لیزیک

خشکی چشم یک عارضه شایع و ناراحت‌کننده است که باعث خارش و سوزش چشم‌ها می‌شود. متأسفانه افرادی که عمل جراحی لیزیک را انجام داده بیشتر در معرض خشکی چشم هستند البته این عارضه معمولاً بیشتر از یک سال طول نمی‌کشد. تصور بر این است که ۸۰ درصد از افرادی که عمل لیزیک را انجام داده‌اند به مدت چند هفته پس از آن از خشکی چشم رنج می‌برند. در عین حال، خشکی چشم یک بیماری شایع است که بسیاری افراد قبل از قرار گرفتن تحت عمل لیزیک به آن مبتلا هستند. به همین ترتیب، ۸۰ درصد از آمار فوق‌الذکر کمی گیج کنده است زیرا شامل افرادی که می‌شود که قبل از انجام عمل جراحی نیز به خشکی چشم مبتلا بوده‌اند. غالباً افرادی که از لنزهای تماسی استفاده می‌کنند و همچنین گروه زیادی از افرادی که تحت عمل لیزیک قرار گرفته‌اند از خشکی چشم رنج می‌برند. با انجام آزمایش توسط متخصص چشم پزشک، می‌توان از خشکی شدید چشم جلوگیری کرد. معمولاً خشکی چشم پس از انجام عمل لیزیک به مرور زمان خوب می‌شود.

برای دست‌یابی به بهترین نتایج ممکن، بیمارانی که تمایل به انجام عمل لیزیک دارند باید قبل از انجام عمل برای آگاهی در مورد رابطه خشکی چشم و عمل لیزیک وقت بگذارند. قبل از انجام عمل از پزشک خود در مورد علت خشکی چشم پس از انجام عمل لیزیک و کارهایی که می‌توانید برای درمان آن انجام دهید سؤال کنید. درنتیجه، جراح چشم ممکن است تلاش کند تا از بروز خشکی چشم قبل از ایجاد شدن آن پیشگیری کند.

 لیزیک و خشکی چشم قبل از انجام عمل جراحی 


خشکی چشم مانعی برای انجام عمل لیزیک چشم شما نیست البته ممکن است آن را به تأخیر بیندازد. بیماران مبتلا به خشکی چشم که تمایل دارند تحت عمل لیزیک قرار گیرند باید خشکی چشم خود را قبل از انجام عمل درمان کنند. به برخی بیماران توصیه می‌شود که از روغن بذر کتان یا روغن ماهی به مدت چند هفته استفاده کنند تا لایه اشکی آنها بهبود یابد (لایه اشکی یک پوشش است که سطح چشم را روان می‌کند) و به برخی دیگر هم قطره‌های روان کننده داده می‌شود. برای انجام عمل لیزیک، لایه اشکی باید سالم و نرمال باشد. لایه اشکی سالم حاوی چندین بخش است که به حفاظت از چشم در برابر عفونت کمک کرده و سطح نوری همواری برای دیدی شفاف و یکپارچه ایجاد می‌کند.

قبل از انجام عمل لیزیک و در جلسه مشاوره، جراح و کارمندان مطب لایه اشکی شما را بررسی می‌کنند. آنها ممکن است لایه اشکی را با استفاده از یک شکاف لامپ بیومیکروسکوپی به طور مستقیم ببینند و همچنین ممکن است مقدار اشک تولیدی در چشم شما را اندازه‌گیری کنند.

آنها ممکن است از رنگ‌های مخصوصی مانند فلورسنس استفاده کنند که زیر نور آبی کبالت درخشنده می‌شود و می‌تواند به آنها کمک کند تا متوجه شوند که آیا فقدان اشک برای بیرونی‌ترین قشمت سلول‌ها در قرینه مضر است یا نه. گاهی اوقات جراح ممکن است دستور انجام یک آزمایش پیچیده به نام آزمایش لاکتوفرین را بدهد که دران میزان لاکتوفرین داخل اشک اندازه‌گیری می‌شود. هدف واقعی برای جراح این است که با مقدار اشک چشم مشکلی نداشته باشد و بتواند به بهترین نتایج دست یابد.

درمان خشکی چشم قبل از انجام عمل لیزیک 


درمان خشکیاگر جراح تشخیص دهد که لایه اشکی کم است، روش‌های متعدد درمانی برای کمک به افزایش اشک قبل از انجام عمل لیزیک وجود داد. به عنوان مثال، جراح ممکن است به شما بگوید که از قطره‌های چشم برای افزایش مقدار اشک استفاده کنید.

یک روش عملی این است که یک پلاگ پلیمری کوچک به نام پلاگ پانکتال در مجرای اشک قرار داده شود. این مانند محلول لوله‌کشی است: ما یکی از خروجی‌ها را می‌بندیم تا کمی آب که در شیر تولید شده است به جای این که وارد بینی شود مدت بیشتری در لوله باقی بماند.

پلاگ پانکتال از سیلیکون یا کلاژن ساخته می‌شود و برخی انواع آن ممکن است چند هفته تا چند ماه در چشم باقی بمانند تا مقدار اشک به اندازه مورد نظر برسد. یک روش دیگر که جراح می‌تواند برای درمان خشکی چشم به کار گیرد، تجویز قطره رستاسیز است که یک داروی بیوفارماسئوتیکال است و به تولید مقدار بیشتری اشک کمک می‌کند.

در خلال جلسه مشاوره ضروری است که در مورد مصرف داروهایی که در حال استفاده از آنها هستید به جراح و کارمندان مطب اطلاع دهید. حتی اگر فکر می‌کنید که این اطلاعات مهم نیستید (شاید به این دلیل که شما آنها را بدون نسخه از داروخانه تهیه کرده‌اید) باید در صورت استفاده از هر نوع دارویی به پزشک اطلاع دهید زیا ممکن است قبل از انجام عمل لیزیک به طور غیر مستقیم باعث خشکی چشم شما شوند.

خشکی چشم پس از انجام عمل لیزیک


در شرایط عادی، هر عصب حسی در قرینه، سیگنال‌هایی به غدد اشکی ارسال می‌کند که در واکنش به خشکی یا سوزش چشم، اشک تولید کنند. در هنگام انجام عمل لیزیک، ممکن است یک فلپ نازک برای شکل دادن به قرینه برای درمان نزدیک‌بینی، دروبینی و آستیگماتیسم توسط انرژی لیزر ایجاد شود.

این طبیعی است که در هنگام ایجاد این فلپ برخی عصب‌های قرنیه به طور موقتی دچار آسیب‌دیدگی شوند. این بدان معنا است که گاهی اوقات پس از انجام عمل لیزیک، پالس‌های عصبی معمول که برای غدد اشکی به منظور تولید اشک ارسال می‌شوند قطع شده و باعث خشکی چشم شود. این طبیعی است و قسمتی از فرایند بهبودی پس از انجام عمل لیزیک محسوب می‌شود. برای اجتناب از بروز این مشکل، جراح قبل از انجام عمل به دقت اشک شما را مورد بررسی قرار می‌دهد اما همه بیمارانی که عمل لیزیک را انجام داده‌اند باید از قطره‌های روان کننده و مرطوب‌کننده پس از عمل استفاده کنند.

این طبیعی است. چشم شما باید به اندازه کافی اشک داشته باشد تا فرایند بهبودی به خوبی پیش برود بنابراین شما باید از قطره‌های روان کننده که جراح به شما می‌دهد چند مرتبه در روز استفاده کنید. شما نباید از آنها بیش از حد استفاده کنید. اگر قبل از عمل، تردیدی در مورد لایه اشکی وجود داشته باشد ممکن است نیاز به استفاده از پلاگ های پانکتال داشته باشید. این کار به ثبات لایه اشکی شما در دروان بهبودی کمک می‌کند. تقریباً، همه افرادی که تحت عمل لیزیک قرار می‌گیرند دچار درجاتی از خشکی چشم و احساس وجود شن در چشم پس از انجام عمل می‌شوند.

این عارضه را می‌توان با استفاده مرتب از قطره‌های روان کننده یا روش‌های درمانی دیگر مدیریت کرد. تقریباً در بیشتر موارد، علائم خشکی چشم پس از چند ماه برطرف می‌شد و گاهی اوقات نیز بیش از چند هفته طول نخواهد کشید.

 درمان خشکی چشم پس از انجام عمل لیزیک 


درمان خشکی چشم پس از انجام عمل لیزیکخشکی چشم باعث ناراحتی بوده و نتایج عمل را کمتر از حد مطلوب نشان می‌دهد. در نتیجه، جراح چشم ممکن است تلاش کند تا از بروز این عارضه پیشگیری کند. اقدامات زیر به افزایش تولید اشک پس از انجام عمل لیزیک کمک می‌کنند:

  • تجویز قطره چشم
  • مکمل‌های حاوی روغن بذر کتان یا روغن ماهی
  • داروهای ضدالتهابی مانند کورتیکواستروئیدها
  • آب‌رسانی مناسب (نوشیدن مقادیر زیاد آب)

 آیا پیشگیری از خشکی چشم پس از انجام عمل لیزیک امکان‌پذیر است؟ 


در برخی موارد، امکان جلوگیری از خشک شدن چشم قبل از انجام عمل لیزیک وجود دارد. برای جلوگیری از خشک شدن چشم پس از انجام عمل لیزیک کارهای زیر را انجام دهید:

  • به جراح لیزیک در مورد هر مشکل چشمی که دارید اطلاع دهید (به طور مثال اگر چشم‌های شما به دلیل ابتلا به آلرژی‌ها دچار خارش می‌شود)
  • برای افزایش سلامتی لایه‌های اشکی از اسیدهای چرب امگا ۳ استفاده کنید
  • هر روز مقادیر زیادی آب بنوشید
  • از مصرف الکل، کافئین و مواد دیگر که ممکن است باعث کم آبی بدن شوند پرهیز کنید
  • دستورالعمل‌های پزشک که برای قبل و پس از عمل به شما داده است را به دقت رعایت کنید

سؤالات متداول


چگونه یک جراح خوب را برای درمان آب مروارید چشم انتخاب کنم؟ 

این یک ضرورت است زیرا بینایی شما یک از مهم‌ترین حس‌های شما است. با انتخاب متبحرترین و مجرب‌ترین جراح آب مروارید احتمال بروز خطرات احتمالی را کاهش دهید.

آیا عمل لیزر دردناک است؟ 

خود عمل درد ندارد زیرا از داروهای موضعی و خوراکی بری افزایش احساس راحتی شما در حین عمل استفاده می‌شود. پس از انجام عمل، بیشتر بیماران ممکن است کمی ناراحتی داشته باشند. پس از عمل، چشم‌های شما کمی احساس خارش داشته و فکر می‌کنید که شن در چشم شما رفته است. این علائم موقتی هستند و مشکلی برای بیشتر بیماران ایجاد نمی‌کنند. به شما قطره چشم داده می‌شود که به تسکین این علائم کمک می‌کند.

پس از انجام عمل لیزیک چند مرتبه برای چک آپ باید به مطب جراح مراجعه کنم؟

به جراح بستگی دارد، ممکن است شما روز بعد به مطب مراجعه کنید و سپس یک هفته یا یک ماه بعد و پس از آن بعد از گذشت ۳ ماه دوباره به وی مراجعه کنید. در صورت لزوم برای ویزیت‌های بیشتر، پزشک به شما اطلاع خواهد داد.

اگر با گذشت زمان بینایی من بهتر نشد چه کاری باید انجام دهم؟

تعداد اندکی از بیماران ممکن است پس از انجام عمل لیزیک دوباره مشکل بینایی پیدا کرده و به تدریج دید آنها کمتر شود. در این صورت با پزشک متخصص چشم برای تعیین علل و لزوم انجام درمان دوباره مشورت کنید.

بهبود بینایی تا چه مدتی باقی می‌ماند؟

اصلاح بینایی پس از انجام عمل لیزر تقریباً دائمی است. به هر حال، به طور طبیعی برخی تغییرات مرتبط با سن ایجاد می‌شوند که ربطی به انجام عمل لیزیک چشم ندارند.

آیا برای درمان آب مروارید باید دوباره تحت عمل قرار گرفت؟

با این که نتایج حاصل از عمل جراحی آب مروارید دائمی است، برخی بیماران ممکن است دچار آب مروارید ثانویه یا ابری شدن بافت اطراف لنز شوند. در این صورت یک عمل لیزر سرپایی برای اصلاح این مشکل انجام می‌شود که سریع و بدون درد است.

Post Author: مجله آنلاین چشم پزشکی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like

تنبلی چشم(آمبلیوپی)بدلیل اختلال در عملکرد طبیعی چشم همراه با سردرد

آمبلیوپی که آن را با عنوان تنبلی چشم می‌شناسیم، یک

عینک برای مطالعه و اصلاح مشکلات بینایی (عیوب انکساری، انحراف چشم و…)

انواع مختلفی از مشکلات بینایی وجود دارد که می‌تواند بینایی

تومورهای چشمی: اختلال در سلول‌های پوستی چشم و تغییر رنگ لایه‌های آن

تومورهای چشم معمولا تومورهای ثانویه ناشی از سرطان هایی هستند