درمان پف چشم

ایجاد کیسه‌های زیر چشم و تورم ملایم و یا پف کردن زیر چشم در سنین پیری عادی است. زیرا با افزایش سن، بافت اطراف چشم شما، از جمله برخی از عضلات حمایت از پلک‌ها، تضعیف می‌شوند. چربی طبیعی که به نگهداری پلک شما کمک می‌کند، می‌تواند به پایین پلک حرکت کند و باعث می‌شود که چشم، پف کرده به نظر بیاید. همچنین ممکن است ماده سیالی در فضای زیر چشم شما انباشته شود، و به این تورم بیافزاید. ایجاد کیسه‌های زیر چشم معمولا تنها از نظر  زیبایی نگرانی کننده هستند و به ندرت نشانه یک مشکل و بیماری جدی هستند. داروهای خانگی، مانند کمپرس‌های سرد، می‌توانند به بهبود ظاهری کیسه‌های پایین چشم کمک کنند. جراحی پلک نیز می‌تواند یکی از گزینه‌های درمان پف زیر چشم باشد.

پف چشم با هر دلیلی که به وجود آمده باشد، قابل درمان است.

این که آیا شما در سن ۲۰ سالگی هستید و یا سالمند هستید، فرقی نمی‌کند، زیرا مطمئنا در هر سنی که باشید آخرین چیزی که می‌خواهید، ایجاد کیسه در زیر چشم است. در حالی که آنها معمولا زنگ خطر بیماری خاصی نیستد، اما سیاهی اطراف چشم موجب می‌شود که بزرگتر از سن خودتان به نظر برسید و این چیزی است که هیچ کس نمی‌خواهد. داروهای زیادی برای درمان کیسه‌های چشم وجود دارد که می‌توانید از میان آن همه، یکی را انتخاب کنید که البته به علت تورم نیز بستگی دارد. با این حال، اگر تورم ماندگار باشد، بهتر است به یک دکتر مراجعه کنید. کیسه‌های زیر چشم و تورم و پف کردگی می‌تواند یکی از علائم آلرژی ناشناخته یا حتی یک بیماری پنهان باشد. در مواردی مانند این، بهتر است با یک پزشک مشورت کنید تا آنها بتوانند درمان مناسب برای رفع کیسه‌های زیر چشم را تجویز کنند.

علل پف چشم


با افزایش سن، ساختارهای بافتی و عضلات پشت پلک شما تضعیف می‌شوند. پوست ممکن است شروع به سفت شدن کند و چربی که معمولا در ناحیه اطراف چشم وجود دارد، می‌تواند به ناحیه زیر چشم شما حرکت کند. همچنین ممکن است در فضای زیر چشمان شما مایعی جمع شود، و ناحیه زیر چشم پف کرده یا متورم به نظر برسد. عوامل متعددی این وضعیت را تشدید می‌کنند از جمله:

 •  احتباس مایعات دور چشم، به ویژه پس از بیدار شدن یا بعد از صرف یک وعده غذایی پر نمک
 •  کمبود خواب
 •  آلرژی
 • سیگار کشیدن
 • وراثت – کیسه‌های زیر چشم می‌توانند ارثی باشد.

علائم پف چشم


کیسه‌های زیر چشم می‌تواند همراه با موارد زیر باشد:

 • تورم ملایم
 • شل شدن یا افتادگی پوست
 • سیاهی دور چشم

چه زمان باید به پزشک مراجعه کرد؟


بسیاری از علل تورم و تغییر رنگ در زیر چشم‌ها جدی نیستند و ممکن است به درمان‌های خانگی پاسخ دهند. در عین حال، اگر این علائم را فقط در یک چشم مشاهده کردید یا اگر با گذشت زمان بدتر می‌شوند، توصیه می‌شود که به دکتر مراجعه کنید. در برخی موارد کیسه‌های زیر چشم ممکن است به علت عفونت یا سایر موارد پزشکی باشد که نیاز به توجه خاصی دارد. همچنین اگر تورم شما دارای این موارد زیر باشد نیز باید به پزشک مراجعه کنید:

 • شدید و طولانی
 • همراه با قرمزی، درد یا خارش
 • روی سایر قسمت‌های شما، مانند پاها نیز تاثیر بگذارد

دکتر شما ممکن است گزینه‌های بیشتری را برای درمان ارائه دهد.

آماده شدن برای مراجعه به دکتر


یک لیست از سوالاتی که به شما کمک خواهد کرد که بهترین استفاده را از مراجعه به پزشک خود داشته باشید را آماده کنید. در مورد کیسه‌های زیر چشم، بعضی از سوالات اساسی که باید از پزشک خود بپرسید عبارتند از:

 • علت علایم من چیست؟
 • آیا مشکل من موقت است یا مزمن؟
 • در صورت لزوم چه روش درماني را توصيه مي‌کنيد؟
 • هزینه‌های درمان چقدر است؟ آیا بیمه درمانی این هزینه‌ها را پوشش می‌دهد؟
 •  چه نتیجه‌ای را می‌توانم انتظار داشته باشم؟
 • آیا می‌توانم کاری را در خانه انجام دهم تا علائم من بهبود یابد؟
 • نیاز به چه رسیدگی‌هایی هست؟

اگر سوالات دیگری برای شما پیش آمده است، حتما آنها را نیز بپرسید.

انواع روش‌های درمان بدون جراحی پف چشم


کیسه‌های زیر چشم معمولا تنها از نظر زیبایی نگران کننده هستند و نیازی به درمان خاصی ندارند. درمان‌های خانگی و سبک زندگی ممکن است به کاهش یا رفع پف چشم‌ها کمک کند. اگر نگران ظاهر تورم زیر چشم هستید، درمان‌های پزشکی و جراحی نیز قابل انجام هستند. این عمل‌های جراحی ممکن است با بیمه درمانی پوشش داده نشوند، اگر تنها به منظور بهبود ظاهر شما انجام شوند.

اگر در مورد هریک از روش های درمان کیسه های زیر چشم سوالی دارید، با کلیک در این قسمت آن را مطرح کنید.

سبک زندگی و درمان خانگی

سبک زندگی و درمان خانگی

راهنمایی‌های زیر می‌تواند به کاهش و یا حذف کیسه‌های زیر چشم کمک کند:

 • از یک کمپرس خنک استفاده کنید. در حالی که نشسته اید، دستمالی را با آب سرد مرطوب کرده و چند دقیقه روی پوست زیر و اطراف چشم خود بگذارید و اندکی فشار دهید.
 • قبل از خواب از مصرف مایعات بپرهیزید و مصرف نمک را در رژیم غذایی خود کاهش دهید. این باعث می‌شود که مایعاتی که ممکن است باقی مانده و باعث ایجاد کیسه‌های زیر چشم شوند، کاهش یابند.
 • سیگار نکشید سیگار کشیدن مشکل کیسه‌های زیر چشم شما را تشدید می‌کند.
 • به اندازه کافی بخوابید. برای اکثر افراد بزرگسال، هفت تا نه ساعت خواب لازم است.
 • هنگام خواب، سر خود را با استفاده از بالش کمی بالا بیاورید. این کار را می‌توان با استفاده از بالش اضافی و یا با استفاده از تشک خود، انجام داد. یا به طور کلی، سر تخت را چند اینچ بالا بیاورید. این باعث می‌شود که از تجمع مایعات در اطراف چشمان شما در هنگام خواب، جلوگیری شود. دایره‌های تیره ناشی از احتباس مایعات در زیر پلک‌ها معمولا هنگامی که شما بلند می‌شوید، از بین می‌روند.
 • کاهش موارد آلرژی زا. در صورت امکان از عوامل آلرژی زا اجتناب کنید، داروهای ضد آلرژی بدون نیاز به نسخه را امتحان کنید. در صورت بروز کیسه و پف زیر چشم به علت واکنش به رنگ مو، صابون، لوازم آرایشی و یا سایر عوامل آلرژی زا، درباره استراتژی‌های پیشگیری با پزشک خود صحبت کنید.
 • از لوازم آرایشی استفاده کنید. اگر می‌خواهید پف زیر چشم خود را مخفی کنید، می‌توانید از لوازم آرایشی نیز استفاده کنید.

داروها

داروها

اگر فکر می‌کنید تورم زیر چشم شما به علت آلرژی ایجاد می‌شود، از پزشک خود بخواهید تا داروهای ضد آلرژی تجویز کند.

روش‌های درمان

روش‌های درمان

درمان‌های مختلفی برای بهبود ظاهری پف زیر چشم استفاده می‌شود. که شامل لایه برداری با لیزر، لایه برداری شیمیایی و مراقبت های پوست است که می‌تواند موجب جوانسازی پوست شود.

از بین بردن پف چشم با لیزر

از بین بردن پف چشم با لیزر

از بین بردن پف چشم با لیزر یک روش لایه برداری پوست است که با استفاده از لیزر برای بهبود ظاهر پوست شما و یا درمان نقاط ضعف جزئی در صورت، با برداشتن لایه‌های پوست انجام می‌شود. از بین بردن پف چشم با لیزر را می‌توانید به روش‌های زیر انجام دهید:

 • لیزر Ablative: این یک لیزر لایه بردار تخریبی است که لایه‌های نازک پوست را بر میدارد. انواع  لیزرهای ablative شامل لیزر دی اکسید کربن (CO2) و لیزر اربیوم است.
 • لیزر غير Ablative: این یک لیزر غیر تخریبی است که رشد کلاژن را تحریک می‌کند و پوست زیرین را محکم می‌کند. این شامل انواع مختلفی از لیزرها و همچنین دستگاه‌های ایجاد کننده پالس شدید (IPL) می‌باشد.

لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی روشی است که در آن از یک محلول شیمیایی برای حذف لایه‌های بالایی پوست استفاده می‌شود. پوستی که پس از استفاده از یک لایه بردار شیمیایی رشد می‌کند، صاف و جوان‌تر به نظر می‌رسد. لایه برداری شیمیایی برای درمان چین و چروک، تغییر رنگ پوست و رفع اثر زخم‌ها نیز استفاده می‌شود. لایه برداری شیمیایی پوست را می‌توان به تنهایی و یا در ترکیب با سایر روش‌های آرایشی استفاده کرد. لایه برداری شیمیایی می‌تواند در عمق‌های مختلف- ملایم، متوسط ​​یا عمیق – بسته به نتایج مورد نظر شما انجام شود. برای هر نوع لایه برداری شیمیایی پوستی از یک محلول شیمیایی متفاوت استفاده می‌کنند. لایه‌های شیمیایی عمیق‌تر نتایج بسیار جالبی را تولید می‌کنند اما همچنین دوره نقاهت طولانی‌تری نیز دارند.

پرکننده‌ها

پرکننده‌ها

پرکننده‌های صورت، ماده‌ای هستند که به طور موقت در هنگام تزریق داخل پوست شما، موجب می‌شوند که کیسه‌های زیر چشم کمتر و محوتر به نظر بیایند. تزریق یک پرکننده صورت، معمولا یک عمل سرپایی است که با بیهوشی موضعی انجام می‌شود. این عمل حداکثر تا یک ساعت طول می‌کشد. ممکن است تا یک هفته ناراحتی خفیف، کبودی و تورم داشته باشید. پس از آن تورم کاهش می‌یابد. طول مدت زمانی که این تزریق اثر خواهد داشت، بستگی به عواملی مانند نوع پف و پرکننده مورد استفاده دارد.

جراحی پلک


جراحی پلک

جراحی پلک (برداشتن چربی زیر پوست با پلک و خواباندن باد کردگی آن) بسته به اینکه چه عاملی باعث ایجاد کیسه‌های زیر چشم می‌شود ممکن است یک از گزینه‌های درمانی باشد. در طول عمل جراحی پلک، جراح، چربی اضافی را از طریق یک برش پلک بالا و یا در داخل پلک پایین بیرون بیاورد. سپس ناحیه برش در پوست را با بخیه‌های کوچک می‌دوزد. این عمل معمولا به عنوان یک عمل سرپایی انجام می‌شود. علاوه بر اصلاح کیسه‌های زیر چشم، جراحی پلک می‌تواند این موارد را نیز رفع کند:

 • پلک‌های متورم یا پف کرده
 •  افتادگی بیش از حد پوست پلک بالا که دید شما را مختل کرده است.
 • افتادگی پلک‌های پایینی، که ممکن است سبب ایجاد رنگ سفید در زیر عنبیه (قسمت رنگی چشم) شود.
 • جمع شدن پوست در پلک پایینی

با پزشک خود درباره عوارض جانبی جراحی پلک صحبت کنید که شامل خشکی چشم‌ها، آبریزش چشم‌ها، درد، تورم، کبودی و تاری چشم می‌شوند. عوارض نادر عبارتند از: از دست دادن بینایی، خونریزی، عفونت، آسیب دیدن عضلات چشم، سایش قرنیه و افتادگی پلک.

بهبود پس از عمل جراحی پلک

در طول عمل جراحی پلک، ممکن است از پماد روان کننده و کمپرس خنک استفاده شود و در بعضی موارد، ممکن است پس از اتمام پروسه عمل، چشم شما با گاز پانسمان شود. به شما دستورالعمل‌های خاصی داده می‌شود که ممکن است شامل چگونگی مراقبت از چشمان خود، داروهایی برای مالیدن یا برای مصرف خوراکی، برای کمک به بهبودی و کاهش احتمال ابتلا به عفونت باشد. عوارض جزئی شامل تورم، کبودی، سوزش، خشکی چشم‌ها و درد می‌باشد که می‌توان آنها را با دارو، کمپرس سرد و پماد کنترل کرد. تحریک پذیری و حساسیت در محل جراحی نیز احتمال دارد که بروز کند. شما باید از قرار گرفتن در مقابل نور خورشید بپرهیزید و تا زمان بهبودی کامل، از عینک‌های آفتابی تیره استفاده کنید تا فرایند نقاهت و بهبودی شما کامل شود.

نتایج پس از عمل جراحی پلک

نتایج عمل جراحی پلک تا مدت طولانی ادامه خواهد یافت. در حالی که معمولا این جراحی درد کمی دارد، ممکن است تورم یا کبودی داشته باشد . اکثر بیماران در عرض ۱۰-۱۴ روز می‌توانند به زندگی عادی باز گردند. با این وجود ممکن است چند ماه طول بکشد تا بهبودی نهایی کامل شود. رعایت دستورالعمل‌های پس از عمل، برای موفقیت جراحی شما ضروری است. لازم است که تا زمان بهبودی، به محل برش‌های جراحی فشار وارد نیاورده و از مالیدن و خاراندن چشم‌ها بپرهیزید. دکتر شما دستورالعمل‌های لازم برای چگونگی مراقبت از چشم هایتان را خواهد گفت.

 

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

Post Author: مجله آنلاین چشم پزشکی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like

سندرم خشکی چشم:تغییر در کیفیت دید و بینایی و کمیت اشک چشم

خشکی چشم، که همچنین سندرم خشکی چشم نامیده می‌شود، امروزه

ضعیفی چشم:تقویت و بهبود قدرت بینایی و کاهش سردردهای ناشی از آن

ضعیفی چشم غالبا با یکی از موارد نزدیک‌­بینی (با نام مایوپیا)

آب مروارید دیابتی:کدر شدن لنز یا عدسی چشم در اثر دیابت و درمان آن

کاتاراکت یا آب مروارید عارضه‌ای است که در طی آن عدسی