توصیه های مراقبتی بعد از عمل لازک برای جلوگیری از خشکی چشم

عمل لازک (LASEK مخفف عبارت Laser-Assisted Sub-Epithelial Keratectomy)، یکی از درمان‌های متعدد لیزر چشم است که در حال حاضر برای اصلاح مشکلات بینایی مانند دور یا نزدیک بنی و آستیگماتیسم انجام می‌شوند. حدود ۱۰ درصد از بیمارانی که قصد انجام عمل لیزر چشم دارند، می‌توانند تحت عمل جراحی لازک قرار بگیرند. یک عمل موفق لازک می‌تواند نیاز به استفاده از عینک یا لنزهای طبی را بکاهد یا کلاً از بین ببرد. این عمل حتی برای نزدیک‌بینی شدید و برای کسانی که قرنیه‌ی نازک دارند مناسب است. عمل لیزر لازک به عنوان یک عمل جراحی بدون چاقو (NO-KNIFE نیز شناخته می‌شود زیرا در این عمل نیازی به هیچ برشی در چشم نیست. انجام این نوع عمل اغلب برای کسانی توصیه می‌شود که شغل یا کارهای روزانه‌ی او، چشم آن‌ها را بیشتر در معرض خطر می‌دهد، مانند بازیکنان راگبی، شناگران، بناها و مشاغل ساخت و ساز، جوشکاران یا کسانی که در نیروهای نظامی و جنگی هستند.

عمل لیزر چشم لازک چیست؟


عمل لیزر چشم لازک چیست؟

عمل لیزر لازک چشم، روشی برای درمان آستیگماتیسم، نزدیک‌بینی و دوربینی است. قرنیه‌ی چشم با استفاده از یک لیزر فرم داده می‌شود، به این صورت که لایه‌ای از بافت قرنیه برش داده و برداشته می‌شود. در عمل لیزر لازک چشم، اپیتلیوم (برون پوش) یا لایه‌ی بیرونی قرنیه با یک تیغه‌ی خیلی نازک به نام ترفین (مته) بریده می‌شود. جراحی لازک چند مزیت نسبت به دیگر تکنیک‌های عمل‌های لیزر چشم دارد، از جمله اینکه از مشکلات مرتبط با برش و برگرداندن لایه‌ی برداشته شده در قرنیه جلوگیری می‌شود. عمل لیزر لازک کمتر منجر به خشکی چشم می‌شود.

چگونه بدانم که عمل لیزر لازک برای من مناسب است؟


چگونه بدانم که عمل لیزر لازک برای من مناسب است؟

جراحی لیزر چشم لازک LASEK ممکن است برای بیمارانی که قوز قرنیه یا قرنیه‌ی خیلی نازک دارند مناسب باشد، این مشکلات باعث می‌شوند تا برداشتن یک لایه‌ی نازک از روی قرنیه را برای جراح دشوار باشد. بیمارانی که شغل یا کارهای متفرقه‌ای دارند که باعث می‌شوند تا چشمانشان بیشتر در معرض خطر آسیب دیدگی قرار بگیرد (مانند ورزش بوکس) می‌توانند کاندیدای بهتری برای انجام این نوع عمل لیزر چشم باشند، زیرا خطر بروز مشکلات ناشی از آسیب دیدگی یا ضربه کمتر خواهد بود. جراحی لیزری لازک برای کسانی که سندروم خشکی چشم دارند نیز بهتر است، زیرا عصب‌های قرنیه که مسئول رفلکس و واکنش اشک چشم هستند در این عمل بریده نمی‌شوند.

آمادگی قبل از عمل لیزر چشم لازک چگونه است؟


آمادگی قبل از عمل لیزر چشم لازک چگونه است؟

قبل از عمل لیزر چشم لازک، در مورد اینکه چه انتظاری باید در طول عمل و بعد از آن داشته باشید صحبت می‌شود. در طی جلسه‌ی قبل از عمل، سابقه‌ی پزشکی‌تان را مورد بررسی قرار می‌دهند و چشمانتان را معاینه می‌کنند. معاینات دیگر نیز ممکن است انجام شوند، از جمله اندازه‌گیری ضخامت قرنیه، انکسار و اتساع و گشادی مردمک چشم.

مراقبت‌های بعد از عمل لازک


مراقبت‌های بعد از عمل لازک

مراقبت‌های مؤثر و جامع بعد از عمل جراحی لیزر چشم، از اهمیت بسیاری برخوردارند و امری ضروری قلمداد می‌شوند. فکر کنید اگر عمل جراحی دیگر داشتید، هیچ وقت نمی‌توانستید به‌راحتی از جای خود بلند شوید، به خانه بروید و هیچ‌وقت دوباره به فکر آن نمی‌افتادید، بنابراین چرا باید عمل چشمتان با بقیه‌ی عمل‌ها فرق داشته باشد؟

هنگامی که یک کلینیک جراحی لیزر چشم را انتخاب می‌کنید، مراقبت‌های بعد از عمل چیزی است که باید به‌دقت آن را بررسی کنید. در کل مراقبت‌های صحیح بعد از عمل، امری اساسی در به دست آوردن نتایج مورد انتظار و مطلوب شما می‌باشد، ضمن اینکه این مراقبت‌ها سبب کاهش احتمال هرگونه ناراحتی یا مشکلات بعدازاین عمل خواهند شد.

چرا مراقبت‌های بعد از عمل اهمیت بسیار زیادی دارد؟


چرا مراقبت‌های بعد از عمل اهمیت بسیار زیادی دارد؟

بسیاری از افراد از مراقبت‌های صحیح بعد از عمل لیزر چشم پوشی و بی‌اعتنایی می‌کنند. اگرچه، دانستن این نکته بسیار ضروری است که چشم‌های شما بعد از عمل حساس‌تر می‌شوند و باید برای کاهش خطر آسیب دیدگی‌ها و مشکلات، از آن‌ها به‌خوبی محافظت کرد. برای اینکه با این عمل به بهترین نتایج موردنظر خود دست یابید، باید به دستورالعمل‌ها و توصیه‌های جراح چشمتان به خوبی گوش کنید. تا یک سال بعد از عمل، چکاب‌های منظمی را خواهید داشت.

توصیه‌های جهت مراقبت‌های بعد از عمل لیزر چشم


توصیه‌های جهت مراقبت‌های بعد از عمل لیزر چشم

در اینجا به مهم‌ترین نکات مراقبتی اشاره می‌کنیم که به شما کمک می‌کنند که تا حد امکان‌پذیری دوره‌ی بعد از عمل لیزر چشمتان را به‌راحتی پشت سر بگذرانید:

 • حتماً از کسی بخواهید که به شما کمک کند: از یک دوست یا اعضای خانواده بخواهید تا بعد از عمل، شما را از کلینیک به خانه همراهی کند و اگر در چند روز بعد از عمل جراحی‌تان، برای انجام کارهای روزانه‌تان به کمک نیاز داشتید، دیگران را در جریان بگذارید.
 • از رفتن به محل غبارآلود اجتناب کنید: تا جایی که می‌توانید و حداقل برای یک هفته بعد از عمل لیزر چشم، از رسیدن گرد و غبار به چشمتان و از رفتن به محل غبارآلود خودداری کنید. در این مدت چشتان در حال بهبودی بعد از عمل است و اگر گرد و خاکی به چشمتان برخورد کند ممکن است منجر به عفونت شود.
 • هنگام حمام کردن و دوش گرفتن مراقب چشمانتان باشید: بعد از عمل لیزر چشم، هنگام شستن صورت یا موهایتان باید خیلی مراقب چشمانتان باشید. تا یک روز بعد از عمل لیزر چشم، از دوش گرفتن و حمام کردن خودداری کنید و بعد از آن مراقب باشید که صابون یا هر ماده‌ی دیگری نزدیک چشمتان نرسد.
 • عینک آفتابی بزنید: بعد از عمل جراحی لیزر چشم، ممکن است چشم‌هایتان نسبت به نور بسیار حساس شوند، بنابراین برای چند روز بعد از این عمل میتوانید از عینک آفتابی استفاده کنید، این کار می‌تواند به شما کمک کند که در معرض نور راحت‌تر باشید.
 • از قطره‌های چشمی استفاده کنید: قطره‌های چشمی آنتی‌بیوتیک می‌توانند به جلوگیری از بروز عفونت کمک کنند، همچنین مشکلات متقابل ناشی از خشکی چشم را کاهش خواهند داد.

چه‌کارهایی را نباید بعد از عمل جراحی لیزر چشم انجام داد؟


چه‌کارهایی را نباید بعد از عمل جراحی لیزر چشم انجام داد؟

 • رفتن به تعطیلات: اگر بعد از عمل جراحی لیزر چشم قصد رفتن به تعطیلات و تفریح دارید، باید تقریباً ده روز بعد از عمل صبر کنید. به این خاطر که چشمانتان به مدت زمانی برای بهبودی نیاز دارند و همچنین توصیه می‌شود که در صورت بروز هر گونه نگرانی یا نیاز به درمان‌های دیگر، در محل زندگی و نزدیک به کلینیکتان بمانید.
 • رفتن به سر کار: یک یا دو روز بعد از عمل لیزر چشم لیزیک LASIK یا اسمایلSMILE  ، می‌توانید به سر کار خود برگردید؛ اما اگر عمل لیزر لازکLASEK داشته‌اید، بسته به شرایط و نوع کار  و پست شما در محل کارتان ، ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشید.
 • آرایش کردن چشم: برای حداقل یک هفته بعد از عمل لیزر چشم نباید هیچ گونه مواد آرایشی یا هیچ محصول دیگری در اطراف چشمتان استعمال کنید.
 • دوش گرفتن: برای حداقل یک روز بعد از عمل باید از دوش گرفتن و شستن موهایتان خودداری کنید.
 • مالیدن چشم‌ها: این مورد برای کسانی که عمل چشم لازک انجام داده‌اند اهمیت ویژه‌ای دارد، زیرا مالیدن چشم‌ها می‌تواند مشکلاتی را در لایه‌ی ایجاد شده در قرنیه (در طول عمل) به وجود آورد.
 • دود یا سیگار کشیدن: اگر دود به چشمتان برسد، باعث می‌شود تا تمایل به مالیدن چشم در شما بیشتر شود و این کار می‌تواند باعث درد و ناراحتی بسیار زیادی گردد.

چه زمانی باید با جراحتان تماس بگیرید؟


چه زمانی باید با جراحتان تماس بگیرید؟

اگرچه اکثر بیماران بعد از عمل لیزر چشم، دوره‌ی بهبودی و نقاهت راحت و بدون دردسری دارند، اما باید از تعدادی علائم مطلع باشید که نشان می‌دهند که باید با جراح و متخصص خود تماس بگیرید. این علائم عبارت‌اند از:

 • ترشحاتی از چشم
 • قرمزی چشم
 • کاهش ناگهانی دید
 • درد

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است

Post Author: مجله آنلاین چشم پزشکی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like

سندرم خشکی چشم:تغییر در کیفیت دید و بینایی و کمیت اشک چشم

خشکی چشم، که همچنین سندرم خشکی چشم نامیده می‌شود، امروزه

ضعیفی چشم:تقویت و بهبود قدرت بینایی و کاهش سردردهای ناشی از آن

ضعیفی چشم غالبا با یکی از موارد نزدیک‌­بینی (با نام مایوپیا)

آب مروارید دیابتی:کدر شدن لنز یا عدسی چشم در اثر دیابت و درمان آن

کاتاراکت یا آب مروارید عارضه‌ای است که در طی آن عدسی