سندرم خشکی چشم تغییر در کیفیت دید و بینایی و کمیت اشک چشم

خشکی چشم، که همچنین سندرم خشکی چشم نامیده می‌شود، امروزه یکی از شایع‌ترین مشکلات چشمی است. عارضه خشکی چشم هنگامی ایجاد می‌شود که فرد به اندازه کافی اشک ندارد، یا ترکیبات مناسبی از اشک که چشم را نرم می‌کند، ندارد. خشکی چشم بر میلیون‌ها نفر ازافراد اثر می‌گذارد، در حالی که بیشتر افراد از علائم خفیف رنج می‌برند که اغلب پس از مدت کوتاهی برطرف می‌شود، این شرایط می‌تواند منجر به مشکلات دائمی بینایی شود. در نتیجه، علائم شدید و طولانی مدت باید فوراً مورد توجه قرار بگیرد.

لازم است که درباره هر نشانه و علائمی از خشکی چشم که شامل قرمزی، سوزش، خستگی یا دردناک بودن چشم است، با پزشک صحبت کنید.  پزشک می‌تواند کارهایی را انجام داده تا مشخص کند که چه مسائلی باعث آزار چشم شما می‌شود. درمان موفق خشکی چشم نیاز به تمایل شما به ادامه درمان و توصیه‌های پزشکی دارد که از محصولاتی که پزشک توصیه می‌کند بطور مداوم و طبق راهنمایی او استفاده کنید

علت سندرم خشکی چشم چیست؟


سندرم خشکی چشم ممکن است  زمانی رخ دهد که چشم شما به اندازه کافی اشک تولید نکرده یا اشک با سرعت زیادی تبخیر شود. اگر هر بخشی از مراحل تولید اشک دچار مشکل شود، و کیفیت یا کمیت اشک تحت تاثیر قرار بگیرد، این مشکل ایجاد می‌شود. گرچه یک علت شناخته شده ممکن است برای این مشکل یافت نشود، علت‌های زیادی وجود دارد که این اتفاق رخ می‌دهد.برخی از علت‌های احتمالی در زیر توضیح داده شده‌اند.

تغییرات هورمونی

هورمون‌ها (تولیدات قدرتمد شیمیایی بدن) و سیستم عصبی نقش مهمی در تولید اشک ایفا می‌کنند. هورمون‌ها تولید اشک را تحریک می‌کنند. تغییراتی که در سطح هورمون در زنان ایجاد می‌شود، می‌تواند خطر سندرم خشکی چشم را افزایش دهد. به عنوان مثال :

 • دوران بارداری
 • دوران یائسگی
 • در طول استفاده از قرص‌های ضدبارداری

بالا رفتن سن

سندرم خشکی چشم در افراد مسن شایع‌تر است. دلیل این مسئله ممکن است تولید اشک کمتر در سنین بالاتر است ، و اینکه پلک شما در پخش کردن اشک در سرتاسر سطح چشم تاثیر کمتری دارد.

محیط اطراف و فعالیت‌ها

عوامل محیطی می‌تواند تاثیر خشکی روی چشم‌ها داشته باشد، که منجر به تبخیر اشک شود. این عوامل عبارتند از:

 • خورشید
 • باد
 • آب و هوای خشک
 • وزش هوای گرم
 • ارتفاع زیاد

فعالیت‌های خاص می‌تواند منجر به عارضه خشکی چشم شود که این عوامل عبارتند از:

 • خواندن
 • نوشتن
 • کار با کامپیوتر

افراد در طول فعالیت‌هایی که نیاز به تمرکز دید دارد ،تمایل به پلک زدن کمتری دارند. و اینکار باعث می‌شود که جریان اشک سریع‌تر از اینکه پر شود، تبخیر شده یا خشک می‌شود.

داروهای خاص

چندین دارو وجود دارد که عوارض جانبی آن منجر به خشکی چشم در افراد می‌شود که این داروها شامل:

 • آنتی‌هیستامین
 • ضدافسردگی
 • بتا- بلوکر
 • داروهای دیورتیک (ادرارآور)

جراحی لیزر چشم

برخی از افرادی که انواع جراحی لیزر چشم انجام داده‌اند، متوجه سندرم خشکی چشم در هفته پس از جراحی  می‌شوند. این علائم معمولاً پس از چند ماه برطرف می‌شود، اما در برخی موارد ممکن است ادامه داشته باشد.

لنزهای تماسی

گاهی اوقات لنزهای تماسی باعث سوزش چشم می‌شود که منجر به عارضه خشکی چشم می‌شود. تغییر نوع لنزها یا محدود کردن استفاده از لنزهای تماسی معمولاً به رفع این علائم کمک می‌کند، یا اینکه می‌توانید روش تمیز کردن یا استفاده از قطره‌های نرم کننده بدون نگهدارنده چشم را تغییر دهید.

مشکلات پزشکی

مشکلات پزشکی زیادی وجود دارد که خطر ایجاد سندرم چشم خشک را افزایش می‌دهد. بسیاری از افراد که دچار سندرم سیکا یا چشم خشک هستند، دچار بلفاریت یا اختلال عملکرد غدد (MGD) نیز باشند.  این زمانی است که لبه پلک چشم دچار التهاب شده ، که می‌تواند غددی را که روغن‌هایی برای غشاء اشکی تولید می‌کنند، مسدود کند. بلفاریت ممکن است در هر سن و حتی در افراد سالم نیز رخ دهد، گرچه گاهی اوقات به دلیل عفونت باکتریایی یا مشکلات دیگری مانند روزاسه، مشکلات پوستی که باعث قرمز و لکه‌دار شدن صورت می‌شود، رخ می‌دهد. مشکلات پزشکی دیگر که می‌تواند خطر سندرم خشکی چشم را افزایش دهد، عبارتند از:

 • ورم ملتحمه آلرژیک: التهاب لایه شفاف سلول‌ها که بخش سفیدی چشم و سطح داخلی پلک را می‌پوشاند، که به علت آلرژی ایجاد شده
 • درماتیت تماسی: نوعی از اگزما است که هنگامی که ماده خاصی که نسبت به آن حساسیت دارید را لمس می‌کنید ، باعث التهاب پوست می شود
 • سندرم اسجوگرن: مشکلی است که می‌تواند منجر به خشکی بیش از حد چشم ، دهان و واژن شود که همچنین همراه با خستگی و آرتروز است
 • آرتریت روماتوئید: بیماری است که منجر به درد، ورم و الهتاب در مفاصل شده که می‌تواند بر هر بخش از بدن، شامل غدد اطراف چشم‌ها ، اثر گذاشته و التهاب سفیدی چشم شود.
 • لوپوس: مشکلی که سیستم ایمنی بدن به بافت‌های سالم بدن بخصوص رگ ‌های خونی حمله می‌کند
 • اسکلرودرمی: بیماری که سیستم ایمنی باعث التهاب رگ‌های خونی نواحی از پوست می‌شود که باعث سخت و ضخیم شدن رگ‌ها می‌شود
 • آسیب قبلی به چشم: مانند سوختگی یا قرار گرفتن در معرض تابش اشعه
 • فلج بل: مشکلی که باعث ضعف یا فلج عضلات در یک طرف صورت می‌شود
 • اچ آی وی: ویروسی که به سیستم ایمنی بدن حمله می‌کند

علائم سندرم خشکی چشم


علائم سندرم خشکی چشم

علائم عارضه خشکی چشم در بیشتر افراد خفیف است، گرچه موارد شدیدتر می‌تواند دردناک باشد و منجر به عوارضی شود.  علائمی که معمولاً بر هر دو چشم اثر می‌گذارد اغلب شامل موارد زیر است:

 • احساس خشکی ، وجود شن یا قرمزی که در طول روز بدتر می‌شود.
 • سوزش و قرمزی چشم
 • هنگامی که از خواب بیدار می‌شوید، پلک‌ها به هم چسبیده است.
 • تاری دید موقت،که معمولاً هنگام پلک زدن بهبود می‌یابد.

برخی از افراد ممکن است دوره‌ای از ریزش اشک چشم داشته باشند، که ممکن است به این علت رخ دهد که چشم برای تسکین این ناراحتی اشک بیشتری تولید کند.

تشخیص خشکی چشم


عینک ساز یا پزشک می‌تواند چشم‌های شما را معاینه کرده تا تایید کند که آیا دچار سندرم خشکی چشم هستید، و درباره درمان توصیه‌های لازم را ارائه دهد. اگر از تشخیص مطمئن نیستید یا آزمایشات متخصص و درمان مورد نیاز باشد، ممکن است به یک جراح که  در زمینه مشکلات چشم تخصص دارد ارجاع داده شوید. آزمایشاتی که برای ارزیابی کیفیت و کمیت اشک انجام می‌شود ، در زیر توضیح داده شده است.

آزمایش رنگ فلورسین

قطره‌های چشم حاوی یک رنگ زرد- نارنجی خاص است که بکار می‌رود، از این رو متخصص می‌تواند اشک شما را با وضوح بیشتری ببیند. اینکار به آنها کمک می‌کند تا دریابند که چه مدت طول می‌کشد تا این رنگ از چشم شما  بیرون بیاید. اگر در سطح چشم آسیبی وجود داشته باشد، آزمایش رنگ فلورسین می‌تواند ناحیه آسیب دیده را نشان دهد. این رنگ موقتی بوده و رنگ چشم شما را تغییر نمی‌دهد.

آزمایش اسکیمر

نوار باریکی از کاغذ لکه دار را روی پلک پایین قرار می‌دهند. پس از پنج دقیقه ، این نوار برداشته می‌شود و برای تعیین اینکه کاغذ چگونه مرطوب شده است، بررسی می‌شود. اگر کاغذ کمتر از ۱۰ میلیمتر در پنج دقیقه مرطوب شده باشد، نشان دهنده سندرم خشکی چشم است.

تست لیزامین سبز

لیزامین سبز ، رنگ مخصوصی در یک نوار کاغذی است. این نوار با آب نمک مرطوب شده و روی سطح چشم قرار داده می‌گیرد. این رنگ متمایز چشم ، به متخصصین این امکان را می‌دهد تا آسیب اولیه به سطح چشم را مشاهده کنند.

رایج ترین روش های درمان بیماری سندروم خشکی چشم


درمان سندرم خشکی چشم به کنترل علائم این بیماری کمک می‌کند، اما درمانی برای آن وجود ندارد. برخی از افراد ممکن است تا پایان عمر دوره بازگشت علائم را داشته باشند. درمان دقیق برای سندرم خشکی چشم بستگی به علائم ایجاد کننده آن دارد:

 • کاهش تولید اشک
 • اشک چشم به شدت تبخیر می شود
 • مشکلات زمینه‌ای

اولین چیزی که باید در نظر گرفت، این است که آیا عوامل واضحی مانند دارو وجود دارد، که منجر به این علائم شده است. اگر سندرم خشکی چشم به علت مشکلات زمینه‌ای باشد، پزشک شما می‌تواند درمان لازم را توصیه کرده یا شما را به یک متخصص مناسب ارجاع دهد. همچنین شما می‌توانید با تعدیل محیط اطراف خود، تمیز نگه داشتن چشم و بهبود رژیم غذایی خود از سندرم خشکی چشم جلوگیری کرده یا علائم را برطرف کنید.

رژیم غذایی

شواهدی وجود دارد که پیشنهاد رژیم غذایی حاوی چربی امگا ۳ بالا می‌تواند سندرم خشکی چشم را بهبود ببخشد. بهترین منبع امگا ۳ ، روغن ماهی‌هایی مانند:

 • ماهی خال خالی
 • سالمون
 • ساردین
 • شاه ماهی
 • ماهی تن تازه یا منجمد: از کنسرو آن استفاده نشود، زیرا گاهی اوقات روند کنسروسازی باعث از بین رفتن روغن‌های مفید آن می‌شود.

در صورتی که دو وعده ماهی در هفته مصرف می‌کنید، یکی از آنها ماهی روغنی باشد. می‌توانید از آجیل‌ها یا دانه‌های گیاهی ، روغن‌های گیاهی ، سویا یا محصولات سویا، سبزیجات دارای برگ سبز، امگا ۳ را دریافت کنید. امگا ۷ ، یا روغن سنجد دریایی نیز می‌تواند مفید باشد.

درمان‌های روان‌کننده

درمان‌های روان‌کننده

موارد خفیف تا متوسط سندرم سیکا می‌تواند با استفاده از درمان‌‌های روان‌کننده چشم تحت درمان قرار بگیرد، که شامل قطره، ژل یا پمادها می‌باشد. این روان‌کننده‌ها اغلب اشک مصنوعی نامیده می‌شود زیرا جایگزین آب از دست رفته در اشک چشم می‌باشد. با این وجود، آنها فاقد پادتن، ویتامین و مواد مغذی موجود در اشک طبیعی هستند که برای سلامت چشم ضروری می‌باشد. بیشتر این روان‌کننده‌ها بدون نسخه و با درخواست از داروساز قابل دسترسی هستند. انواع مختلفی از قطره‌ها و ژل‌ها وجود دارد، و اغلب امتحان انواع مختلفی از آن برای اینکه نوع مناسب برای خود را پیدا کنید، به انجام آن می‌ارزد. گاهی اوقات مهم است که هرگونه تغییری را که می‌خواهید در روند درمان خود انجام دهید، با چشم‌پزشک یا پزشک خود مطرح کنید.

قطره‌های بدون مواد نگهدارنده

قطره‌های بدون مواد نگهدارنده

برخی از قطره‌های چشم حاوی مواد نگهدارنده هستند، تا از رشد باکتری‌های مضر در بطری دارو جلوگیری کنند. اگر علائم شما به گونه‌ای است که نیاز دارید از این قطره‌های دارویی بیش از شش بار در روز استفاده کنید، بهتر است که از قطره‌های چشمی بدون مواد نگهدارنده استفاده شود. اگر چشم‌پزشک به شما اعلام کند که دچار بیماری چشم خشک شدید هستید، این مسئله اهمیت زیادی پیدا می‌کند. مواد نگهدارنده استفاده شده با مقدار زیاد یا برای مدت زمان بسیار طولانی (ماه‌ها یا سال‌ها) ممکن است به سلول‌های حساس روی سطح چشم آسیب برساند یا منجر به التهاب شود. اگر از لنزهای تماسی نرم استفاده می‌کنید، ممکن است نیاز داشته باشید، از یک روان‌کننده بدون مواد نگهدارنده استفاده کنید، چرا که مواد نگهدارنده به لنزهای تماسی متصل شده و به چشم آسیب می‌رساند. این نوع از قطره‌های چشم ممکن است گرانقیمت باشد. اگر  ریختن قطره در چشم برای شما سخت است، با چشم‌پزشک یا پزشک خود صحبت کنید. وسایل مکانیکی وجود دارد که به فشردن بطری و بطری‌های چندگانه با سوپاپ کمک می‌کند، و بطری تک دوز که ممکن است برای شما راحت‌تر باشد.

قطره‌های اشک روغنی چشم

قطره‌های اشک روغنی چشم

قطره‌های چشم که بخش روغنی غشاء اشک را پر می‌کنند و تبخیر از سطح چشم را کاهش می‌دهند، بطور فزاینده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. این آمادگی شامل صمغ گوار  مصنوعی یا اسپری لیپوزومال است. اسپری لیپوزومال دارویی است که بدون نسخه می‌توان تهیه کرد، و در نسخه پزشک نوشته نمی‌شود. هنگامی که چشم‌ها بسته است، این دارو روی دو لبه پلک اسپری می‌شود. هنگامی که چشم‌ها را باز می‌کنید، این محلول روی سطح چشم پخش می‌شود و یک غشاء روغنی ایجاد می‌کند. اگر شما دچار بلافاریت یا به علت تبخیر بسیار سریع اشک دچار سندرم خشکی چشم هستید،  قطره‌های روغنی اشک بسیار سودمند است.

پمادهای چشمی

پمادهای چشمی

پمادهای چشم می‌تواند برای نرم‌کردن چشم‌های شما بکار می‌رود، و در طول شب آنها را مرطوب نگه می‌دارد، به این دلیل که در طول خواب اگر چشم شما بطور کامل بسته نشود، اشک‌ها ممکن است تبخیر شود. این پمادها در طول شب استفاده می‌شود زیرا آنها باعث تاری دید می‌شود. اگر از لنزهای تماسی استفاده می‌کنید، در حال استفاده از لنز از پمادهای چشمی استفاده نکنید. از چشم‌پزشک یا پزشک خود درباره درمان‌های جایگزین که می‌تواند برای شما مناسب باشد، بپرسید.

درمان‌های ضد التهاب

درمان‌های ضد التهاب

 مشکل زمینه‌ای که باعث سندرم خشکی چشم طولانی مدت می‌شود، التهاب در اطراف چشم است. یکی از درمان‌های ضدالتهاب که در زیر بیان شده ممکن است توصیه شود، اما  این اینکار پس از اینکه چشم‌پزشک شما را معاینه کرد انجام می‌شود.

قطره و پمادهای چشمی کورتیکو استروئید

قطره‌های سرم چشم

کورتیکواستروئید یکی از داروهای ضدالتهاب قوی است که می‌تواند به عنوان قطره‌ها یا پمادهای چشمی در موارد شدید خشکی چشم تجویز شود. عوارض جانبی این داروها از هر سه نفر یک نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد، که می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

این گروه از درمان‌ها باید توسط چشم‌پزشک در یک کلینیک چشم مورد بررسی قرار بگیرد. اگر در کلینیک چشم مورد معاینه قرار نگرفتید، نباید از این درمان‌ها استفاده کنید.

تتراسایکلین خوراکی

تتراسایکلین خوراکی

دوز کمی از داروها که تتراسایکلین نامیده می‌شود، می‌تواند به عنوان یک عامل ضدالتهاب به مدت حداقل سه تا چهار ماه و گاهی برای مدت طولانی‌تری مصرف شود. متداول‌ترین تتراسایکلین مصرف شده، داکسی‌سایکلین است، اما نوع دیگر آن مانند اکسی‌تتراسایکلین و لیم‌سایکلین نیز گاهی اوقات تجویز می‌شود.

قطره چشمی سیکلوسپورین

قطره چشمی سیکلوسپورین

سیکلوسپورین دارویی است که فعالیت سیستم ایمنی بدن را سرکوب می‌کند. گاهی اوقات این دارو در درمان سندرم شدید سیکا که به داروهای روان‌کننده جواب نمی‌دهد، استفاده می شود . این درمان تنها از طریق متخصص در سندرم خشکی چشم در بخش چشم بیمارستان قابل دسترسی است .

قطره‌های سرم چشم

قطره‌های سرم چشم

قطره‌های سرم چشم در موارد بسیار نادری که دیگر داروها نمی‌توانند به درمان این بیماری کمک کنند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.  این دارو قطره‌های چشمی خاصی هستند که با استفاده از ترکیباتی از خون شما یا یک اهداکننده تهیه می‌شود. این درمان تنها از  سازمان انتقال خون   و از طریق چشم‌پزشک و پس از اینکه منابع آن تایید شد، در دسترس خواهد بود. برای تهیه قطره سرم چشم یک واحد خون تحت شرایط استریل مانند اهدای خون عادی، گرفته می‌شود. سپس سلول‌های خون جدا می‌شود و سرم باقی مانده رقیق شده و دربطری قطره چشم گذاشته می‌شود. به دلیل  کیفیت استاندارد ، این روند ممکن است قبل از اینکه درمان برای استفاده در دسترس باشد، چندین ماه طول بکشد.

درمان مشکلات زمینه‌ای پزشکی

درمان مشکلات زمینه‌ای پزشکی

اگر مشکلات زمینه‌ای پزشکی دارید که منجر به سندرم خشکی چشم شده است، پزشک درمانی را برای شما تجویز می‌کند یا شما را به متخصص مناسب ارجاع می‌دهد.

جراحی

جراحی

اگر خشکی چشم شدید باشد و درمان‌های دیگر تاثیری در رفع آن نداشته باشد، جراحی ممکن است گزینه مناسبی باشد. گاهی اوقات از دو نوع جراحی برای درمان سندرم سیکا استفاده می‌شود که در  زیر توضیح داده شده است.

انسداد مجاری اشکی

انسداد مجاری اشکی

انسداد مجاری اشکی شامل استفاده از گیره‌ای انجام می‌گیرد، که مجاری اشک شما را مسدود می‌کند.  اینکار به این معنی است که اشک‌ شما در درون مجاری خشک نمی‌شود و چشم‌های شما مرطوب باقی می‌ماند. گیره‌های موقتی که از سیلیکون ساخته شده، بطور طبیعی اولین بار برای تعیین اینکه آیا این درمان تاثیر مثبتی دارد، بکار گرفته می‌شود. اگر درمان تاثیر مثبتی داشته باشد، گیره‌های دائمی بیشتری را می‌توان جایگزین نوع سیلیکونی آن کرد. در موارد بسیار شدید، مجاری اشکی با استفاده از گرما (سوزاندن) بسته می‌شود. اینکار بطور دائمی منافذ زهکشی را مسدود می‌کند تا مقدار اشک را در سطح چشم افزایش دهد.

پیوند غدد بزاقی

پیوند غدد بزاقی

پیوند غدد بزاقی یک درمان غیر شایع است که معمولاً تنها زمانی پیشنهاد می‌شود که دیگر گزینه‌های درمان امتحان شده باشد. این عمل شامل برداشتن تعدادی از غدد از لب پایین است که بزاق تولید می‌کنند و آنها را در زیر پوست چشم شما قرار می‌دهند. بزاقی که توسط غدد تولید می‌شود به عنوان جانشینی برای اشک عمل میکند.

برای جلوگیری از سندرم خشگی چشم چه اقداماتی لازم است؟


کارهایی است که می‌توانید انجام دهید تا به شما در پیشگیری از سندرم خشکی چشم کمک کند یا علائم شما را تخفیف دهد.

عوامل محیطی

شرایط محیطی خاصی می‌تواند باعث آزار چشم شما شود. چشم خود را  در مقابل موارد زیر  محافظت کنید:

 • باد
 • هوای گرم
 • سیگار
 • گرد و خاک

عینک‌هایی که اطراف آن محافظ دارد، می‌تواند عامل محافظتی خوبی باشد. از محیط‌هایی که حاوی دود سیگار هستند، دوری کنید، اگر سیگار می‌کشید، باید سعی کنید که آن را ترک کنید. از آرایش کردن چشم خودداری کنید. خط چشم و ریمل ممکن است غدد اشکی را در پلک مسدود کرده و منجر به التهاب نواحی اطراف چشم شود.

عینک‌های تخصصی

برخی از موارد بیماری‌های چشم می‌تواند با استفاده از عینک‌های تخصصی درمان شود. این روش شامل عینک‌هایی است که بطور خاص ساخته شده، عینک‌های حاوی محفظه رطوبتی نامیده می‌شود. این محفظه مانند عینک ایمنی در اطراف چشم شما قرار می‌گیرد و کمک می‌کند تا رطوبت حفظ شده و چشم شما را از آسیب حفظ می‌کند. اگر لنزهای تماسی قبلی باعث بیماری خشکی چشم شده، لنزهای تماسی خاص نیز وجود دارد. باید با چشم‌پزشک خود درباره گزینه‌های مختلف صحبت کنید.

کامپیوتر خود را تنظیم کنید

اگر بطور منظم از کامپیوتر  استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که حالت قرار گرفتن کامپیوتر به گونه‌ای باشد که کشیدگی چشم شما به حداقل برسد. مانیتور باید در سطح چشم شما قرار بگیرد، تا در سطح پایین‌تر از آن باشد. اگر در محل کار از کامپیوتر استفاده می‌کنید، بیشتر کارکنان یک کارمند سلامت و امنیت یا نماینده سلامت کاری دارند که می‌تواند به شما توصیه‌های لازم را ارائه دهد. باید اطمینان حاصل کنید که هر از یک ساعت از کامپیوتر فاصله بگیرید.

از یک مرطوب کننده یا فیلتر هوا استفاده کنید

مرطوب کننده هوا شامل وسیله مرطوب و خنک کننده ، که در محل کار یا خانه ، هوای محیط اطراف را مرطوب کرده و می‌تواند علائم را کاهش دهد. باز کردن پنجره‌ها به مدت چند دقیقه در روزهای سرد، و در بهار و تابستان به مدت طولانی‌تری، به مرطوب شدن هوا کمک کرده و از ایجاد کپک جلوگیری می‌کند. بخصوص اگر در یک محیط پر از گرد و خاک زندگی یا کار می‌کنید، ممکن است استفاده از فیتلر هوا نیز می‌تواند مفید باشد.

چشم خود را تمیز نگه دارید

بهداشت مناسب به بهبود سندرم خشکی چشم کمک می‌کند، بویژه اگر دچار بلفاریت باشید. سه روش مهم وجود دارد که می‌توانید بهداشت پلک را حفظ کنید. اینکار باید یکبار یا دوبار درروز انجام شود:

 • از کمپرس گرم استفاده کنید تا باعث تولید روغن توسط غدد اطراف چشم شده و چشم شما نرم شود
 • ماساژ مناسب پلک روغن را از غدد به بیرون می‌راند
 • چشم خود را تمیز کنید تا روغن اضافی را از چشم پاک کرده و هرگونه باکتری، پوسته، گرد و خاک، دوده که ممکن است در چشم تجمع پیدا کند، پاک شود

توصیه‌های لازم برای انجام اینکار در زیر بیان شده است.

کمپرس گرم

 • آب را بجوشانید و آن را رها کنید تا به دمای گرم برسد
 • یک فلانل یا پد چشم را در آب گرم گذاشته و آن را به آرامی به مدت ۱۰ دقیقه روی چشم قرار دهید
 • هر از مدتی کمپرس را دوباره با قرار دادن در آب گرم، گرم کنید و اجازه ندهید که فلانل سرد شود

می‌توانید یک کمپرس میکرو ویو برای چشم خود تهیه کرده و به جای فلانل از آن استفاده کنید.

ماساژ پلک چشم

 • به آرامی چشم‌های بسته را با حرکت حرکت دایره‌وار انگشت کوچک خود ماساژ دهید
 • یک گلوله پنبه‌ای برداشته و در حالی که چشم‌ها را بسته‌اید، به آرامی آن را به سمت پایین روی پلک بالا به سمت مژه‌ها و لبه پلک حرکت دهید- اینکار کمک می‌کند که روغن‌های ذوب شده از غدد بیرون بیاید، گرچه شما چیزی را نمی‌بینید که از آن بیرون بیاید.
 • اینکاررا در تمام پهنای پلک بالا و پایین تکرار کنید.

این روند ممکن است باعث شود در ابتدا کمی چشم شما دچار سوزش شود، شبیه وارد شدن صابون به چشم، اما این اتفاق طبیعی است و با گذشت زمان بهتر می‌شود.

بهداشت لبه پلک

محلول‌های متنوع تمیز کننده پلک چشم و دستمال پلک چشم بطورتجاری در دسترس است، یا می‌توانید در منزل آن را تهیه کنید. برای ساختن محلول خانگی، در کاسه‌ای چند سی‌سی آب جوشیده بریزید و اجازه دهید که سرد شود و به دمای گرم برسد. سپس مقدار یک قاشق چای خوری جوش شیرین در آن بریزید. هنگمی که این محلول پاک‌کننده را درست کردید:

 • مقداری گلوله‌ پنبه‌ای را در محلول  قرار داده و  خشکی اطراف پلک چشم را پاک کنید، اینکار را در اطراف مژه بیشتر انجام دهید.
 • اگر لازم است از یک تکه پنبه استفاده کرده و این روند را تکرار کنید.
 • یک پنبه کتانی را در محلول وارد کرده و به آرامی با پاک کردن پایه و طول مژه‌ها، لبه پلک را تمیز کنید.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است .”

 

Post Author: مجله آنلاین چشم پزشکی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like

ضعیفی چشم:تقویت و بهبود قدرت بینایی و کاهش سردردهای ناشی از آن

ضعیفی چشم غالبا با یکی از موارد نزدیک‌­بینی (با نام مایوپیا)

آب مروارید دیابتی:کدر شدن لنز یا عدسی چشم در اثر دیابت و درمان آن

کاتاراکت یا آب مروارید عارضه‌ای است که در طی آن عدسی

آب مروارید مادرزادی در کودکان:کاتاراکت چشم تهدیدی بر بینایی اطفال

آب‌مروارید مادرزادی یک اختلال ارثی است که منجر به تاری