عمل جراحی لیزیک

عمل جراحی لیزیک یا جراحی به کمک لیزر رایج‌ترین نوع از جراحی لیزر چشم برای درمان اختلالاتی از قبیل نزدیک بینی، دور بینی و آستیگماتیسم است. پزشک در عمل لیزیک مانند سایر عمل‌های جراحی درمان عیوب انکساری چشم به تراش قرنیه می‌پردازد تا بتواند به خوبی وارد چشم شود و برای داشتن دید بهتر در شبکه متمرکز شود. در اکثر موارد جراحی لیزر چشم یک روش بدون درد است و معمولاً جراحی هر دو چشم طی مدت ۱۵ دقیقه انجام می‌شود. جراحی چشم با نتایجی از قبیل بهبود بینایی بدون نیاز به عینک یا لنز چشمی همراه است و معمولاً بیمار می‌‌تواند پس از ۲۴ ساعت به خوبی ببیند.

چه کسانی می‌توانند عمل لیزیک انجام دهند؟

از عمل جراحی لیزیک در افرادی که نزدیک بین هستند برای صاف کردن قرنیه که حالت برجسته دارد استفاده می‌شود. به این ترتیب از عمل جراحی لیزیک در افراد نزدیک بین برای بهبود بینایی استفاده می‌شود. می‌‌توان با تراش ناصافی قرنیه و ایجاد ظاهری طبیعی به اصلاح مشکل آستیگماتیسم پرداخت. افرادی که قرار از عمل جراحی لیزیک انجام دهند باید انتظارات واقعی از نتیجه جراحی داشته باشند. عمل لیزیک به بیماران کمک می‌کند بتوانند بدون نیاز به لنز یا عینک و انجام فعالیت‌های روزمره خود بپردازند. اما افرادی که با هدف داشتن دید کامل بدون نیاز به عینک و لنز به انجام جراحی می‌‌پردازند قطعا ناامید خواهند شد. بینایی بیش از ۹۰ درصد از افرادی که عمل جراحی لیزیک انجام داده‌اند بدون عینک و لنز چشمی بین ۲۰/۲۰ و ۴۰/۲۰ خواهد بود. افرادی که به واسطه شغل خود به دید ۲۰/۲۰ نیاز دارند تا بتوانند به انجام فعالیت‌های خود بپردازند دید ۴۰/۲۰ برای آنها مناسب و کافی خواهد بود. افرادی که عمل جراحی لیزیک انجام می‌دهند باید بدانند که ممکن است به جراحی دوم که عمل دوباره لیزیک برای درمان مجدد نام دارد نیاز داشته باشند یا آنکه برای انجام دادن برخی از فعالیت‌های خاص از قبیل مطالعه یا رانندگی در شب به استفاده از عینک نیاز خواهند داشت. این بیماران باید بدانند که عمل جراحی لیزیک نمی‌تواند به اصلاح مشکل پیر چشمی‌، اختلالی که به علت بالا رفتن سن از سطح بینایی فرد کاسته می‌شود، بپردازد.

مزایای عمل جراحی لیزیک شامل چه مواردی است؟


عمل جراحی لیزیک در مقایسه با سایر روش‌های جراحی، عوارض متعددی که با ریسک جراحی همراه هستند را حذف می‌‌کند. در بخش زیر به برخی از مزایای عمل لیزیک اشاره می‌کنیم:

  • یک روش کاملا ایمن است.
  • ایجاد فلپ قرنیه که برای افرادی که غنی آنها نازک یا غیر عادی شده است سودمند می‌‌باشد.
  • نگرانی کمی در خصوص عوارض حاصل از عمل لیزیک چشم وجود دارد.
  • ریسک عوارض ناخواسته از قبیل توهم و تاری دید در شب کاهش می‌یابد.
  • شانس افزایش سطح بینایی یا دید ۲۰/۲۰ بالا خواهد بود.

بهترین سن برای انجام عمل لیزیک چه زمانی است؟


اگر شما یک فرد ورزشکار هستید، به طور مرتب به مسافرت می‌‌روید یا به استفاده از عینک و لنز عادت کرده‌اید باید بدانید که عمل لیزیک یک روش بسیار حیرت انگیز برای افرادی است که دید آنها ضعیف است. اما سوالی که معمولاً ذهن افرادی که متقاضی درمان با عمل لیزیک هستند را به خود مشغول می‌‌کند این است که بهترین سن برای انجام عمل لیزیک چه زمانی است؟ آیا موضوع زمان مناسب و نامناسب در این نوع عمل مطرح است؟ اگر قصد دارید به انجام عمل لیزیک بپردازید با پزشک خود در خصوص بهترین زمان برای انجام عمل لیزیک صحبت کنید.

چه افرادی برای عمل لیزیک بسیار جوان محسوب می‌شوند؟

اگر شما زیر ۱۸ سال سن دارید این احتمال وجود دارد که چشم شما به طور کامل رشد نکرده باشد به همین دلیل اکثر پزشکان از انجام دادن عمل جراحی لیزیک در افراد زیر ۱۸ سال اجتناب می‌کنند مگر آن که والدین آنها رضایت داشته باشند یا آن که نمره چشم آنها در دو سال گذشته تغییر نکرده باشد. البته این قانون دارای چند مورد استثناء است که یک مورد از آن عبارتند است از، کودکان و نوجوانانی که با مشکلات شدید بینایی مواجه هستند و می‌‌توانند متقاضی درمان با عمل لیزیک باشند.

 سن مناسب برای عمل لیزیک چشم چه زمانی است؟

 به طور کلی افرادی که بین سنین ۲۰ تا ۴۰ قرار دارند متقاضیان مناسبی برای عمل جراحی لیزیک محسوب می‌شوند زیرا در این سن مهمترین عامل تعیین کننده مناسب بودن فرد به عنوان متقاضی درمان با عمل لیزیک محقق شده است و بینایی فرد حداقل به مدت ۲ سال ثابت بوده است. از آنجایی که در دوران نوجوانی بدن انسان بزرگ می‌شود و به تکامل می‌رسد چشم‌های او نیز از این قاعده مستثنا نیستند. تحقیقات نشان داده است که پس از سن ۲۰ سالگی چشم شروع به ثابت شدن می‌کند و معمولاً نمره آن پس از این سن تغییر چندانی نمی‌کند.

سایر سنین مناسب برای عمل لیزیک

پس از ۴۰ سالگی سطح بینایی تغییر می‌کند و تعداد زیادی از افراد متوجه می‌شوند که برای مطالعه به عینک نیاز دارند. این اختلال که پیر چشمی نام دارد باعث می‌شود چشم نتواند به خوبی بر اشیا تمرکز نماید. عمل لیزیک نمی‌تواند به اصلاح اختلال پیر چشمی بپردازد اما می‌تواند با ایجاد تک بینایی به بیمار کمک نماید. تک بینایی به حالتی گفته می‌شود که یک چشم برای ایجاد دید نزدیک و چشم دیگر برای دید در فاصله دور اصلاح می‌شود. احتمال تغییر کردن سطح بینایی در ۶۰ سالگی وجود دارد. در این سن ممکن است بیمار دچار عارضه آب مروارید  شود اگرچه عمل لیزیک روش مناسب برای افراد مبتلا به آب مروارید نیست این بیماران می‌‌توانند از جراحی لیزر آب مروارید بهره بگیرند.

بررسی شرایط جسمی و بینایی بیمار قبل از عمل لیزیک چشم


پزشک به بررسی معاینه چشم شما می‌پردازد تا از مناسب بودن سطح سلامت چشم برای انجام عمل جراحی اطمینان حاصل کند. پزشک و ارزیابی شکل و ضخامت قرنیه، اندازه مردمک، خطای انعکاسی (نزدیک بینی، دور بینی و آستیگماتیسم) و سایر بیماری‌های چشمی‌ می‌پردازد. همچنین سطح رطوبت چشم را نیز اندازه گیری می‌کند، در صورتی که رطوبت چشم کافی نباشد از روش‌های درمانی پیشگیرانه برای کاهش ریسک خشکی چشم پس از جراحی لیزیک استفاده می‌شود. معمولا از یک وسیله اتوماتیک که توپوگراف قرنیه نام دارد برای اندازه ‌گیری انحنای سطح جلوی چشم و تهیه نقشه چشم استفاده می‌شود. پزشک می‌‌تواند به کمک این فناوری به آنالیز امواج نوری که به چشم وارد می‌‌شوند بپردازد تا بتوانند یک نقشه مناسب را از عواملی که بر بینایی شما تاثیر می‌‌گذارند تهیه کند. چشم پزشک به بررسی سابقه پزشکی و داروهایی که مصرف می‌‌کنید می‌‌پردازد تا بتواند از مناسب بودن شما به عنوان متقاضی درمان با عمل لیزیک اطمینان حاصل کند. شما باید طبق دستور پزشک و حدود دو هفته قبل از انجام معاینه چشم و قبل از عمل لیزیک از استفاده از لنز چشمی خودداری کنید زیرا استفاده از لنز چشمی باعث تغییر کردن شکل طبیعی قرنیه می‌شود.

روز جراحی


قبل از شروع جراحی از قطره چشمی برای بیحس کردن چشم استفاده می‌شود تا از ایجاد درد و ناراحتی در حین جراحی جلوگیری شود. پزشک به شما داروی آرام بخش می‌‌دهد تا آرام بمانید و استرس نداشته باشید. چشم شما زیر دستگاه لیزر قرار داده می‌شود و از دستگاهی که اسپاکلوم پلک نام دارد برای باز نگه داشتن پلک استفاده می‌شود. پزشک قبل از ایجاد فلپ از مواد مخصوص برای مشخص کردن قرنیه استفاده می‌کند. از حلقه ساکشن برای جلوگیری از حرکت کردن چشم استفاده می‌شود زیرا حرکت کردن چشم بر کیفیت فلپ تاثیر می‌گذارد. پس از آنکه فلپ قرنیه ایجاد شد جراح از یک کامپیوتر برای تنظیم لیزر اگزایمر استفاده می‌کند، پزشک از شما می‌خواهد که به مدت کوتاهی به یک نور متمرکز نگاه کنید و در این هنگام او از طریق یک میکروسکوپ به چشم شما نگاه می‌کند و پالس‌های نوری لیزر را به چشم شما ارسال می‌نماید.

نحوه انجام عمل لیزیک چشم


نحوه انجام عمل لیزیک چشم

در ابتدا جراح از یک وسیله مکانیکی جراحی که میکروکراتوم یا فمتوسکند نام دارد برای ایجاد یک لایه نازک که فلپ نامیده می‌شود، روی قرنیه استفاده می‌کند. سپس جراح فلپ ایجاد شده را کنار می‌‌زند تا بتواند به لایه‌های زیرین قرنیه دسترسی پیدا کند و به کمک لیزر اگزایمر بخشی از بافت آن را بردارد. در این نوع لیزر از پرتوهای سرد اشعه فرابنفش برای خارج کردن قسمتی از بافت قرنیه و شکل دهی مجدد آن استفاده می‌شود تا بتواند نور را به خوبی در شبکیه متمرکز کند و سطح بینایی بهبود یابد. هدف از ایجاد فلپ در افرادی که نزدیک بین هستند باید سطح قرنیه صاف شود و در افرادی که دوربین هستند باید سطح قرنیه شیب دار گردد. لیزر اگزایمر می‌‌تواند با رفع ناصافی قرنیه و ایجاد یک ظاهر طبیعی به اصلاح مشکل آستیگماتیسم بپردازد. برخی از افراد به اشتباه تصور می‌کنند که عمل لیزیک نمی‌تواند به درمان آستیگماتیسم کمک کند. پس از آن که جراح به کمک لیزر به شکل دهی قرنیه پرداخت، فلپ ایجاد شده را به جای خود برمی‌گرداند و موضعی که بافت قرنیه خارج شده است را پوشش می‌دهد. قرنیه به طور طبیعی بهبود میابد. در جراحی لیزر چشم فقط از قطره بیحسی موضعی استفاده می‌شود و نیازی به ایجاد بخیه یا استفاده از بانداژ نیست.

اگر شما متقاضی مناسبی برای جراحی فیزیک نیستید می‌توانید از روش‌های متعددی که برای اصلاح بینایی وجود دارد از قبیل پی آر کی و عمل لازک استفاده کنید. متخصص چشم پزشکی می‌تواند به شما در خصوص انتخاب بهترین روش جراحی کمک کند و از بهترین تکنیک برای رفع مشکل شما استفاده نماید.

فورا پس از جراحی چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

پس از اتمام جراحی لیزیک چشم، جراح از شما می‌خواهد که کمی استراحت کند. ممکن است بعد از جراحی دچار سوزش یا خارش موقت در چشم خود شوید. پزشک بعد از انجام آزمایشات پس از جراحی به شما اجازه می‌دهد که به همراه یک نفر به منزل بروید. باید تا زمانی که یک روز پس از جراحی، پزشک چشم شما را معاینه می‌کند و از عدم بروز مشکل اطمینان حاصل می‌کند از رانندگی کردن خودداری کنید. پالس‌های نوری لیزر بدون ایجاد درد به شکل دهی قرنیه می‌پردازند اما ممکن است در حین جراحی ایجاد فشار در چشم خود را احساس کنید. هنگام انجام جراحی شما می‌توانید صدای کلیک کردن و شروع کار لیزر را بشنوید. عمل لیزیک به صورت مجزا روی هر دو چشم انجام می‌‌شود و عمل هر چشم حدود ۵ دقیقه طول می‌کشد. شما باید انتظار تاری دید را پس از جراحی داشته باشید، به طور کلی دید شما یک روز پس از جراحی واضح خواهد شد. باید دید شما طی مدت ۵ روز ثابت شود و شروع به بهبود نماید اما در برخی موارد نادر ممکن است چند هفته و حتی و مدت بیشتری طول بکشد تا دید شما واضح شود. دید اکثر افراد فورا پس از جراحی بهبود می‌یابد. شما می‌توانید یک روز پس از جراحی به محل کار خود برگردید اما اکثر پزشکان از شما می‌خواهند که حداقل تا یک هفته از انجام دادن فعالیت جسمانی سنگین خودداری کنید زیرا ضرب دیدگی چشم می‌تواند باعث بروز اختلال در فرآیند بهبود چشم شود. پزشک از شما می‌خواهد که یک روز پس از جراحی به مطب او مراجعه کنید تا چشم شما را معاینه کند. پزشک در جلسه معاینه اولیه به بررسی دید شما می‌پردازد و اطمینان حاصل می‌کند که شما می‌توانید بدون نیاز به عینک یا لنز چشمی رانندگی کنید. در اکثر موارد باید دید شما ۴۰/۲۰ یا بهتر باشد تا بتوانید رانندگی کنید. در جراحی لیزیک چشم همانند سایر عمل‌های جراحی از دستورات پزشک پیروی کنید و داروهای تجویز شده را به موقع مصرف نمایید. از دست زدن به چشم‌های خود اجتناب کنید زیرا در این حالت امکان جابجا شدن فلپ وجود دارد بنابراین باید تا زمانی که چشم بهبود میابد و فلپ به لایه زیرین قرنیه متصل می‌‌شود از دست زدن به چشم خود پرهیز کنید.

شرایط بینایی بیمار بعد از عمل لیزیک


شرایط بینایی بیمار بعد از عمل لیزیک

عمل لیزر چشم مزایای بسیار زیادی دارد و می‌تواند به طرز قابل توجهی به بهبود کیفیت زندگی شما بپردازد. دید اکثر افراد پس از جراحی ۲۰/۲۰ یا بهتر خواهد شد اما به طور کلی نتایج حاصل از جراحی بسیار متغیر است. دید برخی از افراد ۴۰/۲۰ یا کمتر خواهد بود. ممکن است پس از عمل اصلاح بینایی هنوز به استفاده از عینک یا لنز چشمی نیاز داشته باشید اما به طور کلی نمره چشم شما بهتر از قبل خواهد بود. در صورتی که پس از جراحی لیزیک خطای انعکاسی چشم شما به صورت خفیف باقی مانده باشد و شما خواستار دید بهتر برای انجام دادن برخی از فعالیتهای خاص از قبیل رانندگی در شب باشید می‌توانید از لنز آنتی رفلکس استفاده کنید. در صورتی که پس از جراحی لیزیک همچنان به نور آفتاب حساسیت داشته باشید می‌توانید با پزشک خود در خصوص استفاده از عینک فتوکرومیک صحبت کنید. اگرچه این روش جراحی ایمنی بسیار بالایی دارد همیشه احتمال بروز عوارض حاصل از جراحی از قبیل عفونت یا تاری دید و توهم زدن در هنگام رانندگی و دیدن نور در شب وجود دارد. تعداد کمی از بیماران چند ماه پس از عمل لیزیک اول به عمل لیزیک مجدد نیاز دارند تا بتوانند به نتایج مورد انتظار دست یابند. اگر شما ۴۰ سال به بالا سن دارید به علت تغییرات ناشی از بالا رفتن سن  و پیر چشمی برای مطالعه به عینک نیاز خواهید داشت. اگرچه شانس موفقیت در عمل جراحی لیزیک بسیار بالا است بهتر است قبل از رضایت برای انجام عمل با پزشک خود در خصوص جنبه‌های مختلف جراحی صحبت کنید.

سوالات متداول


سوالات متداول

اگر در مورد جراحی لیزیک چشم سوالی دارید در این قسمت کلیک کنید.

اگر چه عمل جراحی لیزیک یک روش بسیار ایمن است و با عوارض بسیار نادری همراه است گاهی اوقات نمی‌‌توان عوارضی که بر دید شما تاثیر منفی می‌‌گذارند را انکار کرد.

برخی از بیماری‌های خود ایمنی پیشرفته از قبیل لوپوس و آرتریت روماتوئید می‌‌توانند بر فرآیند درمان پس از جراحی تاثیر منفی بگذارند.

هنگامی ‌که شما برای انجام جراحی لیزیک به متخصص چشم مراجعه می‌‌کنید می‌توانید با او در خصوص هزینه عمل صحبت نمایید. به طور کلی هزینه عمل به عوامل متعددی از قبیل نوع جراحی، بیمارستانی که قرار است در آنجا عمل انجام شود، و مدت زمانی که قرار است شما در بیمارستان بستری شوید بستگی دارد. پزشک در جلسه مشاوره اولیه اطلاعات کاملی را در خصوص هزینه جراحی در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌تواند شامل دستمزد جراح متخصص، دستمزد متخصص بیهوشی، دستمزد کمک جراح و هزینه‌های بیمارستان باشد.

Post Author: مجله آنلاین چشم پزشکی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like

تنبلی چشم(آمبلیوپی)بدلیل اختلال در عملکرد طبیعی چشم همراه با سردرد

آمبلیوپی که آن را با عنوان تنبلی چشم می‌شناسیم، یک

عینک برای مطالعه و اصلاح مشکلات بینایی (عیوب انکساری، انحراف چشم و…)

انواع مختلفی از مشکلات بینایی وجود دارد که می‌تواند بینایی

تومورهای چشمی: اختلال در سلول‌های پوستی چشم و تغییر رنگ لایه‌های آن

تومورهای چشم معمولا تومورهای ثانویه ناشی از سرطان هایی هستند