دانستنی های قبل از لیزیک چشم تا نتایج پس از آن در دراز مدت

عمل لیزیک با کمک لیزر یک جراحی بسیار متداول چشم با استفاده از لیزر است که برای درمان میوپیا (نزدیک بینی)، هایپروپیا (دور بینی) و آستیگمات بکار می‌رود. عمل لیزیک نیز مانند دیگر جراحی‌های انکساری، قرنیه را تغییر شکل داده تا باعث شود ورود نور به چشم بطور مناسب روی شبکیه چشم متمرکز شود و تصویر واضحی را ایجاد کند. در بیشتر موارد جراحی لیزر چشم بدون درد بوده و در مدت ۱۵ دقیقه جراحی برای هر دو چشم بطور کامل انجام می‌شود. نتیجه – بهبود دید بدون عینک و لنز تماسی- معمولاً می‌تواند در کمتر از ۲۴ ساعت مشخص شود. اگر متقاضی مناسبی برای عمل لیزیک چشم نیستید،  چندین جراحی اصلاح دید دیگر وجود دارد، مانند جراحی های لیزری چشم لازک و پی آر کی ( PRK ) و جراحی لنز داخل چشمی فیکیک. چشم‌پزشک هرکدام از روش‌ها را که مناسب شرایط شما باشد، و همچنین بهترین تکنیک را برای شما مشخص می‌کند.

لیزیک از یک لیزر اگزایمر (لیزر فرابنفش)برای برداشتن لایه نازکی از بافت قرنیه استفاده می‌کند. این کار شکل جدیدی به قرنیه داده بنابراین اشعه‌های نور بوضوح روی شبکیه متمرکز می‌شوند. لیزیک باعث می‌شود که قرنیه نازک‌تر شود.

لیزیک یک عمل جراحی سرپایی است. انجام این عمل برای هر چشم حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. تنها بی‌حسی که در این عمل بکار می‌رود، قطره‌های چشم است که سطح چشم را بی‌حس می‌کند. این عمل هنگامی انجام می‌شود که بیمار بیدار است،اما به شما دارو داده می‌شود تا آرام بمانید. لیزیک ممکن است در طول یک عمل روی یک چشم یا هر دو چشم انجام شود.

برای انجام این عمل یک فلپ (لایه) از بافت قرنیه ایجاد می‌شود. این فلپ سپس برداشته می‌شود از این رو لیزر اگزایمر می‌تواند بافت زیرین قرنیه را تغییر شکل دهد. وجود یک لولا روی این لایه، از جدا شدن کامل آن از قرنیه جلوگیری می‌کند.

هنگامی که عمل لیزیک انجام شد، از یک چاقوی اتوماتیک (میکروکراتوم) برای برش فلپ استفاده می‌شود. در حال حاضر رایج‌ترین و مطمئن‌ترین روش، استفاده از انواع مختلف لیزر است (فمتوسکند) که برای ایجاد لایه قرنیه بکار می‌رود. مقدار بافتی که لیزر برمی‌دارد، از پیش محاسبه می‌شود. زمانی که تغییر شکل انجام شود، جراحی لایه را جایگزین کرده و حفظ می‌کند. این عمل به بخیه نیاز ندارد. قرنیه بطور طبیعی فلپ یا لایه را در جای خود نگه می‌دارد.

لیزیک- جراحی لیزر چشم


لیزیک- جراحی لیزر چشم

لیزیک (لیزر کراتومیلوزیس) یک عمل جراحی انکساری سرپایی است که برای درمان نزدیک بینی، دور بینی و آستیگماتیسم بکار می‌رود. لیزر برای تغییر شکل قرینه- شفاف، گنبدی شکل در جلو چشم- بکار می‌رود تا روشی که چشم اشعه نور را روی شبکیه در پشت چشم متمرکز می‌کند، بهبود بخشد.

با انجام لیزیک، چشم‌پزشک با استفاده از تیغ یا لیزر یک لایه نازک در قرنیه ایجاد می‌کند. جراح این فلپ را به عقب کشیده و با دقت مقدار خاصی از بافت قرنیه در زیر فلپ را با استفاده از لیزر اگزایمر برمی‌دارد. سپس فلپ به جای اصلی خود برگردانده می‌شود تا در آنجا بهبود یابد.‌

برای افرادی که نزدیک بینی دارند، عمل لیزیک برای صاف کردن قرنیه‌ای که شیب بیش از حد دارد استفاده می‌شود. افراد دوربین نیز برای شیب‌دار کردن قرنیه عمل لیزیک انجام می‌دهند. لیزیک می‌تواند آستیگماتیسم را نیز با شکل دادن به قرنیه نامنظم به یک شکل طبیعی اصلاح کند.

آیا همه افراد متقاضی مناسبی برای جراحی لیزر چشم هستند؟


آیا همه افراد متقاضی مناسبی برای جراحی لیزر چشم هستند؟

اگر فرد به مدت۱۲ ماه نمره چشم ثابتی داشته، چشم سالمی دارد و سلامت عمومی او خوب است، این احتمال وجود دارد که برای عمل لیزر چشم متقاضی مناسبی باشد. بیشتر افراد برای عمل لیزیک مناسب هستند. با این وجود، اگر فردی قرنیه‌های غیرطبیعی نازک یا نامنظم دارد، جراح لیزر چشم ، عمل ASLA  را پیشنهاد می‌دهد، و عمل SMILE به افرادی که دچار نزدیک بینی هستند پیشنهاد می‌دهد.

افرادی با مشخصات زیر ممکن است برای انجام جراحی لیزر چشم متقاضی مناسبی نباشند:

 • افراد بالای ۴۰ سال. از دست دادن دید نزدیک – که پرسبیوپیا نامیده‌ می‌شود- بخش طبیعی از روند پیری است.
 • افرادی که مشکلات انکساری بسیار بالا دارند. اگر بیمار میوپیا و هایپروپیای بالاتر از سطح متوسط داشته باشد، لیزیک یا ASLA ممکن است انجام نشود (به عنوان مثال یک میوپیای بالاتر از سطح متوسط بین ۸- و ۲۰- دیوپتر است).
 • افرادی که اختلال، بیماری چشم، یا یک اختلال خودایمنی دارند. افرادی که اختلال خود ایمنی کنترل نشده مانند لوپوس یا سابقه خانوادگی کراتوکونوس ( قوز قرنیه ) دارند، ممکن است بیشتر مستعد عوارض پس از جراحی لیزر چشم باشند.
 • افرادی که سن آنها کمتر از ۲۰ سال است. اگر شما کمتر از ۲۰ سال سن دارید، نمره چشم شما ممکن است هنوز در حال تغییر باشد- این روند طبیعی است. اکثر جراحان لیزر چشم باید از اینکه نمره چشم به مدت حداقل ۱۲ ماه قبل از جراحی تغییری نداشته است (گاهی اوقات این مسئله برای افرادی که زیر ۲۰ سال سن دارند رخ می‌دهد) مطمئن شوند.

آیا عمل لیزیک می‌تواند تنبلی چشم را اصلاح کند؟

آیا عمل لیزیک می‌تواند تنبلی چشم را اصلاح کند؟

عمدتاً لیزیک نمی‌تواند تنبلی چشم را اصلاح کند. اما ممکن است استثنا هم وجود داشته باشد..

اگر یکی از چشم‌ها بیشتر از چشم دیگر دچار نزدیک‌بینی، دور بینی یا آستیگماتیسم باشد، ممکن است مغز، چشمی را که دچار مشکل انکسار بیشتری باشد، نادیده بگیرد، که باعث آمبلوپی یا تنبلی چشم می‌شود.

چون نیروی لنز‌های عینک بر اندازه تصاویری که به پشت چشم می‌رسد، اثر می‌گذارد، این مسئله می‌تواند برای افراد بسیار ناراحت کننده باشد که در این شرایط از عینک استفاده کنند- بزرگنمایی نامساوی که بوسیله قدرت متفاوت لنز‌های عینک ایجاد می‌شود، می‌تواند باعث حالت تهوع در آنها شود.

چون لنزهای تماسی مستقیماً روی سطح چشم قرار می‌گیرد، قدرت متفاوت لنزهای تماسی در دو چشم باعث مشکلات بزرگنمایی مرتبط با قدرت نامساویی  لنز‌های عینک نمی‌شود. بنابراین در افرادی که مشکلات انکساری متفاوت دارند که منجر به تنبلی چشم می‌شود، لنزهای تماسی معمولاً گزینه بهتری نسبت به عینک هستند.

قبل از جراحی لیزیک


قبل از جراحی لیزیک

 • چشم‌پزشک معاینه کامل چشم انجام می‌دهد تا مطمئن شود که چشم شما برای انجام این عمل سالم است. او ارزیابی های زیر را انجام خواهد داد: تیزی و ضخامت قرنیه چشم شما، اندازه مردمک، مشکلات انکساری (میوپیا، هایپروپیا و آستیگماتیسم)؛ همچنین هر مشکل دیگر چشم را بررسی می‌کند
 • رطوبت چشم شما ارزیابی می‌شود و درمان‌های پیشگیرانه برای کاهش خطرات ایجاد خشکی چشم پس از لیزیک پیشنهاد می‌شود.
 • معمولاً یک ابزار اتوماتیک به نام توپوگرافی قرینه برای اندازه‌گیری انحنای سطح جلوی چشم بکار می‌رود و طرحی از قرنیه را ایجاد می‌کند.
 • با تکنولوژی ویوفرانت مرتبط با لیزیک سنتی، همچنین ممکن است که تحت آنالیز ویوفرانت قرار بگیرید که امواج نوری را به چشم میفرستد تا طرح دقیق‌تری از اختلالاتی که بر دید چشم اثر می‌گذارد، فراهم کنند.
 • چشم‌پزشک همچنین سابقه سلامت عمومی شما و هر دارویی را که مصرف می‌کنید بررسی می‌کند تا تعیین کند که شما متقاضی مناسبی برای انجام عمل لیزیک هستید.
 • باید برای یک دوره زمانی که پزشک مشخص می‌کند (عمدتاً حدود دو هفته) قبل از انجام معاینات چشم و قبل از عمل لیزیک نباید از لنز تماسی استفاده کنید، چرا که لنز تماسی می‌تواند شکل طیبعی قرنیه چشم را تغییر دهد.

در طول عمل لیزیک چه اتفاقی می‌افتد؟


در طول عمل لیزیک چه اتفاقی می‌افتد؟

قبل از شروع جراحی، قطره‌های بی‌حس کننده را در داخل چشم ریخته تا از هرگونه ناراحتی در طول عمل جلوگیری شود. پزشک ممکن است داروهایی برای حفظ آرامش به شما بدهد. چشم شما در زیر لیزر ثابت شده و از ابزاری به نام اسپکولوم پلک چشم برای اینکه چشم را باز نگه دارند استفاده می‌شود.

جراح از یک نشانگر جوهری برای نشانه‌گذاری قرنیه قبل از ایجاد فلپ استفاده می‌کند. یک حلقه مکشی در جلوی چشم قرار داده می‌شود، تا از حرکت چشم  یا قطع تماس که باعث تاثیر بر کیفیت فلپ می‌شود ، جلوگیری کند. پس از اینکه لایه قرنیه‌ای ایجاد شد، سپس جراح از یک کامپیوتر برای تنظیم لیزر اگزایمر برای مشکل خاص شما بکار می‌رود.

از شما می‌خواهند تا به یک نور هدف برای مدت کوتاهی نگاه کنید، در همین حال پزشک از طریق میکروسکوپ که ضربات نور لیزر را به قرنیه شما می‌فرستد، به چشم‌های شما نگاه می‌کند.

ضربات نور لیزر بدون درد قرنیه را تغییر شکل داده، گرچه شما ممکن است روی چشم مقداری فشار را احساس کنید. همچنین در حالی که لیزر در حال انجام عمل است، صدای مداوم کلیک را می‌شنوید. لیزیک روی هر چشم جداگانه انجام می‌شود، که هر کدام از این عمل‌ها تنها حدود ۵ دقیقه طول می‌کشد.

جراحی لیزر چگونه انجام می‌شود؟


جراحی لیزر چگونه انجام می‌شود؟

ابتدا، جراح از یک وسیله جراحی مکانیکی که میکروکراتوم نامیده می‌شود یا یک لیزر فمتوسکند برای ایجاد یک لایه نازک و گرد در قرنیه استفاده می‌کند.

جراحی چشم لیزیک: مرحله به مرحله

 • سپس جراح این لایه را که کمی به قرنیه متصل است، را به عقب زده تا به قرنیه زیرین (که استروما نامیده می‌شود) دسترسی داشته باشد و بخشی از بافت قرنیه را با استفاده از لیزر اگزایمر برمی‌دارد.
 • این لیزر مخصوص ،از یک شعاع نور ماوراءبنفش سرد برای برداشتن (خالی کردن) مقدار بسیار کوچکی از بافت قرنیه برای تغییر شکل آن استفاده می‌کند، بنابراین این نور روی شبکیه برای بهبود دید متمرکز می‌شود.
 • در افراد نزدیک بین، هدف این است که قرینه را صاف کنند، در افراد دور بین، ایجاد قرنیه شیب‌دار مد نظر است.
 • لیزر اگزایمر همچنین می‌تواند آستیگماتیسم را با صاف کردن بی‌نظمی‌های قرنیه به شکلی طبیعی‌تر، اصلاح کند. اینکه لیزیک نمی‌تواند آستیگماتیسم را درمان کند، اشتباه است.
 • پس از اینکه لیزر قرنیه را تغییر شکل داد، این لایه به جایی خود برگردانده می‌شود، تا ناحیه‌ای را که بافت قرنیه آن برداشته شده را بپوشاند. سپس قرنیه بطور طبیعی بهبود می‌یابد.
 • جراحی چشم لیزر تنها از قطره‌های بی‌حس کننده موضعی استفاده می‌کند و به پانسمان یا بخیه نیازی نیست.
 • فوراً پس از جراحی دید شما کمی تار یا مبهم خواهد بود؛ با این حال شفافیت دید تا صبح روز بعد بهبود می‌یابد.
 • دید شما تثبیت شده و در چند روز آینده به روند بهبودی خود ادامه می‌دهد، گرچه در موارد نادر، ممکن است این روند چند هفته یا بیشتر طول بکشد. در بیشتر افراد، دید آنها فوراً بهبود می‌یابد.
 • شما می‌توانید روز بعد از عمل به سرکار بروید، اما بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند که چند روز استراحت کنید.
 • همچنین معمولاً پیشنهاد می‌کنند که به مدت حداقل یک هفته از انجام از هر ورزش شدید خودداری کنید، چرا که اینکار باعث آسیب زدن به چشم شده و بر بهبودی آن اثر می‌گذارد.
 • معمولاً روز بعد از جراحی به مطب رفته تا پزشک یا جراح لیزیک شما را معاینه کند
 • در این اولین جلسه پس از جراحی، او دید شما را آزمایش کرده تا مطمئن شود که می‌توانید بدون عینک یا لنز تماسی رانندگی کنید. در اکثر این نیاز به حدت بینایی اصلاح نشده ۲۰/۴۰ یا بهتر دارد.

مانند دیگر جراحی‌ها، همیشه دستورالعمل‌های پزشک را دنبال کرده و داروهای تجویز شده را مصرف کنید. همچنین از مالیدن چشم خودداری کنید، چرا که احتمال کمی وجود دارد که اینکار فلپ را تا زمانی که بهبود می‌یابد، جابجا کرده و کاملاً به قرنیه زیرین بچسباند.

پس از جراحی لیزیک


پس از جراحی لیزیک

فوراً پس از جراحی لیزیک ، جراح از شما می‌خواهد مدت کوتاهی را استراحت کنید. فوراً پس از عمل ممکن است احساس سوزش یا خارش موقتی داشته باشید. بعد از یک معاینه کوتاه پس از جراحی، شخص دیگری باید شما را به خانه برساند. (پس از عمل لیزیک تا زمانی که چشم‌پزشک روز بعد شما را ببیند و تایید کند که دید اصلاح نشده شما به حد استاندارد برای رانندگی رسیده، اجازه رانندگی ندارید)

نتایج دراز مدت


نتایج دراز مدت

جراحی لیزر چشم مزایای زیادی دارد و می‌تواند بطور چشمگیری کیفیت زندگی شما را بهبود بدهد.

 • بیشتر افراد پس از جراحی دید۲۰/۲۰ یا بهتر کسب می‌کنند، اما نتایچ لیزیک متفاوت است. برخی از افراد ممکن است تنها به دید۲۰/۴۰ یا کمتر دست پیدا کنند.
 • ممکن است شما هنوز نیاز داشته باشید که پس از اصلاح دید لیزری ، از عینک یا لنز تماسی استفاده کنید، با این حال، نمره چشم شما بسیار کمتر از قبل خواهد بود.
 • اگر شما پس از لیزیک خطای انکساری باقی مانده خفیف دارید و تمایل دارید که برای فعالیت‌های خاص مانند رانندگی در شب ، دید تیزتری داشته باشید، لنزهای تجویز شده با پوشش ضد انکساری اغلب کمک کننده است.
 • در حالی که این عمل بسیار مطمئن است، اما عوارض لیزیک می‌تواند رخ دهد و ممکن است شامل عفونت، یا تابش نور خیره کننده (پخش نور یا هاله نور که زمانی که شما در شب به نور نگاه می‌کنید مانند زمانی که رانندگی می‌کنید قابل توجه است )باشد.
 • درصد کمی از افراد چند ماه پس از جراحی اولیه لیزیک به بهبود لیزیک یا عمل روتوش نیاز دارند تا به حدت بینایی قابل قبولی دست پیدا کنند.
 • شما همچنین ممکن است نیاز داشته باشید که وقتی به سن ۴۰ سالگی رسیدید، چشم‌هایتان را معاینه کنید، تا احتمال کاهش دید نزدیک، به دلیل روند طبیعی سن که  پیرچشمی یا پرسبیوپی نامیده می‌شود را بررسی کنید.
 • در حالی که جراحی لیزیک میزان موفقیت بالایی دارد، مهم است که در مورد تمامی جزئیات عمل، قبل از رضایت برای عمل با جراح صحبت کنید.

خطرات و عوارض جانبی لیزیک


خطرات و عوارض جانبی لیزیک

لیزیک مانند هر جراحی دیگر، خطرات نهانی و عوارضی دارد که باید به دقت در نظر گرفته شود. عفونت و التهاب  مانند هر عمل جراحی از احتمالات است،و معمولاً می‌تواند با دارو برطرف شود.

برخی از افراد عوارض جانبی پس از لیزیک دارند که معمولاً با گذشت زمان برطرف می‌شود. این عوارض جانبی ممکن است شامل دید تار یا مبهم ؛ مشکل دید در شب و/ یا رانندگی در شب؛ خراشیدگی ، خشکی و دیگر علائم این مشکل به نام چشم خشک ؛ تابش نور خیره کننده  ، پخش نور یا هاله در اطراف نور؛ حساسیت به نور ؛ ناراحتی یا درد؛ یا لکه‌های صورتی یا قرمز روی سفیدی چشم باشد. در اقلیتی از بیماران برخی از این تاثیرات ممکن است دائمی باشد.

انواع دیگر جراحی انکساری چشم


انواع دیگر جراحی انکساری چشم

جراحی چشمی رادیال کراتوتومی یا RK و فتو رفراکتیو کراتکتومی یا PRK از جراحی‌های دیگر انکساری هستند که برای تغییر شکل قرنیه بکار می‌رود.

 • رادیال کراتوتومی: در RK یک چاقوی تیز برای برش شکافی در قرنیه و تغییر شکل آن بکار می‌رود. فتو رفراکتیو کراتکتومی اولین عمل جراحی بود که برای تغییر شکل قرنیه با لیزر برای فرم‌دهی آن بکار گرفته شد. لیزر مشابه برای عمل لیزیک و PRK استفاده می‌شود. اغلب یک لیزر کاملاً یکسان برای هر دو نوع جراحی بکار می‌رود. تفاوت اصلی بین این دو جراحی، روشی است که استورما، لایه میانی قرنیه قبل از تبخیر شدن  با لیزر، باز می‌شود.
 • فتو رفراکتیو کراتکتومی: در PRK، لایه فوقانی قرنیه که اپیتلیوم نامیده می‌شود، خراشیده می‌شود تا لایه زیرین استورما در معرض دید قرار بگیرد. در لیزیک یک فلپ از لایه استورما بریده می‌شود و سپس این فلپ کنار زده می‌شود.
 • ترموکراتوپلاستی: نوع دیگری از جراحی انکساری ترموکراتوپلاستی است که در آن برای تغییر شکل قرنیه از گرما استفاده می‌شود. منبع گرما می‌تواند لیزر باشد، اما این لیزر با لیزر مورد استفاده در عمل لیزیک و PRK متفاوت است. دیگر ابزارهای انکساری شامل بخش‌های حلقه قرنیه است که روی استورما قرار داده می‌شود و لنزهای تماسی خاص که بطور موقت قرنیه را تغییر شکل می‌دهد (ارتوكراتولوژي).

Post Author: مجله آنلاین چشم پزشکی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like

سندرم خشکی چشم:تغییر در کیفیت دید و بینایی و کمیت اشک چشم

خشکی چشم، که همچنین سندرم خشکی چشم نامیده می‌شود، امروزه

ضعیفی چشم:تقویت و بهبود قدرت بینایی و کاهش سردردهای ناشی از آن

ضعیفی چشم غالبا با یکی از موارد نزدیک‌­بینی (با نام مایوپیا)

آب مروارید دیابتی:کدر شدن لنز یا عدسی چشم در اثر دیابت و درمان آن

کاتاراکت یا آب مروارید عارضه‌ای است که در طی آن عدسی