ماست و باقالا ، ماست و سرکه، ماست و ماهی، سرکه و برنج، سرکه و ماهی ، شیر و ماهی، شیر و انجیر، شیر با غذاهای چربی و گوشت ، کبوتر بچه با پیاز ، پونه و پیاز ، سیر و خردل، انار و هریسه ، جمع این مواد با هم ناسازگاری دارند

بهترین روغن ها برای ماه مبارک رمضان روغن گاو، بعد از آن روغن دنبه، بعد روغن زیتون و کنجد است از روغن های دیگر مانند روغن های مایع و جامد و هسته انگور و … بپرهیزید.

بر سر سفره افطار سبزی خوردن را فراموش نکنند.آنان که مزاجشان خیلی گرم است در سبزی خوردن از سبزی گشنیزتازه و خرفهغافل نشوند.

از ظروف آلومینیوم و تلفون استفاده نکنید اگر در ظرف مسی غذا را طبخ کردید باید بلافاصله غذا را خارج کنید و در ظرف لعابی،چینی، استیل، گلی و یا سنگی یا پیرکس نگهداری نمایید.

با عجله و ایستاده و در حال حرکت افطار نکنند و در این حالت شام نخورند.

هنگام افطار و سحری غذا را داغ وارد معده نکنید، بگذارند کمی سرد شود.

پیامبر اکرم (ص) می فرماید: در غذای داغ برکت وجود ندارد.

بعد از صرف افطاری و شام و سحری خواب را به تعویق بیاندازند.

هرگز بدون سحری روزه نگیرند و اگر خواب ماندند در افطار بعدی با آب گرم و خرما افطار باز کنند و در خوردن غذای شام بعد از باز کردن افطار عجله نکنند.

استحمام در طول روز برای روزه داران ضعف می آورد و شب ها تا سحر بلا مانع و مفید است بهتر است برای شستشوی بدن از آبزن حمام استفاده کنند.

ورزش را در ماه مبارک رمضان فراموش نکنند و کسانی که عادت به ورزش دارند در ماه مبارک رمضان بهتر است ورزش همیشگی خود را ادامه دهند .ورزش میتواند ملایم و متناسب با بدن انتخاب شود

کسانی که از ضعف حافظه رنج میبرند همراه با سحری ۲۱ عدد مویزسیاه بدون هسته یا هسته درآورده میل کنند.

چنانچه روزه دار در ماه مبارک رمضان دچار درد شدید در معده و اطراف ناف احساس گردد باید در فاصله افطار تا سحر یک قاشق غذاخوری شوید خشکآسیاب شده را با ۲ لیوان آب روی شعله ملایم بجوشانند تا یک لیوان بماند صاف کنند و با عسل خوب شیرین کرده بخورند تا دل درد سریعاً ساکت شود.

علاج بوی بد دهان روزه دار

علت بویایی دهان روزه دار سوختن اخلاط غلیظ دیه در معده در اثر مزاج حار ویژه ماه مبارک رمضان است.

حاصل سوخته اخلاط بصورت دخان و دود در آمده با اندک بخار از رطوبت معده در هم آمیخته و راه صعود را بسوی مری و حلق می پیماید.. چنانچه روزه دار دچار بیماری عفونی لثه و دندان یا عفونت های نزله ای از مغز نیز باشد.

در اثر به هم پیوستن مواد صعود کننده با مواد نزول کننده بوی بد دهان دو چندان می شود. سینوزیت یکی از شایعترین ترشحات عفونی نزله ای است که بوی عفونت را تشدید می کند.

یکی از عمده ترین مسایلی که روزه داران در ماه مبارک رمضان با آن مواجه می شود کم آبی و تشنگی است مخصوصاً اگر ماه رمضان در فصول گرم سال قرار گرفته باشد که ساعات طولانی روز و گرمای هوا مساله کم آبی و تشنگی را تشدید میکند

توجه به این امر به این علت اهمیت دارد که کم آبی باعث اختلال در وضعیت آب و الکترولیت ها در بدن شده و سلامتی را به مخاطره می اندازد.

Post Author: مجله آنلاین چشم پزشکی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like

سندرم خشکی چشم:تغییر در کیفیت دید و بینایی و کمیت اشک چشم

خشکی چشم، که همچنین سندرم خشکی چشم نامیده می‌شود، امروزه

ضعیفی چشم:تقویت و بهبود قدرت بینایی و کاهش سردردهای ناشی از آن

ضعیفی چشم غالبا با یکی از موارد نزدیک‌­بینی (با نام مایوپیا)

آب مروارید دیابتی:کدر شدن لنز یا عدسی چشم در اثر دیابت و درمان آن

کاتاراکت یا آب مروارید عارضه‌ای است که در طی آن عدسی