دوربینی یک بیماری و مشکل چشمی است که در آن بیماران اشیایی با فاصله‌ی دور را به راحتی و با وضوح کامل می‌بینند اما برای دیدن اشیای نزدیک‌تر با مشکل رو به رو می‌شوند و آن‌ها را به گونه‌ای تار و مبهم خواهند دید. هرچه میزان دوربینی در افراد بیشتر شود قابلیت تمرکز آن‌ها کاهش پیدا می‌کند. افرادی با دوربینی شدید فقط اشیا با فاصله‌ی بسیار دور را به طور واضح می‌بینند در حالی که در افرادی که درجه‌ی دوربینی چشم آن‌ها کمتر است اشیایی با فاصله‌ی نزدیک‌تر نیز قابل مشاهده خواهند بود. بیماری دوربینی وراثتی است و از بدو تولد در فرد وجود دارد. برای درمان این بیماری و اصلاح دید می‌توان از عینک و یا لنز استفاده کرد. همچنین جراحی نیز از دیگر راهکارهای درمان دوربینی محسوب می‌شود.

منظور از دوربینی چیست؟ 


منظور از دوربینی چیست؟

دوربینی یک بیماری رایج است و می‌توان گفت بیش از ۴۰ درصد از مردم به آن دچار هستند. افرادی که دوربینی دچار هستند اشیای با فاصله‌ی دور را به خوبی می‌بینند اما برای دیدن اشیای با فاصله‌ی نزدیک با مشکل رو به رو می‌شوند. این افراد ممکن است هنگام کار بر روی اشیایی با فاصله‌ی نزدیک دچار سر درد، خستگی و یا انحراف چشم شوند. همچنین افراد مبتلا به بیماری دوربینی که با وجود استفاده از عینک و لنز نیز دچار این علائم می‌شوند نیاز به تغییر عینک و لنز خود دارند و  باید به چشم پزشک مراجعه کنند.

علائم دوربینی 


علائم دوربینی

از علائم بیماری دوربینی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اشیا با فاصله نزدیک تار دیده می‌شوند.
 • افراد که به دوربینی دچار هستند برای واضح دیدن اشیا باید چشمان خود را جمع و به صورت نیمه باز در بیاورند.
 • دوربینی باعث خستگی و درد و سوزش چشم‌ها و نواحی اطراف آن می‌شود.
 • افرادی که به دوربینی مبتلا هستند اگر برای مدت طولانی به فعالیت‌هایی نظیر نقاشی کردن، کتاب خواندن، نوشتن و یا کار با کامپیوتر بپردازند دچار سر درد و درد چشم می‌شوند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد 


چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر درجه و میزان دوربینی چشم شما به حدی رسید که نتوانستید وظایف خود را به خوبی قبل انجام دهید و یا اگر به دلیل دوربینی از انجام برخی از فعالیت‌ها منع شدید باید حتماً به چشم پزشک مراجعه نمایید. چشم پزشک با معاینه‌ی چشم شما درجه‌ی دوربینی آن را مشخص کرده و بهترین راهکارها را برای اصلاح دید شما ارائه می‌دهد.

از آن جایی که گاهی دوربینی از خود نشانه‌ای بروز نمی‌دهد توصیه می‌شود تا هر فرد معاینات و دستورالعمل‌هایی را که در ادامه به آن اشاره می‌شود به طور مرتب دنبال کند.

معاینه‌ی دوربینی در بزرگ‌سالان

اگر شما فردی هستید که از عینک یا لنز استفاده نکرده، برای دیدن اشیا هیچ مشکلی ندارید و سابقه‌ی دوربینی در خانواده‌ی شما وجود ندارد توصیه می‌شود تا در سن ۴۰ سالگی معاینات چشم پزشکی خود را شروع کرده و سپس طبق برنامه‌ی زیر آن را ادامه دهید:

 • در بین ۴۰ تا ۵۴ سالکی هر ۲ یا ۴ سال به چشم پزشک مراجعه کنید.
 • در ۵۵ تا ۶۴ سالگی باید هر یک تا ۳ سال به چشم پزشک مراجعه کرد.
 • بعد از ۶۵ سالگی باید هر یک تا ۲ سال یک بار به چشم پزشک مراجعه کرد.

همچنین در افرادی که در خطر ابتلا به بیماری‌های چشمی نظیر آب سیاه، هستند میزان  و شدت این معاینات باید طبق برنامه افزایش پیدا کند.

 • تا قبل از ۴۰ سالگی هر فرد باید هر ۲ تا ۴ سال یک بار به چشم پزشک مراجعه کند.
 • بین ۴۵ تا ۵۴ سالگی هر ۱ تا ۳ سال یک بار چشم باید معاینه شود
 • بعد از ۵۵ سالگی باید هر ۱ تا ۲ سال به چشم پزشک مراجعه کرد.

افرادی که از عینک یا لنز استفاده می‌کنند باید هر سال برای معاینه‌ی چشم خود به چشم پزشک مراجعه کرده. و در خصوص تاریخ و فاصله‌ی هر معاینه با پزشک خود مشورت نمایند. اگر فردی در بینایی خود با مشکلی روبه رو شد باید هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کند حتی اگر از آخرین معاینه‌ی وی مدت زیادی نگذشته باشد. برای مثال اگر فردی با وجود استفاده از عینک دچار تاری دید شود ممکن است درجه‌ی چشمان وی تغییر کرده و یا این تاری ناشی از مشکل دیگر باشد.

معاینه‌ی دوربینی در کودکان 

کودکان باید در دوره‌ی نوزادی و بعد از آن به طور مرتب در تمامی چکاب‌های سالانه برای بررسی بیماری‌های چشمی و تست بینایی توسط متخصص اطفال و یا چشم پزشک معاینه شوند.همچنین توصیه می‌شود تا کودکانی که به مدرسه می‌روند هر ۲ سال یک بار درون مدرسه و یا در برنامه‌های جامع سلامتی که برگزار می‌شود تحت معاینه‌ی چشم قرار گیرند.

 دلایل دوربینی چشم 


دلایل دوربینی چشم

دوربینی زمانی رخ می‌دهد که پرتوهای نور بعد از ورود به چشم به جای درون شبکیه در پشت از آن با هم برخورد می‌کنند. به طور کلی می‌توان گفت کره‌ی چشم افراد دوربین کوچک‌تر از حد معمول است. بسیاری از کودکان با بیماری دوربینی متولد شده و برخی دیگر بعد از تولد به آن دچار می‌شوند.

در چشم دو بخش وجود دارد که تصاویر را متمرکز می‌کند:

•    لایه‌ی نازک و شفافی که در قسمت جلویی چشم قرار گرفته و قرنیه نام دارد.

•    ساختار شفافی که درون چشم قرار گرفته و عدسی نام دارد و برای متمرکز شدن بر روی تصاویر  و بالا بردن وضوح دید تغییر سایز می‌دهد.

در یک چشم سالم هر کدام از این بخش‌ها مانند سطح تیله دارای انحنایی یک دست و بدون اشکال هستند. قرنیه و عدسی با داشتن چنین انحنایی تمامی نور دریافتی چشم را برای داشتن تصویری متمرکز و واضح بر روی شبکیه یعنی در قسمت عقبی چشم منکسر می‌کند.

دور بینی به دلیل عیوب انکساری

در صورتی که عدسی یا قرنیه‌ی چشم به صورت متقارن و یک دست انحنا نداشته باشد پرتوهای نور به خوبی و در نقطه‌ی مناسب انکسار پیدا نمی‌کنند و فرد در بینایی خود دچار مشکل می‌شود. دوربینی یکی از این مشکلات ناشی از عیوب انکساری چشم است.

زمانی که انحنای قرنیه کم و یا کره‌ی چشم کوتاه‌تر از حد معمول باشد فرد دچار دوربینی می‌شود. در این حالت پرتوهای نور به جای این که مستقیماً بر روی شبکیه متمرکز شوند در پشت آن متمرکز شده و باعث می‌شوند تا اشیای نزدیک به صورت تار دیده شوند.

درمان دوربینی با عینک 


درمان دوربینی با عینک

دوربینی را می‌توان با استفاده از عینک و یا لنز و تغییر نحوه‌ی انکسار نور در چشم اصلاح کرد. در صورتی که بعد از معاینه درجه‌ی چشم بیمار با استفاده از عددهای مثبت مانند ۲٫۵+ اعلام شود به این معناست که فرد دچار دوربینی است. با توجه به درجه‌ی چشم فرد باید به طور دائم و یا فقط در هنگام مطالعه، کار با کامپیوتر و یا انجام فعالیت‌هایی که نیازمند کار بر روی اشیایی با فاصله‌ی نزدیک است از عینک یا لنز استفاده کند.

نکات مهم در انتخاب عینک 

در زمان انتخاب عینک برای اصلاح دید ناشی از دوربینی به خصوص در افرادی که درجه دوربینی آن‌ها بالا نیز می‌باشد باید عینکی را انتخاب نمود که از لنزهای ناکروی فوق فشرده ساخته شده. این لنزها در مقایسه با لنزهای عادی نازک‌تر، سبک‌تر، کوچک‌تر و جذاب‌تر هستند. همچنین این لنزها خاصیت بزرگ شدن بیش از اندازه یا به اصطلاح ته استکانی شدن چشم  را که با استفاده از لنزهای معمولی به وجود می‌آید کاهش می‌دهد.

باید بدانید که لنزهای فوق فشرده در مقایسه با لنزهای استاندارد پلاستیکی نور بیشتری را از خود منعکس می‌کنند و باید برای راحتی بیشتر و ظاهری مناسب‌تر لنزهایی را انتخاب نمود که دارای لایه‌ی ضد انعکاس می‌باشند تا از انعکاس بیش از اندازه‌ی لنز جلوگیری کند. در کودکان لنزهای فوق فشرده برای راحتی و مقاومت بیشتر از پلی کربنات سبک ساخته می شود.

همچنین توصیه می‌شود تا کودکان و افرادی که زمان زیادی را در محیط‌های بیرون می‌گذرانند از لنزهای فوتوکرومیک استفاده کنند چرا که این نوع لنزها در هنگام برخورد با نور شدید خورشید به طور خودکار تیره می‌شوند.

درمان دوربینی به روش جراحی 


جراحی‌های انکساری مانند لیزیک و کراتوپلاستی از دیگر راهکارهای درمان دوربینی محسوب می‌شوند و فرد با انجام این جراحی‌ها دیگر نیازی عینک و یا لنزهای طبی ندارد.

همچنین با توجه به تحقیقات انجام شده ممکن است در آینده بتوان از دیگر روش‌های درمانی مانند پروتز قرنیه برای درمان دوربینی استفاده کرد.

عوارض جانبی 

عوارض جانبی

دوربینی ممکن است با مشکلات دیگری نیز همراه باشد از جمله:

 • انحراف چشم: گاهی کودکانی که به دوربینی مبتلا هستند ممکن است دچار انحراف چشم شوند. به خصوص این که گاهی استفاده از عینک‌های مخصوص دوربینی انحراف چشم را تشدید می‌کند.
 • کاهش کیفیت زندگی: اگر دوربینی به خوبی درمان نشود ممکن است بر روی کیفیت زندگی تأثیر بگزارد. چرا که در این حالت فرد ممکن است نتواند وظایف خود را به خوبی انجام داده و به خاطر تاری دید از انجام فعالیت‌های روزانه‌ی خود لذت نبرد. همچنین دوربینی در صورت درمان نشدن ممکن است باعث اختلال در یادگیری کودکان شود.
 • خستگی چشم: افرادی که دچار دوربینی چشم هستند برای تمرکز و دیدن واضح اشیا با مشکل رو به رو شده و این باعث انحراف و خستگی چشم در آن‌ها می‌شود.
 • کاهش ایمنی: افرادی که دچار دوربینی و یا دیگر مشکلات بینایی هستند باید برای حفظ امنیت خود و دیگران از رانندگی کردن و کار با وسایل مکانیکی خودداری کنند.

پیش گیری 

پیش گیری

هیچ‌گاه نمی‌توان از دوربینی چشم جلوگیری کرد اما با انجام اقدامات زیر می‌توان از چشم و بینایی محافظت نمود:

 • چشم‌ها به طور مرتب معاینه شوند: بدون توجه به عالی بودن سطح دید هر فرد باید به طور مرتب به چشم پزشک مراجعه کرده تحت معاینه قرار گیرد.
 • سلامت عمومی بدن بررسی شده و بیماری‌های مزمن کنترل شوند: برخی از بیماری‌ها مانند دیابت و فشار خون در صورت درمان نشدن می‌توانند بر روی بینایی تأثیر بگذارند.
 • علائم بیماری‌های چشمی را بشناسیم: از دست دادن ناگهانی دید یک چشم؛ تاری دید؛ دیدن پرتوهای تور، لکه‌های تیره و یا دیدن رنگین کمان بعد از نگاه کردن به نور از نشانه‌های بیماری‌های چشمی است و هر فرد در صورت تجربه‌ی هر یک از این علائم باید سریعاً به پزشک مراجعه نماید.
 • محافظت از چشم در برابر خورشید: تمامی افراد به خصوص کسانی که ساعات زیادی را در محیط‌های باز می‌گذرانند و یا از دارویی استفاده می‌کنند که حساسیت به اشعه‌ی ماورا بنفش را افزایش می‌دهد باید از عینک‌های آفتابی که از ورود این اشعه به چشم جلوگیری می‌کند استفاده نمایند.
 • داشتن رژیم غذایی سالم: همه‌ی افراد باید از رژیم غذایی سالم و سرشار از میوه و سبزیجات پیروی کنند. داشتن رژیم غذایی سرشار از این مواد برای حفظ سلامت شبکیه‌ی چشم و آرام کردن روند پیشرفت دژنراسیون ماکولا ضروری است. برای داشتن رژیمی سالم باید از غذایی‌هایی که با گیاهانی با برگ‌های تیره پخته شده‌اند و میوه‌های با رنگ‌های روشن و سبزیجاتی نظیر اسفناج؛ کلم، هویج، سیب زمینی شیرین و طالبی استفاده کرد.
 • کشیدن سیگار: کشیدن سیگار تأثیر شدیدی بر روی سلامتی می‌گذارد. نکشیدن سیگار یکی از اصلی‌ترین عوامل برای جلوگیری از دژنراسیون ماکولا محسوب می‌شود.
 • استفاده از عینک مناسب: استفاده از عینک مناسب باعث بهبود دید می‌شود. برای استفاده از عینک مناسب فرد باید به طور مرتب به چشم پزشک مراجه کرده و درجه‌ی چشم خود را بررسی نماید.
 • استفاده از نور مناسب: روشن کردن چراغ و بودن در فضایی روشن کنتراست را افزایش داده و باعث می‌شود تا فرد دید بهتری داشته باشد.

Post Author: مجله آنلاین چشم پزشکی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like

سندرم خشکی چشم:تغییر در کیفیت دید و بینایی و کمیت اشک چشم

خشکی چشم، که همچنین سندرم خشکی چشم نامیده می‌شود، امروزه

ضعیفی چشم:تقویت و بهبود قدرت بینایی و کاهش سردردهای ناشی از آن

ضعیفی چشم غالبا با یکی از موارد نزدیک‌­بینی (با نام مایوپیا)

آب مروارید دیابتی:کدر شدن لنز یا عدسی چشم در اثر دیابت و درمان آن

کاتاراکت یا آب مروارید عارضه‌ای است که در طی آن عدسی