عمل لیزیک: میزان بینایی و سن بیمار برای لیزیک کردن چشم

عمل جراحی لیزیک یا جراحی به کمک لیزر رایج‌ترین نوع از