لازککراتکتومی سوپپتلیال با لیزر (لازک) یک روش جراحی لیزری برای تصحیح خطای انکساری است. لازک به طور خاص برای اصلاح آستیگماتیسم، دوربینی و نزدیک‌بینی چشم مورد استفاده قرار‌می‌گیرد. عمل جراحی لازک تکنیکی ترکیبی از جراحی با لیزر در محل کراتومالیوس (جراحی لیزیک) و کراتکتومی فوتورفراکتیک (PRK) است. هدف جراحی لازک کاهش عوارض ناشی از فلپ مرتبط با جراحی لیزیک است و همچون PRK در بیماران دارای قرنیه بسیار نازک که در آن‌ها نمی‌توان از جراحی لیزیک استفاده‌ کرد، بسیارمفید است. با حفظ فلپ اپیتلیوم قرنیه، عمل جراحی لازک می‌تواند خطر ابتلا به عفونت و شیوع بیماری کدورت قرنیه را کاهش‌ دهد. ضمنا جراحی لازک در مقایسه با PRK، دوره نقاهت و ناراحتی پس از عمل را نیز کاهش‌می‌دهد.

توضیحی درباره عمل لازک چشم


عمل لازک

جراحی لازک جایگزینی برای جراحی لیزیک چشم است که معمولا در بیمارانی که قرنیه‌های آنها برای جراحی لیزیک بسیار نازک‌هستند، انجام‌می‌شود. در عمل جراحی لازک، قبل از استفاده از اصلاح دیدبه کمک لیزر، از طریق برداشتن لایه نازک بالای قرنیه (به‌نام “اپیتلیوم”)  از روی سطح چشم، از آن محافظت‌می‌کند. پس از اصلاح دید، اپیتلیوم را در جای خود قرارمی‌دهند.

چه کسانی کاندید مناسب جراحی لازک می‌باشند؟


کاندید

می‌توان گفت که استفاده از جراحی لازک چشم برای بیماران مبتلا به قرنیه شیبدار یا بسیار نازک بهتراست چراکه در این وضعیت ایجاد فلپ لیزک مناسب برای جراح بسیار دشوار است. از آنجا که آسیب‌های ترومای واردشده به چشم بعد از عمل لیزیک جدی‌تر از آسیب‌های بعد از عمل جراحی لازک است لذا استفاده از جراحی لازک برای بیمارانی که درگیر فعالیت‌های حرفه‌ای همچون بوکس یا فعالیت‌های اوقات‌فراغت هستند، چشم‌های خود را بیشتر در معرض خطرآسیب‌دیدگی قرار‌می‌دند به‌مراتب مناسب‌تر است. جراحی لازک چشم (یا PRK) ممکن‌است برای افرادی که مبتلا به سندرم چشم خشک هستند، بهتر باشد، زیرا برای اجتناب از فلپ عمیق، عصب‌های قرنیه مسئول رفلکس اشک‌ بریده‌نمی‌شوند.

اقدامات قبل از جراحی لازک چیست؟


اقدامات قبل از جراحی

قبل از جراحی لازک چشم، فرد با یک جراح چشم یا هماهنگ‌کننده دیدار خواهد‌کرد و با وی در مورد انتظارات حین عمل‌جراحی لیزر و بعد از آن گفتگومی‌کند. در طول این جلسه، سابقه‌ی پزشکی فرد ارزیابی‌ و چشم او  مورد آزمایش قرارمی‌گیرد. آزمایشهای احتمالی شامل اندازه‌گیری ضخامت قرنیه، انحراف چشم، نقشه قرنيه، اندازه‌گیری فشار داخل چشم و گشادشدن مردمک است. پس از اتمام ارزیابی،جراح به تمامی سوالات فرد پاسخ‌می‌دهید. پس از تمام‌شدن جلسه معاینه می‌توان زمانی را برای انجام شروع این فرآیند برنامه‌ریزی‌کرد.

اگر فرد از لنزهای تماسی سخت نافذ اکسیژن استفاده‌می‌کند در این صورت نباید حداقل به مدت سه روز قبل از ارزیابی از آنها استفاده‌کند. نباید از سایر انواع لنزهای تماسی نیز بمدت حداقل سه روز قبل از ارزیابی استفاده‌شود.

در روز جراحی لازک، قبل از رفتن به نزد پزشک، یک وعده غذایی ساده بخورید و تمام داروهای تجویزشده‌ی خود را تهیه‌کنید. از آرایش دور و بر چشم و یا داشتن هرگونه لوازم جانبی در موهای خود که ممکن‌است مانع قرارگرفتن سر در زیر لیزر‌شود، جدا خودداری‌کنید. چنانچه که در آن روز احساس خوبی ندارید، با پزشک مربوطه تماس‌بگیرد و از وی بخواهید که آیا امکان به‌ تعویق‌انداختن جراحی وجود دارد یا نه.

در طول جراحی لازک چه چیزی اتفاق‌می‌افتد؟


در طول جراحی

در جراحی لازک از بیهوشی موضعی مستقیما در داخل چشم استفاده‌می‌شود. در طی این روش، لایه بالایی سلول یا اپیتلیوم، به مدت حدود ۳۰ ثانیه با الکل درمان‌‌شده و از بافت زیرین خود جدا‌می‌شود. سپس آن را برداشته و یا به سمت عقب جمع‌می‌کنند تا از این طریق پزشک جراح بتواند به بافت قرنیه دسترسی پیدا‌کند. بافت تازه رو شده با همان لیزر که در جراحی لیزیک چشم و PRK مورد استفاده قرار‌می‌گیرد، درمان‌می‌شود، سپس لایه بالایی سلولها در سر جای خود قرارداده می‌شوند.

جراحی لازک با جراحی لیزیک چشم در تضاد است زیرا در جراحی لیزیک به کمک لیزر یا یک دستگاه برش یک فلاپ در قرنیه ایجاد‌می‌شود. جراحی لازک چشم متفاوت از PRK  است زیرا در لازک بجای برداشتن لایه بالایی سلول‌ها و انتظار برای رشد مجدد آنها، از این لایه‌های محافظت‌می‌شود. در جراحی لازک تلاش بر این است که زخم قرنیه با ناراحتی کمتری نسبت به PRK  بهبودیابد، اما لازم به ذکر است که جراحی لازک در مقایسه با PRK در چند روز اول موجب تاری دید بیشتری می‌شود.

چه اقداماتی باید بعد از جراحی لازک انجام‌داد؟


بعد از جراحی

نتایجی پس از جراحی لازک چشم مشابه آنچه پس از جراحی لیزیک انتظارمی‌رود، است. پس از گذشت حدودا ۴ الی ۷ روز فلاپ ایجادشده از طریق جراحی لازک بهبود‌می‌یابد و معمولا فرد بیمار به مدت ۴ روز لنز تماسی مخصوصی بعنوان محافظی به چشم‌می‌زند. همچنین ممکن‌است که فرد بیمار در یکی دو روز اول پس از جراحی لازک احساس سوزش چشم داشته‌باشند.

معمولا بیمارانی که تحت جراحی لیزک قرارمی‌گیرند ظرف مدت چند روز می‌توانند به بینایی مطلوبی دست‌ پیداکنند اما ممکن‌است که این مدت زمان در جراحی لازک تا یک هفته به‌طول‌بینجامد.

روز پس از جراحی لازک، فرد باید مجددا جهت ارزیابی وضعیت چشم خود به پزشک مراجعه‌کند. البته معمولا یک هفته و سه‌ ماه بعد از جراحی نیز باید دوباره به پزشک مراجعه‌کرد.

دوران نقاهت جراحی لازک چه مدت است؟


دوران نقاهت

روند بهبودی پس از جراحی لازک کندتر از جراحی لیزیک است. اگرجه فلپ چشم بعد از یک روز بهبودمی‌یابد اما ممکن‌است تا چند روز فرد احساس سوزش در چشم‌هایش را داشته‌ باشد و شاید هم این احساس سوزش تا یک هفته قبل از ظاهرشدن نتایج نهایی ناشی از جراحی نیز ادامه‌داشته باشد. با این حال، روند بهبودی هر بیماری نسبت به بیمار دیگر متفاوت است. البته مطالعات نشان‌داده است که جراحی لازک در مقایسه با لیزیک با بهبود سریعتر عملکرد عصب و احساس بر روی سطح چشم همراه است که این می‌توان منجر به بروز مسائل و مشکلات کمتری ناشی از سندرم چشم خشک نیز شود.

عوارض جراحی لازک چیست؟


عوارض

جراحی لازک چشم دارای مزایا و معایبی است. معمولا در جراحی لازک از بروز عوارض فلپ قرنیه ناشی از جراحی لیزیک جلوگیری‌می‌شود و احتمال خشک‌شدن چشم‌ها در آن کمتر است. علاوه بر این، جراح توانایی درمان قرنیه‌هایی را دارد که شرایط آنها به دلیل بیش از حد نازک‌بودن و یا مسطح‌بودن برای جراحی‌ لیزیک مناسب نیست. با این حال، معمولا دوران نقاهت جراحی لازک طولانی‌تر از جراحی لیزیک است و این خود تا حدی باعث به وجودآمدن ناراحتی‌ در فرد می‌شود.

برخی از عوارض ناشی از جراحی لازک عبارتند از:

  • فرد احساس‌می‌کند که شئ خارجی در مقابل چشمان وی قرارداد و این حس از یک تا چهار روز ادامه‌دارد.
  • در شرایط نور کم میزان دید فرد به‌طور موقت کاهش‌می‌یابد (تا ۱۲ ماه).
  • به دلیل خشکی چشم‌ فرد باید از قطره مرطوب‌کننده‌ی چشم استفاده‌کند (تا شش ماه).
  • فرد دچار تاری دید و یا ابری‌شدن دید می‌شود (در عرض ۶ تا ۹ ماه این مشکل رفع‌می‌شود).

کپی فقط با ذکر لینک و منبع بلامانع است.

Post Author: مجله آنلاین چشم پزشکی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like

سندرم خشکی چشم:تغییر در کیفیت دید و بینایی و کمیت اشک چشم

خشکی چشم، که همچنین سندرم خشکی چشم نامیده می‌شود، امروزه

ضعیفی چشم:تقویت و بهبود قدرت بینایی و کاهش سردردهای ناشی از آن

ضعیفی چشم غالبا با یکی از موارد نزدیک‌­بینی (با نام مایوپیا)

آب مروارید دیابتی:کدر شدن لنز یا عدسی چشم در اثر دیابت و درمان آن

کاتاراکت یا آب مروارید عارضه‌ای است که در طی آن عدسی