نزدیک بینی

آیا دیدن اجسام در فاصله دور، از جمله علائم بزرگراه‌ها، حتی در فاصله چند پایی دشوار است اما به راحتی یک کتاب نزدیک به چشم را می‌خوانید؟ احتمالا شما میوپیک هستید، که به نزدیک بینی نیز شناخته می‌شود. این وضعیت بسیار شایع است و پزشک چشم شما معمولا می‌تواند با عینک، لنزهای تماسی، و یا جراحی چشم آن را اصلاح کند.
ساختار چشم شما عامل این مشکل است. وقتی کره چشم شما بیش از حد کشیده یا قرنیه – لایه محافظ خارجی چشم شما – بیش از حد منحنی است، نوری که به چشم شما وارد می‌شود، به درستی متمرکز نمی‌شود. تصاویر به جای این که به طور مستقیم روی شبکیه ، بخش حساس به نور چشم شما، متمرکز شوند، در مقابل شبکیه متمرکز خواهند شد. این امر باعث تاری دید می‌شود. پزشکان این وضعیت را یک خطای انکساری می‌دانند.

نزدیک بینی چیست?


نزدیک بینی

میوپیا که به نزدیک بینی نیز شناخته می‌شود، هنگامی رخ می‌دهد که چشم از ناحیه جلو به عقب بیش از حد رشد می‌کند. به جای تمرکز تصاویر روی شبکیه – بافت حساس به نور در پشت چشم – عدسی چشم تصویر را در مقابل شبکیه متمرکز می‌کند. افراد دچار نزدیک بینی دید نزدیک خوبی دارند، اما دید ان‌ها در فاصله دور ضعیف است. افراد دچار نزدیک بینی معمولا برای خواندن یک کتاب یا صفحه نمایش کامپیوتر دید کافی دارند، اما برای دیدن اشیا دورتر باید تلاش کنند. گاهی اوقات افراد دچار نزدیک بینی تشخیص داده نشده، در اثر تلاش برای دیدن اجسام دور به طور واضح، دچار سردرد و خستگی چشم می‌شوند. نزدیک بینی همچنین می‌تواند نتیجه مشکلی در قرنیه – بیرونی ترین لایه چشم – باشد که برای طول کره چشم بسیار انحنا دارد و یا عدسی بسیار ضخیم می‌باشد.

انواع نزدیک بینی


انواع نزدیک بینی

نزدیک بینی یک اصطلاح یا تشخیص گسترده است که برای پوشش مشکلات بینایی استفاده می‌شود که بر توانایی دیدن اجسام دور اثر می‌گذارند.

نزدیک بینی شدید چیست?

به طور معمول، اگر چشم نیاز به اصلاح عدسی ۶٫۰- دیوپتر و یا بیشتر داشته باشد، نزدیک بین به حساب می‌آید. دیوپترها قدرت عدسی را نشان می‌دهند. نزدیک بینی خطر ابتلا به جدا شدگی شبکیه را افزایش می‌دهد. شبکیه بافتی در قسمت پشتی چشم است که در پاسخ به نور، به مغز سیگنال م‎یفرستد. هنگامی که جدا می‌شود، از بافت زیرین به نام کروئید (مشیمیه) فاصله می‌گیرد. خون کروئید برای شبکیه اکسیژن و مواد مغذی تامین می‌کند.
نزدیک بینی شدید می‌تواند خطر ابتلا به آب مروارید و گلوکوم را افزایش دهد. آب مروارید ابری شدن عدسی چشم است. گلوکوم گروهی از بیماری‌هایی است که به عصب بینایی، که سیگنال‌ها را از شبکیه به مغز منتقل می‌کند، آسیب می‌رساند. هر یک از این شرایط می‌تواند باعث از دست رفتن بینایی شود.

نزدیک بینی پاتولوژیک چیست?

وضعیتی که نزدیک بینی پاتولوژیک نامیده می‌شود (همچنین نزدیک بینی دژنراتیو یا بدخیم گفته می‌شود) گاهی اوقات در چشم‌های دارای نزدیک بینی شدید رخ می‌دهد و آن هم زمانی که کشیدگی بیش از حد چشم سبب تغییر در شبکیه، مشیمیه، زجاجیه، صلیبیه و / یا عصب بینایی می‌شود. زجاجیه ماده ای ژل مانند است که مرکز چشم را پر می‌کند. صلیبیه قسمت سفید بیرونی چشم است. علائم نزدیک بینی پاتولوژیک تقریبا برای اولین بار در کودکی ظاهر می‌شود و معمولا در دوران نوجوانی و بزرگسالی بدتر می‌شود. درمان نمی‌تواند کشیدگی کره چشم را کند یا متوقف کند؛ با این حال، عوارضی مانند جدا شدن شبکیه، ادم ماکولا (تشکیل مایع در قسمت مرکزی شبکیه)، تشکیل عروق خونی مشیمیه (رشد غیر طبیعی عروق خونی) و گلوکوم معمولا می‌توانند درمان شوند.

چه چیزی باعث نزدیک بینی می‌شود?


علل نزدیک بینی

افرادی که نزدیک بین هستند دچار مشکلی به نام خطای انکساری می‌باشند. این مشکل به این معنی است که اشعه‌های نور به صورت نادرست به داخل چشم خم می‌شوند تا تصاویر را به مغز منتقل کنند. در افراد مبتلا به نزدیک بینی، کره چشم بیش از حد کشیده است و یا قرنیه انحنای بیش از حد دارد، بنابراین نور ورودی چشم به درستی متمرکز نمی‌شود. اشعه‌های نور تصاویر، به جای این که به طور مستقیم روی شبکیه چشم ، بخش حساس به نور چشم، متمرکز شوند، در مقابل شبکیه چشم متمرکز می‌گردند که باعث تاری دید می‌شود. نزدیک بینی در خانواده‌ها ارثی است و معمولا در دوران کودکی ظاهر می‌شود. گاهی اوقات شرایط ثابت باقی می‌ماند و یا گاهی اوقات با افزایش سن بدتر می‌شود.

علائم نزدیک بینی چیست?


علائم نزدیک بینی

افرادی که دچار نزدیکی بینی هستند، اغلب از سردرد، خستگی چشم، لوچی و یا خستگی هنگام رانندگی، ورزش و یا نگاه کرده به فاصله چند پایی شکایت می‌کنند.

نزدیک بینی چگونه تشخیص داده می‌شود?


نزدیک بینی و تشخیص آن

یک چشم پزشک حرفه ای می‌تواند نزدیک بینی را در حین معاینه جامع چشم تشخیص دهد، که شامل آزمایش بینایی و بررسی دقیق چشم است. در صورت امکان، یک معاینه چشم جامع باید شامل استفاده از قطره‌های چشمی رقیق کننده برای باز کردن مردمک چشم و بررسی دقیق عصب بینایی و شبکیه باشد.

نزدیک بینی چگونه درمان می‌شود?


درمان نزدیک بینی

عیتک یا لنز

شایعترین روش برای درمان نزدیک بینی استفاده از عینک‌های اصلاح کننده یا لنزهای تماسی است که فوکوس نور را بر روی شبکیه چشم تغییر می‌دهند. لنزهای تماسی می‌تواند عوارضی (مثلا خشکی چشم، تغییر شکل قرنیه، واکنش ایمونولوژیک، عفونت) ایجاد کنند، اما می‌توانند برای فعالیت‌هایی که عینک کاربرد ندارد (مثلا ورزش‌های خاص) مفید باشند. یک چشم پزشک متخصص می‌تواند با استفاده از دستگاهی به نام فوروپتر، به سرعت لنزهایی را شناسایی کند که به بهترین شکل بینایی بیمار را اصلاح می‌نمایند. در کودکان جوانتر، تکنیکی به نام رتینوسکوپی به چشم پزشک کمک می‌کند تا تصحیح مورد نیاز را تعیین کند. نتایج به صورت یک نسخه نوشته می‌شوند.

لیزیک

لیزیک بافت را از لایه داخلی قرنیه حذف می‌کند. برای انجام این کار، یک بخش نازک از سطح بیرونی قرنیه برش داده می‌شود و به عقب کشیده می‌شود تا قرنیه داخلی را در معرض نور قرار دهد. لیزر یک مقدار دقیق از بافت را حذف می‌کند تا شکل قرنیه را تغییر دهد و سپس فلپ در جای خود قرار می‌گیرد تا بتواند درمان شود. اصلاح ممکن است با لیزیک به مقدار بافت قرنیه ای که می‌تواند با خیال راحت برداشته شود، محدود می‌شود.

جراحی انکساری

جراحی انکساری یکی از گزینه‌هایی است که پس از تثبیت خطای اپتیکی چشم، معمولا تا اوایل دهه ۲۰، قابل انجام است. شايع ترين انواع جراحي انکساري، کراتوميليوس در محل با استفاده از ليزر (LASIK) و کراتکتومي فوتورفراکتيک (PRK) است. هر دو روش، شکل قرنیه را تغییر می‌دهند تا نور بهتر روی شبکیه متمرکز شود. PRK همچنین یک لایه از بافت قرنیه را، بدون ایجاد فلپ سطحی، حذف می‌کند. در عوض، سلول‌های سطح قرنیه قبل از روش لیزری حذف می‌شوند. به همین علت، PRK نیاز به زمان بهبودی طولانی دارد، زیرا سلول‌های سطحی باید دوباره رشد کنند تا سطح قرنیه را پوشش دهند. همانند عمل جراحی لیزیک، PRK محدود به میزان بافتی است که به صورت ایمن می‌تواند برداشته شود. یک مسئله مهم که افراد تحت جراحی انکساری باید در نظر بگیرند، این است که اگر از طریق جراحی انکساری دید دور خوبی حاصل شود، فرد نزدیک بینی که می‌تواند به آسانی و بدون عینک کتاب بخواند، احتمالا نیاز به عینک مطالعه خواهد داشت، بنابراین فردی که به اصلاح کامل دید دور با لیزیک یا PRK دست می‌یابد، احتمالا جای عینک دور بینی اش با عینک مطالعه عوض می‌شود.

لنزهای داخل چشمی فاکیک

لنزهای داخل چشمی فاکیک (IOLها) گزینه درمانی برای افرادی می‌باشند که بسیار نزدیک بین هستند و یا قرنیه آن‌ها بسیار نازک است که امکان استفاده از روش‌های لیزری مانند لیزیک و PRK را فراهم کند. لنزهای فاکیک به صورت جراحی در داخل چشم قرار می‌گیرند تا به متمرکز شدن نور روی شبکیه کمک کنند.

چرا کره چشم بیش از حد کشیده می‌شوند?


نزدیک بینی و درمان آن

دانشمندان مطمئن نیستند که چرا کره چشم گاهی بیش از حد کشیده و بزرگ می‌شود. گرچه ژنتیک در نزدیک بینی نقش مهمی ایفا می‌کند، اخیرا افزایش قابل ملاحظه ای در شیوع نزدیک بینی به وسیله مطالعات متعدد و سایر عوامل محیطی مانند عدم گذراندن وقت در خارج از منزل و صرف زمان بیشتری برای انجام کارهای درون خانه، مانند خواندن، نوشتن و کار با کامپیوتر، مستند شده است. محققان مطمئن نیستند که چرا سپری کردن زمانی در خارج از منزل به جلوگیری از نزدیک بینی کمک می‌کند. برخی معتقدند نور طبیعی خورشید ممکن است نشانه‌های مهم برای رشد چشم را فراهم کند. محققان دیگر می‌گویند که رشد طبیعی چشم ممکن است به زمان کافی برای نگاه کردن به اشیای دور نیاز داشته باشد. محققان بر این باورند، هنگامی که نزدیک بینی ایجاد می‌شود، صرف زمانی خارج از منزل دیگر پیشرفت آن را کند نمی‌کند.

آیا می‌توان از نزدیک بینی جلوگیری کرد؟


جلوگیری از نزدیک بینی

در حالیکه تصحیح خطای انکساری ممکن است در مقایسه با درمان کاتاراکت و گلوکوم راحت تر به نظر برسد، چشم پزشکان نباید نقش خود را به عنوان محقق در زمینه پیشگیری از بیماری چشم و به عنوان پزشکانی در حوزه پیشگیری از ضعف و ناتوانی، نادیده بگیرند. شواهد چندانی وجود ندارد که مبتنی بر تصمیمات درمانی در مورد پیشگیری از نزدیک بینی باشد. در نتیجه، هنوز هم جایی برای مداخلات پزشکی و چشم پزشکی دقیق وجود دارد که به خواسته‌ها و ترس‌های بیماران کاملا آگاه احترام می‌گذارد.

املا آگاه احترام می‌گذارد.

Post Author: مجله آنلاین چشم پزشکی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like

سندرم خشکی چشم:تغییر در کیفیت دید و بینایی و کمیت اشک چشم

خشکی چشم، که همچنین سندرم خشکی چشم نامیده می‌شود، امروزه

ضعیفی چشم:تقویت و بهبود قدرت بینایی و کاهش سردردهای ناشی از آن

ضعیفی چشم غالبا با یکی از موارد نزدیک‌­بینی (با نام مایوپیا)

آب مروارید دیابتی:کدر شدن لنز یا عدسی چشم در اثر دیابت و درمان آن

کاتاراکت یا آب مروارید عارضه‌ای است که در طی آن عدسی