درمان خشکی چشم :
بسته به علت خشکی چشم، پزشک شما از روش های مختلفی برای کاهش علائم ممکن است استفاده کند اولویت اول مشخص کردن این است که علت زمینه ای برای خشکی چشم وجود دارد یا نه( مثل سندرم شوگرن یا اختلال عملکرد غدد اشکی و میبومین و یا مصرف دارو) اگر وجود دارد عامل زمینه ای را باید درمان کرد.

در موارد خفیف و رایج خشکی چشم از قطره های اشک مصنوعی برای کنترل علائم ناشی از آن استفاده میشود.در برخی موارد شدید، استفاده کوتاه مدت و به مقدار کم از قطره های چشمی کورتیکواستروئید که علائم التهابی را کاهش میدهد لازم است.اگر خشکی چشم ناشی از دارو باشد .پزشک دارو داروی بیمار را به داروی دیگری تغییر خواهد داد که عوارض جانبی بر روی چشم نداشته باشد.

اگر خشکی چشم نتیجه ی استفاده از لنز تماسی است چشم پزشک ممکن است نوع لنز تماسی شما را تغییر دهد یا ساعات استفاده از این نوع لنز را کاهش داد.در موارد شدید خشکی چشم ، پزشک شما احتمالاً توصیه میکند که تا مدتی به هیچ وجه از لنز تماسی استفاده نکنید.یکی دیگر از گزینه های درمانی قرار دادن مانع بر روی مجاری اشکی در گوشه داخلی پلک هاست. که از آنجا اشک به بینی تخلیه میشود

پلک های مجاری اشکی توسط چشم پزشک بدون درد وارد مجاری خروج اشک میشود و بیماران معمولاً وجود انها را احساس نمی کنند این پلاک ها از کلاژن یا سیلیکون ساخته شده اند و مجدداً میتوان آنها را برداشت در موارد شدید میتوان به صورت دائمی این پلاک ها در مجاری اشکی چشم قرار داد و یا مجاری اشکی را با سوزاندن برای همیشه بست.

در برخی از موارد با یک جراحی ساده میتوان منافذ خروج اشک از چشم را به صورت دائمی بست. این امر باعث میشود تا اشک برای مدت بیشتری در چشم باقی بماند و حجم آن در چشم بیشتر شود. در برخی از بیماران مبتلا به خشکی چشم، مکمل ها با منابع غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا ۳، علائم تحریک چشمی را کاهش میدهند.میزان استفاده از مکمل های غذایی و ویتامین ها را پزشک شما باید تعیین کند.

چگون میتوان در درمان خشکی چشم خود نقش داشته باشیم؟

از اشک مصنوعی ژل و پمادهایی که در داروخانه ها در دسترس هستند میتوانید به عنوان اولین گزینه درمانی استفاده کنید.این مواد به صورت موقت علائم را کاهش می دهند و جایگزین مهمی برای اشک طبیعی در بیمارانی هستند که کمبود اشک دارند.

در صورت استفاده بیشتر از چهار بار در روز، از بکار بردن اشک های مصنوعی با مواد افزودنی نگهدارنده خودداری نمائید از این رو بهتر است از اشک های مصنوعی بدون مواد نگهدارنده استفاده کنید.

عینک های آفتابی یا طبی که کاملاً نزدیک به صورت قرار میگیرند از تبخیر سریع اشک از سطح چشم جلوگیری می کنند علاوه بر این وجود مرطوب کننده هوا در خانه بسیار در این زمینه کمک کننده است.

Post Author: مجله آنلاین چشم پزشکی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like

تنبلی چشم(آمبلیوپی)بدلیل اختلال در عملکرد طبیعی چشم همراه با سردرد

آمبلیوپی که آن را با عنوان تنبلی چشم می‌شناسیم، یک

عینک برای مطالعه و اصلاح مشکلات بینایی (عیوب انکساری، انحراف چشم و…)

انواع مختلفی از مشکلات بینایی وجود دارد که می‌تواند بینایی

تومورهای چشمی: اختلال در سلول‌های پوستی چشم و تغییر رنگ لایه‌های آن

تومورهای چشم معمولا تومورهای ثانویه ناشی از سرطان هایی هستند