جراحی-پلک-پایین

پلکهای پایین یکی از اولین مناطقی در صورت هستند که علائم بالا رفتن سن را نشان می‌دهند. پوست پلکهای پایین بی‌نهایت نازک است و حساس به جاذبه زمین، عوامل ژنتیک و آفتاب سوختگی است. در دوران جوانی تناسب چهره‌ و صافی پوست از خط مژه‌های پایینی تا گونها وجود دارد. همچنان که سن بالا می‌رود صافی که از مژه‌ها تا بالای گونه‌ها ادامه دارد به فروفتگی و برجستگی تبدیل می‌شود. توده‌های چربی برجسته و پدیدار می‌شوند. گونه‌ها مسن و افتاده شده، لبه استخوان دور چشم مشخص شده، صورت شما نمایی شبیه اسکلت توخالی به خود می‌گیرد. این تغییرات ممکن است چهره شما را پیرترت و درمانده‌تر از آنچه که هست نشان دهد.

در جراحی بلفاروپلاستی که به جراحی پلک زیر چشم نیز معروف است، پوست و چربی اضافی دور چشمها برداشته و یا جابجا می‌شود تا بدون تغییر در چهره شما نمای طبیعی، شاداب و پر جنب و جوش به چهره شما بدهند.

گفته می‌شود که چشمها پنجره‌ای به سوی ضمیر انسانند. چشمان ما نمای ظاهری چهره ما و شکل ارتباطات ما با طرف مقابل را تعیین می‌کنند. به همین دلیل جراحی پلک پایین در میان مردم بی‌نهایت رایج است. تنوع روشهای همراه با جراحی و بدون جراحی برای جوان سازی دور چشم، ضرورت داشتن دانش کافی در زمینه آناتومی این قسمت، صاحب نظر بودن در زمینه بکارگیری این تکنیکها و تجربه برای جلوگیری از عوارض جانبی را دوچندان می‌کند. روشها جراحی چندگانه برای حل مشکلات پلکهای بالایی و پایینی تعریف شده‌اند اما اهداف عملی آنها عمومی است. وقتی هدف پلک پایینی باشد اهداف جراحان از بین بردن پوست زائد، صاف کردن اساسی ساختار ماهیچه‌ای، اگر نیاز باشد استحکام ساختار پشتیبان این ناحیه و تراشیدن چربیهای اضافی برای صاف کردن منطقه بین پلک پایینی تا گونه است.

چرا جراحی پلک؟


جراحی-پلک

همچنانکه پلک پایین مسن می‌شود، پوست، ماهیچه و چربی اضافی می‌آورد که سبب ایجاد برجستگی‌های غیر جذاب که به سمت پایین چشم امتداد می‌یابند می‌شود. با بالا رفتن سن دیواره گودی چشم سست می‌شود و این می‌تواند منجر به برآمدگی چربی گودی چشم به واسطه ضعف دیواره آن شود. بطور سنتی این مشکلات از طریق جراحی پلک نفوذی مورد پردازش قرار می‌گیرند به این شکل که در پوست این قسمت شکافی ایجاد شده، چربی‌های اضافی گودی چشم تراشیده شده و در صورت نیاز چربیها و پوست زائد برداشته می‌شود.

جراحی ملتحمه پلک پایین بصورت جایگزینی برای جراحی نفوذی، مشکلات این ناحیه را مورد توجه بیشتر قرار می‌دهد. با تکنیک جراحی ملتحمه، یک شکاف در ملتحمه پلک پایین ایجاد می‌شود که به واسطه آن از ایجاد شکاف در پوست روی پلک جلوگیری می‌شود و در نتیجه هیچ اثری از زخم دیده نمی‌شود. در برخی موارد استفاده از این روش سبب می‌شود چنین به نظر برسد که پلکهای پایینی در جای مناسب و صحیح قرار ندارند.

 جراحی پلک چه مزایایی دارد؟


مزایای-جراحی-لک

جراحی پلک پایینی می‌تواند از طریق از بین بردن پوست چروک و اضافه زیر چشمها، تفاوت قابل توجهی در ظاهر صورت، کم کردن ظاهر فرسوده و پیر صورت ایجاد کند. چشمها تازه‌تر و جوان‌تر به نظر می‌رسند ونتیجه آن ممکن است سالها باقی بماند. درجه بهبودی از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

نکته مهم: جراحی پلک پایینی حلقه‌های تیره، خطوط ظریف یا چروکیدگی‌های اطراف چشم و افتادگی ابروها را از بین نمی‌برد. برای بهتر شدن نتیجه عمل پلک پایینی، پزشک شما موارد زیر را نیز پیشنهاد می‌دهد:

 • بالا کشیدن ابرو برای اصلاح افتادگی ابرو و صاف کردن پیشانی
 • کشیدن پوست صورت برای رفع چروکیدگیهای فکها
 • باز سازی سطح پوست برای از بین بردن خطوط نازک

جراحی پلک پایین چطور انجام می‌شود؟


چگونگی-انجام-جراحی-پلک-پایین

برای انجام جراحی پلک پایینی به صورت سنتی:

 • یک شکاف در امتداد خط مژه یا خط لبخند ایجاد می‌شود.
 • چربی، ماهیچه و پوست اضافی برداشته می‌شود.
 • با بخیه‌های ظریف شکاف را می‌بندند.
 • بخیه‌های دائمی را بعد از سه تا پنج روز بر می‌دارند.

اگر شما یک توده چربی زیر پلک پایین داشته باشید اما مایل به برداشتن پوست اضافه نیستید، جراح شما ممکن است جراحی ملتحمه پلک را به شما پیشنهاد دهد. در این عمل شکاف از داخل پلک پایینی انجام می‌شود و جای زخمی در معرض دید قرار ندارد. این عمل معمولا برای بیماران جوان‌تر که توده چربی زیر چشم دارند، انجام می‌شود. جراحی ملتحمه چشم پوست را محکم نمی‌کند و  پف کردگی منطقه پلک پایینی را کاهش می‌دهد.

آیا من داوطلب مناسبی برای این عمل هستم؟


داوطلب-مناسب

اگر شما در پلک پایینی خود پوست اضافی و یا پف کردگی اطراف چشم دارید، ممکن است داوطلب مناسبی برای جراحی پلک پایینی باشید. بهترین شرایط برای این عمل بیماران سالمی هستند که سیگار نمی‌کشند و شرایط خیلی جدی چشمی ندارند.

در جلسه مشاوره مقداماتی برای انجام عمل جراحی پلک پایینی چه روی می‌دهد؟


مشاوره

در این جلسه مشورتی پزشک شما نگرانی‌هایی که در مورد چشمانتان دارید را توضیح می‌دهد:

 • آیا شما بخاطر از دست دادن مقداری از پوستتان نگران هستید؟
 • آیا وضعیت بافت پوست شما برای شما آزار دهنده است؟
 • آیا شما در زیر چشمانتان پف کردگی دارید؟
 • آیا دوست یا عزیزتان به شما می‌گوید خسته به نظر می‌رسی؟

پزشک شما همچنین تاریخچه مصرف داروهایتان را ارزیابی می‌کند و هر نوع سابقه جراحی پلک، خشکی چشم یا استفاده از رقیق کننده‌های خون را یادداشت می‌کند. او همچنین به طور خاص به آناتومی اطراف چشم توجه می‌کند مانند پلکهای بالایی، گونه‌ها و همچنین استحکام ماهیچه‌های پلک پایینی

در خلال جراحی پلک پایینی چه روی می‌دهد؟


جراحی

بطور کلی جراحی پلک پایینی ممکن است در مطب و با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام شود. این عمل بسته به نوع آن، تقریبا یک تا دو ساعت زمان می‌برد. ممکن است به شما داروهایی مانند والیم برای کمک به آرام شدنتان در خلال انجام عمل داده شود و همه بیماران بعد از عمل به خانه می‌روند.

برای اغلب بیماران یک شکاف درست زیر خط مژه ایجاد می‌شود. این امر اجازه می‌دهد تا پوستهای چروکید‌ه و اضافه برداشته شوند. برای دیگر بیماران شکاف برای جراحی پلک ممکن است از داخل پلک پایینی ایجاد شود. این عمل transconjunctival blepharoplasty نام دارد و بهترین گزینه برای بیمارانی است که فقط می‌خواهند چربی اضافه برداشته یا جابجا شود. در نهایت تصمیم گیری در مورد اینکه از کدام عمل بهترین نتیجه را می‌دهد بعد از ارزیابی و توضیحات دقیق، اهدافی که در نظر دارید و منابعتان انجام می‌شود.

در خلال عمل پزشک شما طرح برش را با استفاده از یک قلم مخصوص رسم می‌کند. سپس پوست با استفاده از یک ضدعفونی کننده تمیز می‌شود. بی‌حس کننده موضعی به دقت به پوست پلک تزریق می‌شود. یک شکاف درست زیر خط مژه ایجاد می‌شود و سپس مقدار کمی از پوست اضافی برداشته می‌شود. هر نوع توده چربی برداشته یا جابجا می‌شود.

بعد از جراحی چه توقعی می‌توانم داشته باشم؟


توقع-جراحی-پلک

بعد از جراحی متخصص چشمان شما را با پماد چرب می‌کند تا خشکی این منطقه را کاهش دهد. بینایی شما ممکن است بطور موقت بخاطر استفاده از پماد، تار شود. پماد به دو روش استفاده می‌شود.

اولین بعد از ظهر بعد از جراحی شما باید در حالی که سرتان را بالا نگه داشته‌اید کاملا استراحت کنید. استفاه از کمپرس سرد روی پلکها مفید است. ( از کمپرسی که وزنی بیش از یک اونس دارد استفاده نکنید. یک کیسه زیپ دار حاوی نخود فرنگی یخ زده مناسب است). فشار خون شما باید مرتب تحت نظر باشد تا از عارضه خونریزی که بر بینایی شما تاثیر می‌گذارد، جلوگیری شود. اگر چه شما می‌توانید بلافاصله بلند شوید، می‌بایست فعالیتهایتان را محدود کنید.

دوره بازیابی بعد از عمل چگونه است؟


بعد-از-عمل

در ابتدا شکاف ایجاد شده احتمالا قرمز و گاهی برآمده می‌شود. در نهایت زخم ناشی از عمل صاف و نامرئی می‌شود. بخیه‌های شما گاهی در هفته اول برداشته می‌شود. تورم و رنگ پریدگی اطراف چشمها عموما فروکش می‌کند و شما شروع به دیدن می‌کنید و احساستان هر روز بهتر می‌شود. ورم و کبودی به شکل قابل توجهی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. کبودی بطور کلی در مدت ۱۰ روز از بین می‌رود. اگر مایل به مخفی کردن هر نوع رنگ پریدگی هستید، در هفته اول شما مجاز به آرایش کردن می‌شوید.

بینایی شما ممکن است برای چند روز یا بیشتر تار شود. چشمان شما ممکن است موقتا به نور حساس شود و شما ممکن است افزایش اشک یا خشکی چشم را تجربه کنید. ممکن است برای کمک به تسکین هر نوع سوزش یا خارش قطره چشمی دریافت کنید.

برای هفته اول لازم است از فعالیتهایی که سبب خشکی چشم می‌شود، خودداری کنید. این فعالیتها عبارتند از: خواند، تماشای تلویزیون، استفاده از پوششی که با چشم در تماس است و استفاده از کامپیوتر. همچنین از چشمک زدن بیش از حد اجتناب کنید زیرا منجر به افزایش ورم می‌شود. می‌بایست از عینک آفتابی تیره به مدت دو هفته استفاده کنید تا از چشمانتان در برابر باد و تحریک نور خورشید محافظت کنید. به مدت چند هفته به آسانی از چشمها اشک جاری می‌شود بنابراین چرت زدن مکرر مفید است.

در سه یا چهار هفته اول شما باید از فعالیتهایی که فشار خون چشم را افزایش می‌دهند اجتناب کنید. این فعالیتها عبارتند از: خم شدن، بلند کردن وزنه، گریه کردن و ورزش. جراح شما به شما خواهد گفت که چه زمانی می‌توانید ورزش کنید. همچنین از نوشیدن الکل اجتناب کنید زیرا منجر به تاخیر افتادن دفع مایعات و بهبودی می‌شود.

نتیجه طولانی مدت برای بیشتر افراد چگونه است؟


نتیجه

تغییر زیاد و جوان به نظر رسیدن که این جراحی قرار است تامین کند معمولا طولانی است. زخم کوچک ممکن است به مدت شش ماه یا بیشتر به رنگ صورتی کم رنگ باقی بماند اما به سادگی می‌شود آن را با آرایش پنهان کرد. آنها درنهایت کمرنگ شده و بصورت خط سفید ناپیدا در می‌آیند. برداشتن چربی بصورت دائمی است اما پوستهای برداشته شده و چروکیدگیها منطقه پلک ممکن است در آیند باز گردند.

اگرچه این بازگشت وضعیت قبلی ادامه دارد اما بیماران معمولا از ظاهرشان جدیدشان برای مدت چند سال بعد از جراحی، خوشحالند. برخی بیماران می‌خواهند با بهبودیهای بیشتر بعدها بهتر شوند. اگر از دست رفتن پوست در پیشانی بعدها ادامه پیدا کند سبب افتادگی ابروها می‌شود بنابراین ممکن است نیاز به بالا کشیدن پیشانی یا برای بار دوم اجرای جراحی پلک داشته باشد.

عوارض جراحی پلک پایین


عوارض

عوارض جانبی جراحی زیبایی پلک زیاد نیست. مانند هر عمل جراحی دیگری به هر حال احتمال عفونت یا واکنش به بی‌حسی  وجود دارد.

دیگر عوارض جانبی احتمالی عبارتند از:

 • هماتوم ریتوربولار – (خونریزی پشت چشم) – به ندرت اتفاق می‌افتد ولی می‌تواند جدی شود. علائم آن از دست رفتن بینایی است.
 • مشکلات موقت اشک ریختن بیش از حد
 • کاهش حس در پلک
 • خشک شدن چشمها – خشکی، خارش، سوزش، احساس وجود دانه شن در چشم
 • برآمدگی یا سفت شدن جای زخم
 • تاری دید
 • عدم تقارن در التیام یا اثر زخم
 • جوش سرسفید در محل بیرون آمدن بخیه‌ها از پوست
 • سخت شدن بستن چشمها بطور کامل. در موارد نادر این امر ممکن است دائمی شود.
 • اکتروپیون یا افتادگی پلک پایین.

جراحی‌های مکمل


جراحی-های-مکمل

برخی بیماران همچنین از جراحی باز سازی سطح پوست سود می‌برند مانند ماسک شیمیایی یا درمان با لیزر فرکشنال همزمان با جراحی پلک پایینی تا بافت و خطوط ریز در پوست پلک پایین‌شان بهبود یابد. برخی بیماران ممکن است مایل باشند که پلک بالایی‌شان نیز همزمان با جوان سازی تمام چشم، مورد جراحی قرار گیرد.

برای بیمارانی با تغییرات عمیق و گودی پلکهای پایینی دکتر چانگ ممکن است تزریق Restylane یا برخی پر کننده‌های گونه بالایی را پیشنهاد دهد تا فرورفتگی‌ها پر شود.

بعد از عمل چه چیزی در انتظار من است ؟


شبیه

بیشترین ورم و کبودی در یک تا ۲ هفته روی می‌دهد و روند بهبودی برای چندین ماه ادامه می‌یابد. جای شکاف برای چند ماه کمی صورتی می‌شود اما کمرنگ شده و درنهایت به سختی دیده می‌شود. اغلب مردم تشخیص نخواهند داد که شما جراحی پلک انجام داده‌اید. شما به سرعت سرحال می‌شوید و اطرافیان شما خواهند گفت که به نظر می‌رسد جوان شده‌اید اما نمی‌توانند محل جراحی را نشان دهند. با بلفاروپلاستی شما بهبود یافتن ظاهرتان را تجربه خواهید کرد.

Post Author: مجله آنلاین چشم پزشکی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like

سندرم خشکی چشم:تغییر در کیفیت دید و بینایی و کمیت اشک چشم

خشکی چشم، که همچنین سندرم خشکی چشم نامیده می‌شود، امروزه

ضعیفی چشم:تقویت و بهبود قدرت بینایی و کاهش سردردهای ناشی از آن

ضعیفی چشم غالبا با یکی از موارد نزدیک‌­بینی (با نام مایوپیا)

آب مروارید دیابتی:کدر شدن لنز یا عدسی چشم در اثر دیابت و درمان آن

کاتاراکت یا آب مروارید عارضه‌ای است که در طی آن عدسی