کراتکتومیکراتکتومی فوتورفرکتیو (پی آر کی) نوعی عمل جراحی برای اصلاح عیوب انکساری چشم است. در این نوع عمل جراحی از لیزر برای درمان مشکلات بینایی ناشی از عیوب انکساری استفاده می‌شود. زمانی که چشم شما نتواند نور را به درستی منعکس کند دچار عیوب انکساری می‌شوید. متخصص چشم در عمل لیزر پی آر کی از لیزر برای تغییر شکل قرنیه استفاده می‌کند. با این کار پرتوهای نور، بهتر روی شبکیه چشم متمرکز می‌شوند. از عمل جراحی پی آر کی برای درمان نزدیک‌بینی، دوربینی، دوبینی و آستیگماتیسم استفاده می‌شود. هدف از کراتکتومی فوتورفرکتیو، اصلاح عیوب انکساری چشم و بهبود بینایی است. PRK ممکن است نیاز به استفاده از عینک یا لنزهای تماسی را کاهش دهد. در برخی موارد، ممکن است شما بتوانید بدون نیاز به استفاده از این وسایل به دید خوبی دست پیدا کنید.

جراحی لیزری چشم با روش پی آر کی

پی آر کی اولین روش جراحی اصلاح بینایی بوده است که متخصصان چشم در آن از لیزر برای تغییر شکل دوباره قرنیه – لایه نازکی بافتی که نور از طریق آن وارد چشم می‌شود – استفاده می‌کردند. این عمل ظرف مدت چند دقیقه انجام شده و نتایج حاصل آن مادام‌العمر است. بیمارانی که تحت لیزر PRK قرار می‌گیرند نیازی به استفاده از عینک و لنزهای تماسی نخواهند داشت و زندگی روزمره برای آنها آسان‌تر می‌شود.

مهم‌ترین مزیت‌های عمل لیزر پی آر کی یا کراتکتومی فوتورفرکتیو عبارتند از:

 • پس از انجام عمل PRK، نزدیک‌بینی اصلاح می‌شود. بینایی حدود ۹۰ درصد از افرادی که تحت عمل لیزر پی آر کی قرار می‌گیرند پس از یک سال بدون نیاز به استفاده از عینک یا لنزهای تماسی به ۲۰ / ۲۰ می‌رسد. دید بیش از ۹۵ درصد از این افراد به ۲۰ /۴۰ رسیده یا بدون استفاده از عینک و لنز بهبود می‌یابد.
 • ممکن است انجام لیزر پی آر کی برای برخی از افرادی که قرنیه نازکی دارند یا سطح قرنیه آنها ناهموار است نسبت به لیزیک اولویت داشته باشد زیرا در عمل لیزر PRK بافت کمتری از قرنیه نسبت به عمل لیزیک تخریب می‌شود.
 • از نظر تکنیکی نیز انجام عمل پی آر کی ساده‌تر از لیزیک است و در آن از سیستم‌های لیزری درمانی مشابه استفاده می‌شود. به همین دلیل، برخی جراحان انکساری انجام عمل پی آر کی را نسبت به لیزیک ترجیح می‌دهند.

اگر شما به خشکی چشم مبتلا هستید یا قرنیه شما نازک است و تمایل به انجام عمل‌های جراحی برای درمان عیوب انکساری چشم خود دارید احتمالاً لیزر PRK یک انتخاب مناسب و خوب برای شما است. این بدان دلیل است که برخی انواع عمل‌های انکساری مانند لیزیک در صورت ابتلا به مشکلات مذکور مناسب نیستند. همچنین اگر شما یک سبک زندگی فعال دارید یا شغل شما مستلزم انجام فعالیت‌های زیاد است احتمالاً انجام عمل پی آر کی برای شما مناسب‌تر از عمل‌های لیزیک یا عمل‌های جراحی مشابه دیگر است. در عمل لیزر پی آر کی، فلپی مانند آنچه در عمل لیزیک انجام می‌شود در قرنیه ایجاد نمی‌شود. اگر شما بسیار فعال هستید، ممکن است فلپ قرنیه شما آسیب ببیند و باعث بروز مشکلاتی برای شما شود. برخی افراد که از لنزهای مخصوصی پس از انجام عمل آب مروارید در چشم‌های خود استفاده می‌کنند ممکن است عمل پی آر کی را برای بهبود بینایی خود نیز انجام دهند. برای انجام عمل لیزر PRK شما باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • سن شما باید حداقل ۱۸ یال باشد (بهترین سن برای انجام این عمل ۲۱ سالگی است که در آن تغییرات بینایی متوقف می‌شود)
 • شماره چشم شما باید حداقل در یک سال گذشته ثابت باشد
 • به یکی از عیوب انکساری که می‌توان آن را به کمک عمل لیزر پی آر کی درمان کرد مبتلا باشید
 • قرنیه چشم شما سالم باشد و از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشید
 • شما باید انتظارات واقع‌بینانه‌ای نسبت به نتایج عمل پی آر کی داشته باشید
 • عیوب انکساری (تغییر شماره چشم) بی‌ثبات و متغیر
 • ابتلا به بیماری‌های پوستی یا بیماری‌های دیگر که بر فرایند بهبودی شما تأثیر دارد
 • سابقه ایجاد اسکارهای متعدد
 • سایش قرنیه یا بیماری‌های قرنیه
 • ابتلا به بیماری آب سیاه پیشرفته یا گلاکوما
 • ابتلا به آب مروارید که بر بینایی شما تأثیر داشته است
 • ابتلا به دیابت کنترل نشده
 • بارداری یا شیردهی
 • سابقه ابتلا به عفونت‌های چشمی

 پی آر کی یا لیزیک – تفاوت بین آنها چیست؟

 • اقدامات قبل و بعد عملدر عمل لیزیک، جراح چشم یک شکاف (با لیزر یا تیغ) در قرنیه ایجاد کرده و یک فلپ از بافت می‌سازد و سپس فلپ بافت را بلند کرده تا لیزر بتواند لایه داخلی قرنیه را تغییر شکل دهد. لیزر جراحی قابل کنترل با کامپیوتر به دقت لایه‌های قرنیه را تغییر شکل می‌دهد تا عیوب انحنایی که باعث اختلال دید شده‌اند اصلاح شوند. سپس فلپ قرنیه در جای اصلی خود قرار داده شده و ظرف مدت چند روز پس از تغییر شکل قرنیه بهبود می‌یابد. در عمل لیزر پی آر کی، جراح چشم فلپی از بافت قرنیه ایجاد نمی‌کند. به جای آن، لایه خارجی قرنیه برداشته شده و قرنیه برای تغییر شکل در معرض تابش لیزر قرار می‌گیرد. این باعث می‌شود که عمل لیزر پی آر کی انتخاب بهتری برای افرادی باشد که برخی مشکلات قرنیه‌ای مانند نازکی قرنیه یا خشکی مزمن چشم دارند باشد.
 • مهم‌ترین تفاوت بین عمل‌های لیزیک و پی آر کی، ناراحتی اولیه و سرعت دوران بهبودی بینایی است. دوران بهبودی پس از انجام عمل PRK کمی طولانی‌تر از عمل لیزیک است زیرا در این عمل لایه خارجی قرنیه برای بهبودی نیاز به زمان بیشتری دارد. افرادی که عمل لیزر پی آر کی را انجام داده‌اند باید از قطره چشم (قطره‌های آنتی بیوتیک یا قطره‌های ضد التهابی) استفاده کنند تا فرایند بهبودی آنها تسریع شده و ناراحتی‌های آنها پس از انجام عمل جراحی کاهش یابد. این قطره‌های تجویز شده معمولاً باید تا چند ماه پس از انجام عمل جراحی مورد استفاده قرار گیرند. افرادی که تحت عمل لیزر PRK قرار گرفته‌اند احتمالاً به مدت ۲ تا ۳ روز پس عمل دچار ناراحتی، تاری دید و برخی عوارض دیگر می‌شوند که به مرور زمان برطرف می‌شوند و حدود ۶ ماه طول می‌کشد تا دید فرد به حداکثر شفافیت و روشن‌بینی برسد. دوران بهبودی پس از عمل لیزیک به مراتب کوتاه‌تر است. ناراحتی‌های پس از عمل جراحی لیزیک نیز معمولاً خفیف و کوتاه مدت است. در حالی که بیشتر بیماران چند ساعت پس از انجام عمل می‌توانند به طور طبیعی ببینند، بهبودی بینایی آنها به طور مستمر تا مدت چند ماه پس از انجام عمل استمرار می‌یابد.

هر دو عمل جراحی مطمئن و مؤثر هستند و میزان رضایت بیماران پس از انجام آنها بالا است. انتخاب بین دو عمل پی آر کی و لیزیک تصمیمی است که بهتر است پس از مشورت با یک چشم پزشک متخصص در عمل‌های جراحی لیزر چشم اتخاذ شود. خبر خوب این که سوابق نشان می‌دهد که هر کدام از عمل‌های جراحی مذکور را که انتخاب کنید احتمالاً از نتایج حاصله بسیار خشنود و راضی خواهید بود.

عمل کراتکتومی فوتوفرکتیو (پی آر کی) چگونه انجام می‌شود؟

پی ار کیبرای درک مزایای عمل لیزر پی آر کی، بیماران باید ابتدا بدانند که این عمل چگونه انجام می شود

اگر سؤالی در مورد عمل جراحی لیزر پی آر کی دارید در این قسمت کلیک کنید.

 قبل از عمل جراحی لیزر پی آر کی

شما و متخصص چشم در مورد نیازهای بینایی شما بر اساس سبک زندگی که دارید تبادل نظر می‌کنید. به عنوان مثال، اگر شما ورزش می‌کنید احتمالاً نیاز دارید که چشم شما پس از انجام عمل جراحی بتواند فواصل دور را به طور واضح ببیند. همچنین، شما و متخصص چشم باید در مورد نتایج مورد انتظار پس از انجام عمل پی آر کی صحبت کنید. افرادی که عمل لیزر پی آر کی را برای دست‌یابی به دید عالی بدون نیاز به عینک و لنزهای تماسی انتخاب می‌کنند ممکن است پس از انجام آن مأیوس شوند. عمل لیزری پی آر کی افراد را قادر می‌سازد که بیشتر کارهای روزمره خود را بدون نیاز به استفاده از لنزهای اصلاحی انجام دهند. به هر حال، شما ممکن است برای انجام برخی فعالیت‌ها مانند خواندن و رانندگی کردن در شب به عینک نیاز داشته باشید. متخصص چشم به طور کامل چشم‌های شمارا معاینه کرده و تعیین می‌کند که آیا شما شرایط قرار گرفتن تحت عمل لیزر پی آر کی را دارید یا نه. کارهایی که وی ممکن است انجام دهد عبارتند از:

 • بینایی شمارا می‌سنجد. این کار برای اطمینان از این که بینایی شما تغییر نکرده است انجام می‌شود. همچنین با این کار میزان عیوب انکساری چشم شما مشخص شده و معلوم می‌شود که آیا استفاده از عمل لیزر PRK می‌تواند بینایی شمارا اصلاح کند یا نه.
 • بررسی مشکلات دیگر بینایی. متخصص چشم مطمئن می‌شود که شما به مشکلات دیگری در چشم خود مبتلا نیستید. این بدان دلیل است که مشکلات دیگر ممکن است بر عمل جراحی شما تأثیر بگذارند یا عمل پی آر کی نیز ممکن است برخی از این مشکلات را تشدید کند.
 • اندازه‌گیری و مشخص کردن نقشه قرنیه. متخصص چشم ضخامت قرنیه شمارا بررسی کرده و با دقت سطح آن را اندازه‌گیری می‌کند. جراح چشم از این اندازه‌گیری برای برنامه‌ریزی لیزر کامپیوتری که در هنگام عمل به کار برده می‌شود استفاده می‌کند.
 • اندازه‌گیری اندازه مردمک چشم. وی همچنین سایز مردمک چشم شمارا اندازه‌گیری می‌کند.

 نحوه انجام عمل لیزر کراتکتومی فوتوفرکتیو (پی آر کی)

پی آر کی معمولاً به عنوان یک عمل سرپایی در مراکز جراحی انجام می‌شود. این عمل معمولاً حدود ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. در این مدت انتظار می‌رود که:

 • چشم شما با استفاده از قطره‌های چشم بی‌حس شود
 • جراح چشم یک نگهدارنده پلک روی چشم شما قرار می‌دهد تا نتوانید چشمک بزنید
 • سپس متخصص چسم لایه خارجی سلول‌های قرنیه شمارا که اپیتیلیوم نام دارد برمی‌دارد. برای انجام این کار، وی ممکن است از برس، تیغ، لیزر یا محلول الکلی خاصی استفاده کند.
 • از شما خواسته می‌شود که به یک نوز هدف خیره شوید تا چشم شما حرکت نکند. متخصص چشم، قرنیه چشم شمارا با استفاده از لیزر تغییر شکل می‌دهد. لیزر ابزار خاصی است که با اندازه‌گیری‌های انجام شده از چشم شما برنامه‌ریزی شده است. در حالی که متخصص چشم از لیزر استفاده می‌کند، شما ممکن است صدای تق‌تق بشنوید.

پی آر کی

در عمل کراتکتومی فوتوفرکتیو (پی آر کی) ممکن است از یک برس مخصوص برای برداشتن بیرونی‌ترین لایه قرنیه استفاده شود (شکل سمت چپ)؛ لیزر نیز بافت قرنیه را برای تغییر شکل دادنان برمی‌دارد (شکل سمت راست)

 دروان بهبودی پس از انجام عمل لیزر پی آر کی چگونه است؟

درست پس از انجام عمل جراحی، متخصص چشم باندهایی از لنز تماسی روی چشم‌های شما قرار می‌دهد که به فرایند بهبودی آنها کمک می‌کند.

 • شما باید یک نفر همراه داشته باشید که پس از انجام عمل بتواند رانندگی کرده و شمارا به منزل برساند. شما باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که بتوانید پس از انجام عمل جراحی در منزل کمی خوابیده یا استراحت کنید.
 • جراح ممکن است به شما توصیه کند که چند روز مرخصی بگیرید. همچنین شما باید تا یک هفته پس از انجام عمل جراحی از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید زیرا این فعالیت‌های باعث کاهش سرعت بهبودی شما می‌شوند.
 • ۲ تا ۳ روز پس از انجام عمل لیزر پی آر کی شما ممکن است کمی چشم درد داشته باشید. داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک معمولاً در کنترل درد مؤثر هستند. گاهی اوقات، برخی افراد ممکن است از قطره‌های مسکن چشم یا داروهای تجویزی دیگر برای کاهش درد استفاده کنند. اگر درد چشم شما پس از مصرف داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه پزشک تسکین نیافت با متخصص چشم خود تماس بگیرید.
 • تا یک ماه پس از انجام عمل لیزر پی آر کی شما باید از قطره‌های چشم یا داروهای تجویزی دیگر که متخصص چشم برای شما تجویز کرده استفاده کنید. باید دستورالعملی‌ها متخصص چشم را در مورد استفاده از این داروها به دقت رعایت کنید تا فرایند بهبودی شما تسریع شود.
 • پس از انجام عمل پی آر کی، شما باید هنگامی که در فضای باز هستید از عینک آفتابی استفاده کنید و این کار را باید تا مدتی که چشم پزشک به شما توصیه کرده است ادامه دهید زیرا قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث ایجاد زخم‌های قرنیه‌ای پس از آنجا عمل جراحی می‌شود و مشکلات بینایی ایجاد می‌کند.

در ابتدا، پس از انجام عمل لیزر PRK بینایی شما تار است. پس از ۳ تا ۵ روز و با بهبودی چشم، بینایی شما به تدریج بهبود می‌یابد. به یاد داشته باشید که ممکن است دست‌یابی به دید کامل یک ماه یا بیشتر طول بکشد.

پس از انجام عمل کراتکتومی فوتوفرکتیو (پی آر کی)، بینایی شما چگونه است؟

حدود ۹۰ درصد از افرادی که تحت عمل لیزر پی آر کی قرار گرفته‌اند به دید ۲۰ / ۲۰ یا بهتر از آن بدون نیاز به استفاده از عینک یا لنزهای تماسی دست پیدا می‌کنند. شایان ذکر است که عمل پی آر کی نمی‌تواند پیرچشمی را اصلاح کند. کاهش بینایی در اثر افزایش سن طبیعی است. تقریباً همه افراد که دید عالی دارند چه عمل‌های اصلاح عیوب انکساری چسم را انجام داده باشند و چه تحت عمل جراحی قرار نگرفته باشند باید پس از سن ۴۰ سالگی برای مطالعه از عینک استفاده کنند.

برای کمک به اصلاح پیرچشمی برخی افراد عمل لیزر PRK را برای دست‌یابی به مونوویژن انجام می‌دهند. این بدان معنا است که یک چشم کمی نزدیک‌بین باقی می‌ماند و چشم دیگر برای دید دور تنظیم می‌شود. مغز یاد می‌گیرد که با این حالت سازگار شود به طوری که چشم نزدیک‌بین را برای انجام کارهای نزدیک و چشم دیگر را برای انجام کارهایی که نیاز به دید دور دارند به کار می‌گیرد. همه افراد مونوویژن پیدا نمی‌کنند. برای اینکه متوجه شوید که آیا شما می‌توانید با این اصلاح بینایی سازگاری پیدا کنید یا نه باید نخست مونوویژن را با استفاده از لنزهای تماسی امتحان کنید.

خطرات احتمالی ناشی از انجام عمل لیزر پی آی کی چیست؟

همانند هر عمل جراحی دیگری، عمل لیزر پی آر کی نیز ممکن است با خطرات و عوارضی همراه باشد که باید آنها را مورد توجه قرار داد. برخی از این خطرات و عوارض احتمالی عبارتند از:

 • دیدن هاله‌های نور اطراف چراغ‌ها به خصوص در هنگام شب
 • رخم قرنیه
 • دید مه گرفته
 • عفونت قرنیه

همچنین ممکن است دید شما پس از انجام عمل لیزر PRK بیش از حد یا کمتر از حد نرمال اصلاح شود. این مشکلات غالباً با استفاده از عینک، لنزهای تماسی یا پس از انجام یک عمل لیزر دیگر برطرف می‌شوند. بیشتر این عوارض را می‌توان بدون خطر از دست دادن بینایی درمان نمود.

 • بدتر شدن بینایی نسبت به قبل از انجام عمل لیزر PRK، حتی با استفاده از عینک یا لنز
 • کوری و نابینایی

اگر شما با استفاده از عینک یا لنز مشکلی ندارید، ممکن است تمایلی به انجام عمل‌های جراحی برای اصلاح عیوب انکساری چشم خود نداشته باشید. شما و متخصص چشم می‌توانید با هم خطرات و مزایای انجام عمل لیزر پی آر کی را وزن دهی کرده و اندازه‌گیری کنید.

سؤالات متداول

انجام عمل چه مدت طول می‌کشد؟

پی آر کی در حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه برای هر دو چشم انجام می‌شود. شما به مدت ۱٫۵ تا ۲ ساعت در مرکز جراحی خواهید بود و باید برای استراحت در بعدازظهر پس از انجام عمل جراحی برنامه‌ریزی کنید.

آیا انجام این عمل آسیب‌زا است؟

چشم قبل از انجام عمل به وسیله قطره‌های چشم بی‌حس می‌شود؛ پس از آن شما دردی در هنگام انجام عمل احساس نخواهید کرد. مقدار درد پس از عمل برای هر فرد کاملاً متفاوت از دیگران است. برخی درد خفیفی احساس می‌کنند در حالی که برخی ممکن است درد شدیدی داشته باشند. لنزهای تماسی نرمی برای حفاظت از سطح قرنیه و کاهش درد در زمان بهبودی اپیتلیوم روی چشم قرار داده می‌شوند. داروهای مسکن خوراکی برای مدیریت درد تجویز می‌شوند اما همه بیماران به آنها نیازی ندارند. بیشتر بیماران نیز روز پس از عمل جراحی احساس راحتی می‌کنند و ناراحتی‌های باقیمانده به سرعت در روزهای پس از عمل برطرف می‌شوند.

چه مدت پس از انجام عمل جراحی پی آر کی می‌توان به محل کار خود بازگردم؟

بیشتر افراد در روز جمعه تحت عمل لیزر پی آر کی قرار می‌گیرند و آخر هفته استراحت می‌کنند. بسته به نیازهای بینایی، سما می‌توانید پس از ۳ تا ۵ روز به محل کار خود بازگردید.

 آیا پس از انجام عمل جراحی، باید از عینک یا لنزهای تماسی استفاده کرد؟

تقریباً دید همه افراد پس از انجام عمل پی آر کی (بدون استفاده از عینک) بهبود می‌یابد؛ اما به هر حال هیچ تضمینی برای عالی شدن بینایی و دید وجود ندارد. بینایی بیشتر افراد به اندازه‌ای خوب می‌شود که می‌توانند گواهینامه رانندگی بدون عینک دریافت کنند. درصد زیادی بینایی ۲۰ / ۲۰ یا بهتر پیدا می‌کنند. چشمان بسیاری از افراد با افزایش سن تغییر می‌کند بنابراین در نهایت استفاده از عینک برای انجام برخی فعالیت‌ها ضروری است. برخی بیماران عمل اصلاح عیوب انکساری را برای بهبود بینایی در جاده انجام می‌دهند.

هزینه انجام عمل جراحی پی آر کی چقدر است؟ 

معمولاً عمل پی آر کی کمی گران‌تر از لیزیک است زیرا فلپی برای انجام آن ایجاد نمی‌شود. پزشک در مورد همه هزینه‌ها و روش‌های پرداخت قبل از انجام عمل با شما صحبت می‌کند.

Post Author: مجله آنلاین چشم پزشکی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like

تنبلی چشم(آمبلیوپی)بدلیل اختلال در عملکرد طبیعی چشم همراه با سردرد

آمبلیوپی که آن را با عنوان تنبلی چشم می‌شناسیم، یک

عینک برای مطالعه و اصلاح مشکلات بینایی (عیوب انکساری، انحراف چشم و…)

انواع مختلفی از مشکلات بینایی وجود دارد که می‌تواند بینایی

تومورهای چشمی: اختلال در سلول‌های پوستی چشم و تغییر رنگ لایه‌های آن

تومورهای چشم معمولا تومورهای ثانویه ناشی از سرطان هایی هستند