ضعیفی چشم غالبا با یکی از موارد نزدیک‌­بینی (با نام مایوپیا) یا دوربینی (با نام هایپروپی) شناخته می­شود. عواملی مانند ژنتیک، تغذیه نامناسب، پیری و فشار بیش از حد به چشم ها معمولا به این شرایط کمک می­کند. طول مردمک چشم (بلندتر یا کوتاه­تر) ، تغییرات شکل قرنیه یا پیری عدسی می توانند سبب عیوب انکساری شوند. اغلب مردم یک یا تعداد بیشتری از این شرایط را دارند.

شایع ترین علائم ضعیفی چشم، دید تار، سردردهای مکرر و چشم‌های اشک‌آلود هستند. برای تشخیص و درمان مناسب حتما با پزشکتان مشورت کنید. گاهی مشکلات چشمی می­توانند ناشی از موضوعات مهمی مانند بیماری آب‌سیاه، دژنراسیون ماکولا، آب مروارید و نوروپاتی اپتیک باشند.

انکسار چیست؟


انکسار خم شدن نور در عبور از یک شیء به شیء دیگر است. دیدن زمانی اتفاقا می‌افتد که پرتوهای نور با عبور کردن از درون قرنیه و لنزها خمیده شوند. (منکسر شوند). سپس نور بر روی شبکیه متمرکز می­شود. شبکیه پرتوهای نور را به پیام هایی که از طریق عصب چشمی به مغز فرستاده می­شوند تبدیل می‌کند. مغز این پیام‌ها را به صورت تصاویری که ما می‌بینیم ترسیم می‌کند.

انواع مختلف عیوب انکساری چه هستند؟


شایع‌ترین انواع عیوب انکساری :

نزدیک‌بینی

نزدیک بینی (مایوپیا نیز نامیده می‌ شود) وضعیتی است که اشیاءی که در محدوده‌ی نزدیکی هستند واضح به نظر می‌رسند. هنگامی که اشیاء دور می‌شوند مبهم به نظر می‌رسند. در نزدیک بینی، نور به جای  شبکیه در مقابل شبکیه متمرکز می‌شود. درباره‌ی نزدیک‌بینی بیشتر بدانید.

دوربینی

دوربینی (هایپروپی نیز نامیده می‌شود) یکی از شایع‌ترین انواع عیوب انکساری است. که اشیاء دور ممکن است واضح‌تر از اشیاءی که نزدیک هستند دیده شوند. در هر حال افراد دوربینی را به طور متفاوتی تجربه می­کنند. برخی از افراد ممکن است متوجه اختلالی در بینایی خود نشوند. به ویژه زمانی که جوان هستند. برای افرادی با دید دوربین ، بینایی ممکن است در هر فاصله ای خواه نزدیک یا دور، مبهم باشد. درباره‌ی دور‌بینی بیشتر بدانید.

آستیگماتیسم

آستیگمات وضعیتی است که چشم‌ها نمی‌تواند نور را به طور منظم بر روی شبکیه، بافت حساس به نور در قسمت پشتی چشم،  متمرکز کنند. این می‌تواند سبب شود که تصاویر تار و طولانی شده شود. درباره‌ی آستیگمات بیشتر بدانید.

پیرچشمی

پیرچشمی وضعیتی وابسته به سن است که در آن قابلیت تمرکز از نزدیک مشکل‌تر می‌شود. از آنجایی که چشم پیرشده است. لنزها نمی‌توانند به اندازه کافی تغییر  شکل طولانی‌ای  داشته باشند که به  چشم اجازه بدهد  بر روی اشیاء نزدیک به طور واضحی تمرکز کنند. درباره‌ی پیرچشمی بیشتر بدانید.

چه کسانی در معرض خطر عیوب انکساری قرار دارند؟


پیرچشمی اغلب بزرگسالان سنین بالای ۳۵ سال را تحت تاثیر قرار می­دهد. سایر عیوب انکساری می‌توانند هر دو گروه کودکان و بزگسالان را تحت تاثیر قرار بدهند. افرادی که والدینی با عیوب انکساری مشخص دارند. ممکن است با احتمال بیشتری مبتلا به یک یا تعداد بیشتری از عیوب انکساری شوند.

روش‌های تشخیص چشمهای ضعیف


یک کارشناس مراقبت از چشم می­تواند عیوب انکسار را در طی یک آزمایش چشمی جامع و گسترده تشخیص دهد. افرادی با یک عیب انکساری اغلب  به دلیل شکایت از اختلال در بینایی یا بینایی تار  با کارشناس مراقبت از چشمشان ملاقات می­کنند. به هرحال برخی از افراد از این که به وضوحی که باید ببینند ، نمی‌بینند آگاه نیستند.

رایج ترین روش های درمانی ضعیفی چشم


اگر سوالی در مورد راه‌های درمان و تقویت ضعیفی چشم در کودکان و بزرگسالان دارید در این قسمت کلیک کنید.

خطاهای انکساری می‌توانند با این موارد اصلاح شوند:

عینک

بینایی ضعیف معمولا می­تواند با عینک‌هایی که به طور مشخص برای نسخه‌ی شما ساخته شده‌اند هjnb اصلاح شود. استفاده‌ی عینکی که برای نسخه‌ی شما ساخته شده است تضمین می‌کند که نور به درستی در پشت چشمتان (شبکیه چشم) متمرکز شود به طوری که اشیاء دور آنقدر مبهم به نظر نرسند. بینایی شما اغلب همچنان که بزرگتر می‌شوید تغییر می‌کند، که به این معنی است که نهایتا  ممکن است شما به استفاده از دو عینک نیاز داشته باشید. یکی برای دید نزدیک برای فعالیت‌هایی از قبیل مطالعه و دیگری برای دید دور برای فعالیت هایی از قبیل تماشای تلویزیون.

لنزهای تماسی

لنزهای تماسی نیز می‌توانند به همان شیوه‌ ی عینک برای اصلاح بینایی استفاده شوند. برخی از افراد لنزهای تماسی را به عینک ترجیح می‌دهند زیرا آنها سبک و تقریبا نامشخص هستند. اما برخی از افراد استفاده از آن‌ها بسیار آزار دهنده‌تر از استفاده از عینک می‌دانند. لنزهای تماسی می‌توانند یک روزه استفاده شوند و هر روز دور انداخته شوند (یک روز مصرف)، یا می‌توانند ضدعفونی شده و مجددا استفاده شوند. آن‌ها همچنین می‌توانند برای مدت طولانی‌تری استفاده شوند،گرچه متخصصین چشم عموما توصیه می‌کنند به دلیل خطر ابتلا به عفونت، لنزهای تماسی در طول شب استفاده نشوند.

روش‌های لیزری

انواع روش های لیزردرمانی برای بهبود و درمان وضعیت بینایی و کیفیت دید عبارتند از:

جراحی لیزیک

لیزیک ۹۰% تا ۹۵% از همه‌ی جراحی‌های  لیزر اصلاح بینایی را تشکیل می‌دهد. که دارای وسیع‌ترین گشتره‌ی کاربردی است. لیزیک روشی است که به طور دائم شکل قرینه _ پوشش شفاف جلوی چشم_ را تغییر می‌دهد. در بعضی مواقع چاقویی که میکروکراتوم نامیده می‌شود برای جدا کردن یک فلپ لولا در قرنیه استفاده می‌شود. همچنین این فلپ ممکن است با یک لیزر ویژه که برای این روش طراحی شده‌است، ساخته شود. فلپی که به عقب تا خورده است بخش میانی قرنیه(استروما) را نشان می‌دهد. پالس‌هایی از لیزر اگزایمر تحت کنترل یک کامپیوتر بخشی از استروما را بر‌داشته و فلپ جایگزین آن می‌شود. لیزیک Intralase از یک لیزر برای ساخت فلپ استفاده می‌کند. این روش یک فلپ نازکتر ایجاد می‌کند. که این به نسخه های بالاتر اجازه اصلاح شدن می‌دهد.

پی آر کی

روش پی‌آرکی برای از بین بردن پوشش خارجی قرنیه و تغییر شکل آن از یک لیزر استفاده می­کند. این روش جراحی انکساری به آرامی شکل قرنیه را با برداشتن قسمت کوچکی از بافت سطح خارجی تغییر می‌دهد. ترمیم اندکی بیشتر از انجام لیزیک زمان می‌برد.

جراحی لازک

جراحی لازک روش‌های لیزیک و پی‌آرکی را ترکیب می‌کند. این ممکن است برای افرادی که نمی‌توانند لیزیک کنند استفاده شود. سطح قرنیه قبل از اینکه لیزر شکل قرنیه را تغییر دهد، با یک محلول الکلی نرم و کنار زده شده است، فلپی جدا نمی‌شود.

جراحی کاشت لنز

جراحی کاشت لنز روش نسبتا جدیدی برای درمان مواردی با ضعف بینایی بسیار شدید است. که مستلزم کاشت یک لنز مصنوعی درون چشمتان از طریق یک برش کوچک در قرنیه‌ی شما است. لنزها به طور ویژه ای طراحی شده‌اند که به متمرکز کردن نور برای وضوح بیشتر در شبکیه‌ی چشم کمک می‌کنند. آن‌ها می‌توانند در بهبود بخشیدن به بینایی افرادی با نزدیک‌بینی یا دور بینی شدید و کسانی که با استفاده از عینک یا لنزهای تماسی مشکل دارند مفید باشند. دو روش عمده از کاشت لنز وجود دارد :

  • کاشت فیکیک: موردی که بدون از بین بردن لنزهای طبیعیتان یک لنز مصنوعی در چشم شما قرار داده می‌شود، که معمولا برای افراد جوانی که بینایی مطالعه‌ی آن‌ها نرمال است ترجیح داده می‌شود.
  • تعویض مصنوعی: موردی که شبیه به جراحی آب مروارید لنزهای طبیعی برداشته شده و با یکی از انوع مصنوعی آن جایگزین می‌شوند.

هر دو شیوه‌ی کاشت معمولا تحت بیهوشی موضعی انجام می‌شوند و به طور معمول شما در همان روز قادر به بازگشت به خانه خواهید بود. معمولا هریک از چشم‌ها در زمان‌های مجزا معالجه خواهند شد.

تقویت چشم‌هایتان با تغییرات سبک زندگی


رای پیشگیری از ضعیفی چشم ها و تقویت بینایی و دید پزشکان و متخصصان راهکارهایی ارائه نموده اند که به شرح زیر می باشند:

در این عصر دیجیتال، بسیاری از مردم  روزانه چندین ساعت را درمقابل کامپیوتر یا در حال نگاه کردن به گوشی‌های هوشمند سپری می‌کنند. این می‌تواند موجب آسیب جدی به بینایی شما شود. برای جزییات بیشتر درباره‌ی چگونگی بهترین راه برای جلوگیری و درمان مشکلات بینایی وابسته به دیجیال زمانی که از کامپیوتر استفاده می‌کنید، از چشم‌هایتان محافظت کنید را ببینید.

دنبال کردن یک رژیم غذایی خوب با مواد مغذی به تنهایی به بهبود چشم‌هایتان کمک نمی‌کند. یک رژیم متعادل همچنین به شما کمک می‌کند که از بیماری‌های مربوط به وزن مانند دیابت که دلیل عمده‌ی نابینایی در بزرگسالان است دوری کنید. برای فهمیدن این که وزن ایده‌آل برای شما چقدر است با پزشکتان مشورت کنید. سپس از رژیم استفاده کرده و ورزش کنید که تا آنجایی که می توانید به آن نزدیک شوید.

سیگار کشیدن می‌تواند منجر به بسیاری از مشکلات چشم مانند آب‌مروارید، آب‌سیاه و اختلال عصب چشمی شود. این همچنین می‌تواند سبب بروز دیابتی شود که به چشم ها آسیب می‌زند. اگر شما سیگار می‌کشید باید ترک کنید و اگر سیگار نمی‌کشید نباید آن را شروع کنید.

تابش ماوراء بنفش خورشید می‎‌تواند خطر ابتلا به آب‌مروارید و آب‌سیاه را در شما افزایش دهد. عینک آفتابی خوبی خریداری کنید که  مانع از  برخورد ۹۰-۱۰۰% پرتوهای ماوراء‎‌ بنفش بشود و آن را هر زمانی که در معرض آفتاب هستید، استفاده کنید. برای این که اطمینان پیدا کنید که با دستورالعمل‌های موسسه‌ی ملی استاندارد آمریکا مطابقت دارد و مانع از ورود میزان عمده‌ای از پرتوهای فرابنفش می‌شود بر روی عینک آفتابی به دنبال برچسب “ANSI” بگردید.

لنزهای تماسی کثیف می‌توانند به چشم‌هایتان صدمه وارد کنند و حتی منجر به عفونت‌های تهدید کننده‌ی چشم شوند. با مراقبت درست از لنزهایتان ،می‌توانید چشم‌هایتان را از آسیب حفظ کنید.

  • بعد از هربار استفاده، لنزهایتان را با محلول پاک‌کننده توصیه شده مخصوص برای مراقبت از چشمتان بشویید.
  • دست‌هایتان را قبل از تماس با لنزهای تماسیتان بشویید. این کار تضمین می‌کند که شما هیچ باکتری‌ای را از دستتان به لنزهایتان انتقال نخواهید داد. همچنین با یک صابون بدون بوی ملایم شست و شو دهید. شما ممکن است مواد شیمیایی و عطرها را نیز بر روی لنزهایتان منتقل کنید و سبب سوزش چشم شوید.
  • بعد از قراردادن لنزها آرایش کنید و آرایشتان را زمانی که لنزهایتان را بیرون آوردید پاک کنید.
  • هرگز با لنزهای تماسیتان نخوابید مگر اینکه آن‌ها به طور ویژه برای استفاده‌ی طولانی طراحی شده باشند.

Post Author: مجله آنلاین چشم پزشکی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like

سندرم خشکی چشم:تغییر در کیفیت دید و بینایی و کمیت اشک چشم

خشکی چشم، که همچنین سندرم خشکی چشم نامیده می‌شود، امروزه

آب مروارید دیابتی:کدر شدن لنز یا عدسی چشم در اثر دیابت و درمان آن

کاتاراکت یا آب مروارید عارضه‌ای است که در طی آن عدسی

آب مروارید مادرزادی در کودکان:کاتاراکت چشم تهدیدی بر بینایی اطفال

آب‌مروارید مادرزادی یک اختلال ارثی است که منجر به تاری