1

در حوزه علوم‌پزشکی روز به روز عمل‌‌های جراحی از لحاظ تکنولوژی مورد استفاده، سرعت و روش پیشرفته‌تر، کاراتر و ساده‌تر می‌شوند. با گذشت سال‌ها، زمان صرف شده برای انجام یک عمل جراحی و چالش‌های در پیش روی آن که ممکن است میزان موفقیت عمل را تحت تاثیر قرار دهند کاهش می‌یابد. امروزه با وجود پیشرفت‌های روزافزون در حوزه پزشکی، عمل‌های جراحی به سادگی پیاده‌روی در پارک به نظر می‌رسند. در زمینه تصحیح مشکلات بینایی دیگر لزومی ندارد نگران عوارض جراحی باشید یا درباره انجام دادن یا ندادن این نوع عمل‌ها تردید داشته باشید. با توجه به اهمیتی که عمل جراحی فمتولیزیک دارد ما اطلاعات لازم درباره این عمل را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

مزایای درمان فمتولیزیک با تشکیل فلاپ

 • بیمار روز پس از درمان هیچ مشکل یا شکایتی ندارد.
 • بیمار روز پس از درمان بینایی کامل و واضحی دارد.
 • لایه بالایی قرنیه دور انداخته نمی‌شود.بلکه به عنوان یک فلاپ نگه داشته می‌شود و بنابراین لزومی به ساخت مجدد اپی‌تلیوم نیست.
 • در حال حاضر این روش پیشرفته‌ترین روش در دنیا است.
 • در کلینیک ما این روش می‌تواند همراه با تکنیک CustomVue انجام شود که نتیجه آن یک بینایی فوق‌العاده است که در واقع کامل‌ترین بینایی است که تاکنون با استفاده از جراحی به دست آمده است.
 • معایب درمانی فمتولیزیک با تشکیل فلاپ
  • هر کسی برای انجام این درمان مناسب نیست.

  امکان انجام این تکنیک در افرادی که قرنیه نازک دارند وجود ندارد.

عمل فمتولیزیک چیست؟


2

عمل فمتولیزیک یکی از کاراترین تکنولوژی‌های در دسترس در زمینه عمل لیزر چشم است. لیزیک مخفف کلمه انگلیسیlaser-assisted in situ keratomileusis ( لیزر در ضخامت قرنیه )می‌باشد. کلمه فمتو تکنولوژی مورد استفاده را نشان می‌دهد و در دنیای لیزر جدیدترین روش استفاده از تکنولوژی فمتوسکند است. روش لیزر فمتوسکند شامل برش میکروسکوپی یک فلاپ نازک از روی سطح قرنیه  است و پس از آن از لیزر اکسایمر برای تصحیح عیوب انکساری چشم استفاده می‌شود. با فمتولیزیک می‌توان به راحتی نمره چشم بین ۱۲- و ۶+ را درمان کرد.

مزایای فمتولیزیک


جراحی فمتولیزیک مزایایی دارد که در ادامه به آنها می پردازیم:

 • ایمنی مطلوب: احتمال بروز عوارض در برش فلاپ قرنیه به شدت کاهش می‌یابد. احتمال بروز عفونت و التهاب نیز کم شده و سطح وسیع‌تری برای درمان در دسترس است. به علاوه احتمال نیاز به درمان مجدد نیز کاهش می‌یابد.
 • فلاپ نازکتر. فمتولیزیک امکان ایجاد یک برش نازک و یکنواخت از قرنیه را فراهم می‌کند به همین دلیل عوارض و مشکلاتی که قبلا وجود داشت با این روش ایجاد نمی‌شوند. با تهیه فلاپ‌های نازکتر بخش بیشتری از قرنیه باقی می‌ماند. و به این ترتیب نه تنها ثبات و پایداری طولانی‌مدت قرنیه افزایش می‌یابد بلکه امکان تصحیح عیوب انکساری شدیدتر نیز فراهم می‌شود.
 • ضخامت یکنواخت فلاپ: با استفاده از فمتولیزیک، جراح از پیش می‌داند که هر فلاپ باید چه شکل، ضخامت، اندازه و ظرفیتی داشته باشد. این یک مسئله مهم در درمان عیوب انکساری شدید است. در زمان استفاده از تیغه جراحی جراح تنها می‌داند که فلاپ بعد از برش چه شکلی خواهد داشت.
 • سایر مزایا: اندازه‌گیری‌های مربوط به کره چشم برای جراحی لیزر فمتولیزیک چشم اهمیت اندکی دارند.

فرد با انجام جراحی فمتولیزیک در دوره زمانی کوتاه‌تری بهبود پیدا می‌کند. به علاوه بینایی فرد با سرعت بیشتری بهبود می‌یابد. در طول عمل فمتولیزیک فشار کمتری روی چشم وارد می‌شود و فرد درد و ناراحتی کمتری احساس می‌کند.

انجام عمل فمتولیزیک برای چه کسانی مناسب است؟


3

تقریبا هرکسی با مشکل نزدیک‌بینی(میوپی), دوربینی(هیپرمتروپیا) یا آستیگماتیسم  می‌تواند با استفاده از روش فمتولیزیک درمان شود.

 • فرد بین ۶۰-۱۸ ساله باشد.
 • فرد وضعیت سلامت خوبی داشته باشد.
 • نمره چشم بین ۱۲- و ۶+ باشد
 • شدت عیوب انکساری در طی چند سال گذشته تغییری نکرده باشد.

افرادی که از خشکی شدید چشم رنج می‌برند یا قرنیه نازکی دارند اغلب مناسب جراحی فمتولیزیک نیستند. این افراد بهتر است از روش جایگزین دیگری به جز روش PRK استفاده کنند. برای مشکلات بینایی مرتبط با سن که به عنوان پیرچشمی شناخته می‌شوند فمتولیزیک یک راه‌حل عالی نیست. در این موارد  ما استفاده از لنزهای چندکانونی را توصیه می‌کنیم. درمان باید در طول بارداری یا زمان شیردهی به تعویق بیافتد. روش فمتولیزیک در بیماران با مشکلات زیر مورد استفاده قرار  نمی‌گیرد: عفونت‌های ویروسی چشم، هرپس، دیابت شیرین، کراتوکونوس یا قوز قرنیه و هر نوع بیماری که نیاز به درمان با کورتیزون داشته باشد.

اطلاعات کاربردی


4

کلیه مراحل فمتولیزیک در کلینیک چشم فوکوس در طول تقریبا دو ساعت از زمان پذیرش تا ترخیص طول می‌کشد.

پرستاران کلینیک فرد را به اتاق عمل هدایت می‌کنند. آنها چشم‌ها را بیحس و ضدعفونی می‌کنند و با یک پانسمان استریل می‌پوشانند. سپس مژه‌های فرد کنار زده می‌شوند و چشم‌ها مجددا با استفاده از یک ماده بیحس‌کننده موضعی بیحس می‌شوند. یک نگهدارنده پلک در محل مناسب قرار داده می‌شود تا از پلک زدن یا بسته شدن چشم در طی عمل جلوگیری شود. برش فلاپ قرنیه با استفاده از ابزاری که به صورت مستقیم روی چشم قرار می‌گیرد انجام می‌شود و تنها ۲۶ ثانیه طول می‌کشد. از طریق همین ابزار لیزر فمتو،  فلاپ را ایجاد می‌کند. نگران نباشید، موقعیت و تنظیم این ابزار به سادگی به هم نمی‌خورد. پیش از استفاده از لیزر اکسایمر نیاز است فرد به مدت یک ثانیه به یک نورمخصوص نگاه کند. پس از انجام این کار لیزر به صورت اتوماتیک حرکات چشم شما دنبال می‌کند.سپس جراح با استفاده از لیزر اکسایمر Wavelightمشکل انکساری را رفع می‌کند در نهایت فلاپ به سرجای خود بازگردانده می‌شود.

پس از عمل فرد به یک محل استراحت هدایت می‌شود و سی دقیقه در آنجا می‌ماند. در روز جراحی بهتر است فرد رانندگی نکند و با خود یک نفر به عنوان همراه داشته باشد. استفاده از وسائل حمل‌ونقل عمومی توصیه نمی‌شود. پس از عمل قطره چشمی برای فرد تجویز می‌شود. در ضمن به فرد یک عینک آفتابی محافظ داده می‌شود و باید تا ۲۴ ساعت آینده آن را روی چشم خود استفاده کند.

فرد باید برای معاینه یک روز، یک هفته و دو تا سه ماه پس از عمل به پزشک مراجعه کند. هزینه این معاینات به عنوان بخشی از هزینه جراحی در نظر گرفته می‌شوند.

آیا فمتولیزیک عوارض و خطرات دارد؟


5

 جراحی چشم با استفاده از لیزر فمتولیزیک نسبت به استفاده روزانه از لنزهای تماسی عوارض کمتری دارد. در حال حاضر بیشترین خطر استفاده از روش جراحی با استفاده از لیزر فمتولیزیک نیاز به جراحی مجدد است که البته احتمال آن کمتر از ۰٫۵ درصد است. مانند سایر جراحی‌ها در این نوع جراحی نیز احتمال کمی از بروز عفونت و التهاب وجود دارد که استفاده از قطره چشمی و عینک آفتابی مخصوص احتمال این خطر را کاهش می‌دهد. استفاده از تکنیک‌های قدیمی‌تر ممکن است منجر به بروز خشکی چشم دائم شود. استفاده از روش پیشرفته فمتولیزیک به همراه مراقبت‌های پیش از عمل  این خطر را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. هرگونه کاهش موقت در تولید اشک با قطره‌های چشمی روان‌کننده و یا پلاگ‌های مجاری اشکی قابل درمان هستند. در استفاده از این روش احتمال خطر کاهش بینایی وجود ندارد. درمان با لیزر، کنتراست نوری را در شرایطی که نور ضعیف است افزایش می‌دهد.

سوالات متداول درباره جراحی فمتولیزیک 


در ادامه سوالات رایج درباره این نوع جراحی را میتوانید مطالعه کنید:

لیزر اگسایمر چیست؟

با استفاده از لیزر اگسایمر لایه‌های نازکی از قرنیه با استفاده از روش ازبین بردن بافت با استفاده از لیزر(Photo ablation) تبخیر می‌شود. این کار باعث می‌شود:

 • شکل قرنیه تغییر کند.
 • قرنیه در موارد نزدیک‌بینی مسطح شود.
 • در موارد دوربینی قرنیه گردتر شود.
 • بیرون قرنیه در موارد آستیگماتیسم حالت یکنواخت و یکدست شود.

جدیدترین تکنولوژی کامپیوتری شکل صحیح قرنیه و همچنین مقدار مناسب لیزر برای از بین بردن بافت را به صورت اتوماتیک محاسبه می‌کند. لیزر Wavelight EX500 Excimer با استفاده از تکنولوژی Perfect Pulse دقت و ایمنی را تضمین می‌کند. سیستم ردیابی ۶- سیگما همه حرکات چشم را در طی عمل دنبال می‌کند. قابلیت اطمینان و دقت در هر مرحله با استفاده از کالیبراسیون با رزولوشن بالا تضمین می‌شود. استفاده از روش کندوسوز لیزر غیرکروی باعث بهبود بینایی در شب می‌شود.

لیزر فمتولیزیک چطور کار می‌کند؟

 6

لیزر فمتو  Ziemer Z8  بر اساس اصول photo disruption عمل می‌کند: با استفاده از انرژی لیزر فروسرخ جراح  زیر سطح قرنیه طرحی از فضاهای کوچک هم‌پوشان ترسیم می‌کند. لیزر در سرعت‌های بسیار بالا عمل می‌کند و در یک کوادریلیونم ثانیه یا یک فمتوثانیه برانگیخته می‌شود. پالس‌های بسیار دقیق لیزر بافت قرنیه را در سطح مولکولی بدون تولید گرما یا تماس با بافت اطراف برش می‌زند. با حرکت لیزر به سمت بالا و پایین چشم یک فلاپ کامل قرنیه ایجاد می‌شود. بعد از ایجاد فلاپ جراح آن را با استفاده از یک ابزار مخصوص برمی‌دارد. سپس از لیزر اکسایمر برای تراشیدن برش‌های نازک قرنیه استفاده می‌شود. در نهایت جراح فلاپ را به سرجای خود برمی‌گرداند.

انواع روش‌های فمتولیزیک

 • A-Cat : فمتولیزیک با آبرومتری. ما در حال حاضر ابزارهای تشخیصی پیچیده‌ای در اختیار داریم که می‌توانند عیوب انکساری خیلی خفیف را شناسایی کنند. در این عیوب انکساری استفاده از لنز و عینک کارساز نیست و درمان آنها در افرادی که مردمک گشاد دارند با افزایش میزان کنتراست بینایی بهتری را در شب فراهم می‌کنند.
 • T-Cat : فمتولیزیک با توپوگرافی: معمولا شکل قرنیه منظم است(کروی و هلالی). برای برخی بیماران مانند افراد دچار قوز قرنیه و آستیگماتیسم نامتقارن و نامنظم تنها زمانی شکل قرنیه مشخص می‌شود که از تصویربرداری‌های توپوگرافی استفاده شود. اگر پزشک بر این عقیده باشد که شما کاندیدای مناسبی برای توپوگرافی هستید حتما با شما درباره گزینه T-Cat صحبت خواهد کرد.

Post Author: مجله آنلاین چشم پزشکی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like

سندرم خشکی چشم:تغییر در کیفیت دید و بینایی و کمیت اشک چشم

خشکی چشم، که همچنین سندرم خشکی چشم نامیده می‌شود، امروزه

ضعیفی چشم:تقویت و بهبود قدرت بینایی و کاهش سردردهای ناشی از آن

ضعیفی چشم غالبا با یکی از موارد نزدیک‌­بینی (با نام مایوپیا)

آب مروارید دیابتی:کدر شدن لنز یا عدسی چشم در اثر دیابت و درمان آن

کاتاراکت یا آب مروارید عارضه‌ای است که در طی آن عدسی