از چه زمانی معاینه معاینه چشم ضرورت دارد ؟

نوزادی، شش ماهگی، سه سالگی، پنج سالگی در صورت سالم بودن پس از آن هر پنج سال یکبار تا ۴۰ سالگی و بعد از آن هرسال جهت معاینه مراجعه کنید.

چرا عده ای عینکی میشود ؟

به دلیل وراثت عده ای از کودکان و نوجوانان عینکی میشوند

اگر کودک نیاز به عینک داشته باشد میتواند عینک نزند ؟

اگر احتمال تنبلی چشم داشته باشد باید حتما از عینک استفاده کند

چکار کنیم که شماره عینک بالا نرود ؟

متاسفانه کاری نمیتوان کرد اگر از نظر ارثی مقرر شده باشد که شماره عینک بالا برود هیچ چیزی نمیتواند جلوی بالا رفتن شماره عینک را بگیرد.

تا چه زمانیاستفاده ازعینک لازم است ؟

تا هر زمان که احتمال بروز تنبلی چشم باشد تا نه سالگی حتما احتمال هست و تا شانزده سالگی احتمالاً

اگر احتمال بروز تنبلی نباشد ( بعد از ۱۸ سالگی ) چرا باید عینک بزنیم ؟

برای اینکه خوب ببیند ، درس بخواند ، سر درد نگیرد، زود از کوره در نرود و زمانی که شروع به درس خواندن کرد زود سر درد نگیرد و نگوید خوابم گرفت

چه راهی وجود دارد که عینک نزنیم ؟

عمل لازک

کودکم از زدن عینک ناراحت هست آیا میشود عمل لازک برای وی انجام داد ؟

خیر، حتماً باید سن بیمار از ۱۸ سال بیشتر باشد و از تغییر نکردن نمره عینک هم اطمینان حاصل کنیم

پسرم دانشجو ست و اکنون ایام امتحانات است میتواند لازک انجام دهد ؟

خیر، پس از انجام عمل لازک حداقل یک هفته و گاهی بیشتر امکان درس خواندن و کار با کامپیوتر نیست. سایه دار می بینند تار میبینند و حتماً باید زمانی عمل کنند که یک هفته مجبور به خواندن و نوشتن و کار با کامپیوتر نباشد.

من فرزند کوچکی دارم و بعد از عمل لازک چشمهایم، کسی نیست از من مراقبت کند میتوانم عمل لازک کنم ؟

خیر حداقل دو روز اشک ریزی دارید و انجام امور روزمره خانه مانند نگهداری کودک و انجام آشپزی مقدور نیست باید از بستگان و دوستان به مدت حداقل دو روز کمک بگیرید.

من خیلی از درد عمل لازک میترسم امکان دارد مرا هنگام عمل لازک بیهوش کنند ؟

انجام عمل لازک اصلا درد ندارد و فقط با قطره بی حس کننده چشم شما بی حس میشود و هیچگونه تزریق هم نداریم و نیاز به بیهوشی نیست . البته برای انجام عمل لازک هوشیاری و همکاری شما لازم است.

من موقع عمل میترسم نتوانم همکاری کنم چه توصیه ای مکنید ؟

همکاری شما در حدی است که فقط میخواهیم چند ثانیه به نور بالای سرتان نگاه کنید.اصل عمل جراحی لازک حدود ۵ تا ۱۰ ثانیه طول میکشد هرچه نمره عینک بیشتر باشد زمان طولانی تر ولی در کل چند ثانیه . در آن چند ثانیه که اشعه لیزر به چشم میتابد شما باید حتما به نور بالای سرتان نگاه کنید .اگر نگاه نکنید اشعه به محل دیگری میخورد و عمل مشکل پیدا میکند . البته دستگاههایی که اخیراً برای انجام عمل لازک استفاده می شود هوشمند هستند

یعنی مشکل عنبیه شما که از مشخصات خاص شما می باشد (مانند اثر انگشت) قبلاً به دستگاه داده شده است.و هنگامی که شما روی تخت اتاق عمل دراز کشیدیده اید دستگه لازک مجدداً از چشم شما عکس میگیرد و با عکسی که قبلاً در حافظه اش گذاشته ایم مطابقت می دهد و عمل را انجام می دهد. در غیر این صورت دستگاه عمل را انجام نمی دهد.به همین طریق اگر شما هم به دستگاه نگاه نکنید دستگاه تابش اشعه لیزر خود را اتوماتیک قطع میکند.پس نگران همکاری نباشید قطعاً اگر همکاری نکنید عمل انجام نمیشود.در ضمن اینکه در حین عمل و تابش اشعه لیزر دردی وجود ندارد.البته پیشنهاد میکنم اگر استرسی دارید شب قبل از عمل یک عدد قرص والیوم ۵ میلی میل کنید.

میگویند بعضی از دستگاه های جدید که عمل لازک به اصلاح نمره عینک میکند هوشمند است میتوانید بیشتر توضیح دهید ؟

همانطور که اثر انگشت یک فرد برای شناسایی وی مورد استفاده واقع میشود.شکل عنبیه انسان نیز میتواند به عنوان یک ویژگی منحصر به فرد آن شخص باشددر هنگام عکسبرداری از قرنیه برای بررسی وضعیت قرنیه از نظر وجود بیماریهای مختلف و تعیین شماره دقیق عینک یک عکس هم از عنبیه بیمار گرفته میشود و این عکس ها با نام بیمار در دستگاه کامپیوتری اطاق عمل و دستگاه لیزر انجام عمل لازک ثبت می گردد.

این کارها قبل از روز عمل انجام میشود و روز عمل که فرد برای اصلاح نمره عینک به اطاق عمل می آید مجدداً عکسها تهیه و اگر این عکس با عکس های قبلی بیمار مطابقت داشته باشد عمل شروع میشود.دستگاه لیزر زمانی که بیمار زیر دستگاه قرار دارد به عنبیه بیمار اشعه می تاباند.اگر بیمار سر و چشم خود را تکان دهد دستگاه تابش لیزر دیگر اشعه تابش نمیکند و بدین ترتیب امکان خطا در انجام عمل لازک بسیار بسیار کم میشود.

Post Author: مجله آنلاین چشم پزشکی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like

سندرم خشکی چشم:تغییر در کیفیت دید و بینایی و کمیت اشک چشم

خشکی چشم، که همچنین سندرم خشکی چشم نامیده می‌شود، امروزه

ضعیفی چشم:تقویت و بهبود قدرت بینایی و کاهش سردردهای ناشی از آن

ضعیفی چشم غالبا با یکی از موارد نزدیک‌­بینی (با نام مایوپیا)

آب مروارید دیابتی:کدر شدن لنز یا عدسی چشم در اثر دیابت و درمان آن

کاتاراکت یا آب مروارید عارضه‌ای است که در طی آن عدسی