تفاوت عمل جراحی لازک و PRK

اگر شما از عینک و لنزهای تماسی خسته شده‌اید و فقط می‌خواهید که بیدار شوید و ببینید، احتمالاً در مورد عمل لازک مطلع هستید اما در مورد عمل مشابه آن یعنی پی آر کی چه می‌دانید؟ یکی از شایع‌ترین سؤالاتی که بیماران از پزشکان متخصص اصلاح لیزری عیوب انکساری بینایی می‌پرسند این است که تفاوت لازک با پی آر کی چیست؟ معمولاً پزشکان هر دو عمل را با موفقیت و نتایج شگفت‌انگیز آن انجام می‌دهند و درک این که هر بیمار واقعاً چه می‌خواهد بهترین کاری است که می‌توان برای آن‌ها انجام داد. پزشکان معمولاً به طور اثربخشی با بیماران در مورد بهترین روش مناسب صحبت می‌کنند.

لازک و پی آر کی دو عمل با نتایج نهایی مشابه هستند اما نحوه انجام آنها با هم متفاوت است. مهم‌ترین تفاوت بین لازک و پی آر کی در روش دسترسی جراح به لایه‌های زیرین بافت قرنیه است که در طول عمل اصلاح بینایی تغییر شکل داده می‌شود. بسته به نیازهای بینایی منحصربفرد، پزشک شما بهترین روش را که مناسب شرایط شما باشد تعیین می‌کند.

تشابه لازک و پی آر کی


بیشتر متخصصان مراقبت از چشم معتقدند که لازک و پی آر کی هر دو برای اصلاح عیوب انکساری چشم افراد حائز شرایط، مطمئن و بی‌خطر هستند. در هر دو فرایند از لیزر اگزایمر برای اصلاح بینایی استفاده می‌شود و از آنجا که در هر دو روش از روش‌های مشابه برای اصلاح عیوب چشم بدون نیاز به عینک و لنزهای تماسی استفاده می‌شود، نتایج حاصله از به کارگیری این دو روش مشابه هم هستند. در بیشتر موارد، جراح برای دستیابی به نتایج بهتر در بینایی از تکنولوژی لیزر اگزایمر استفاده می‌کند.

لازک و پی آر کی نتایج مشابهی دراند زیرا در هر دو روش، قرنیه تغییر شکل داده می‌شود. قرنیه در جلوی چشم قرار داد و وظایف تمرکزی چشم را عهده دارد (بخشی از چشم است که لنزهای تماسی روی آن قرار داده می‌شود).

به عبارت ساده‌تر، افراد به دلیل ناسازگاری بین طول چشم و شکل لنزها – عمدتاً قرنیه – از عینک یا لنزها، استفاده می‌کنند. اگر شکل قرنیه مناسب سیستم بینایی فرد نباشد، بیمار دچار تاری دید می‌شود. لیزر اگزایمر اساساً مقداری میکروسکوپی از بافت را با دقت برمی‌دارد تا الگوی شکل قرنیه برای بهبود بینایی فرد تغییر یابد.

آگاهی در مورد قرنیه به درک نحوه عملکرد لازک و پی آر کی کمک می‌کند. نخست این که قرنیه ۵ لایه دارد. لایه اصلی که استروما نامیده می‌شد، لایه میانی قرنیه است و ۹۰ درصد ضخامت را تشکل داده و از بافت کلاژن ساخته شده به طوری که باعث شفافیت قرنیه شده و شاخص بازتابی بالایی دارد – هر دو ویژگی مهم لنزهای کانونی. خارجی‌ترین لایه قرنیه لایه شفاف بافت (پوست) اپیتلیوم است که از قرنیه در برابر محیط محافظت می‌کند.

دقیقاً مانند پوست قسمت‌های دیگر بدن، لایه اپیتلیال قرنیه در صورت آسیب‌دیدگی یا برداشته شدن دوباره رشد می‌کند ولی بافت کلاژن که استروما را می‌سازد این خاصیت را ندارد. در عمل‌های لازک و پی آر کی، لیزر اگزایمر لایه استروما را می‌تراشد و باعث تغییر دائمی در شکل قرنیه می‌شود. زمان که شکل قرنیه به درستی تغییر یافت، نوری که وارد چشم بیمار می‌شود بهتر متمرکز شده و باعث بهبود بینایی بیمار بدون نیاز به عینک یا لنزهای تماسی می‌شود.

 تفاوت لازک و پی آر کی


در حالی که لازک و پی آر کی نتایج قابل مقایسه‌ای دارند اما به روش‌های مختلفی انجام می‌شوند. به همین دلیل هر عمل مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد. در برخی موارد، بیمار ممکن است فقط شرایط انجام لازک یا فقط شرایط قرار گرفتن تحت عمل پی آر کی را داشته باشد. در برخی دیگر از موارد، بیمار ممکن است شرایط لازم برای قرار گرفتن تحت هر دو عمل را داشته باشد که باید عملی که اولویت دارد انتخاب شود.

تفاوت؛ در نحوه دسترسی جراح به قرنیه برای تغییر شکل قرنیه با استفاده از لیزر اگزایمر است. بافت (پوست) اپیتلیوم که روی قرنیه را می‌پوشاند باید برداشته شده یا به طور موقتی قبل از تراشیدن قرنیه با لیزر اگزایمر حرکت داده می‌شود. روشی که در آن بافت برداشته می‌شود، پی آر کی نامیده می‌شود و روشی که به طور موقتی قرنیه جابجا می‌شود، لازک نامیده می‌شود.

اگر در مورد هریک از عمل‌های جراحی لازک و پی آر کی سؤال دارید در این قسمت کلیک کنید.

روش لازک


در عمل لازک، جراح با استفاده از ابزارهای جراحی خاص یک فلپ از روی قرنیه برمی‌دارد تا بتواند لایه اپیتلیال را به طور موقت جابجا کند. فلپ در عمل لازک شامل لایه اپیتلیال و قسمت نازکی از لایه استروما و باقیمانده قسمت‌هایی که به بقیه قرنیه متصل شده است می‌شود. جراح فلپ را بالا داده و تا می‌کند تا بتواند به لایه پایینی دسترسی پیدا کرده و آن را با لیزر اگزایمر بتراشد. پس از انجام این تغییر شکل، جراح فلپ را در محل اصلی خود قرار داده تا فرایند بهبودی بیمار شروع شود. در عمل مدرن لازک از لیزر فیموسکند برای جداسازی بافت و ایجاد فلپ استفاده می‌شود. در روش‌های اولیه عمل لازک از تجهیزات مکانیکی با استفاده از یک تیغ برای ایجاد فلپ استفاده می‌شد. از آنجا که روش بدون تیغ (لیزر) در هنگام ایجاد فلپ باعث بروز عوارض جانبی نمی‌شود، نتیجه همه عمل‌های لازک، دید ۲۰ / ۲۰ است.

در هنگام عمل چشم به روش لازک

در هنگام ایجاد فلپ، بیماری کمی فشار روی چشم خود احساس می‌کند (با قطره، بیحس می‌شود) و دید او به مدت حدود ۴۵ ثانیه تار می‌شود. این معمولاً ناراحت‌کننده‌ترین بخش ۵ دقیقه قبل از انجام عمل لازک است.

پس از انجام عمل لازک

زمانی که عمل انجام شد، بیمار می‌تواند ببیند. برای بیشتر بیماران این احساس به وجود می‌آید که چشم آنها به صورت باز در زیر آب قرار گرفته است و اطراف خود را مه‌آلود می‌بینند اما معمولاً بهتر از دید تاری است که قبل از انجام عمل داشته‌اند. روز پس از عمل بیشتر بیماران بدون نیاز به استفاده از عینک یا لنزهای تماسی دیدی معادل ۲۰ / ۲۰ خواهند داشت.

دروان بهبودی

معمولاً بدترین بخش از دوران بهبودی پس از عمل، سه ساعت پس از آن است که چشم می‌سوزد. تقریباً حسی مانند باز بودن چشم در آب کلردار استخر ایجاد می‌شود. بیشتر بیمار در فاصله کمی پس از ترک مطب یا رسیدن به خانه به خواب می‌روند (به لطف داروهای آرام بخشی که قبل از عمل به آنها داده شده است) و پس از ۳ ساعت که بیدار می‌شوند کاملاً احساس راحتی می‌کنند. برای بیشتر بیماران پس از بیدار شدن، کمی سوزش مانند رفتن مژه در چشم وجود دارد. اشک مصنوعی این احساس را کاهش می‌دهد و معمولاً ۳ تا ۴ روز پس از انجام عمل لازک خود به خود بهتر شده و از بین می‌رود.

روش پی آر کی


در عمل پی آر کی، فلپی ایجاد نمی‌شود. به جای آن، جراح با ملایمت، بافت اپیتلیال قرنیه را برمی‌دارد و از لیزر اگزایمر برای تغییر شکل دادن قرنیه استفاده می‌کند. زمانی که تغییر شکل انجام شد، پانسمان لنزهای تماسی روی قرنیه قرار داده می‌شود تا پوست زیران شروع به رشد کند. لایه اپیتلیال نسبتاً سریع و در کمتر از ۳۰ ثانیه برداشته می‌شود. روش هر جراح متفاوت است اما بدون در نظر گرفتن روش به کار رفته، بیمار ممکن است کمی فشار روی چسم خود احساس کرده و دید وی کمی تار شود. مرحله بعدی، تغییر شکل است و معمولاً در کمتر از ۳۰ ثانیه انجام می‌شود.

پس از انجام عمل پی آر کی

زمانی که تغییر شکل قرنیه انجام شد، چشم بیمار به وسیله پانسمان‌های لنزی و چند قطره چشم بسته می‌شود. پس از انجام عمل، حال بیمار نسبتاً خوب است و معمولاً دید وی بدون نیاز به عینک بهتر می‌شود. این دید کوتاه مدت است زیرا قبل از بهبودی چشم پس از انجام عمل پی آر کی، بینایی تمایل به بدتر شدن دارد.

دوران بهبودی

فرایند بهبودی و بهتر شدن بینایی پس از انجام عمل پی آر کی طولانی‌تر است زیرا بافت اپیتلیال باید بهبود یافته و مانند قبل از عمل، هموار و عادی شود. دوران کامل بهبودی معمولاً حدود ۳۰ روز طول می‌کشد و سه مرحله عمومی دارد: بهبودی اولیه، برداشتن لنزهای پانسمانی و بهبودی کامل.

بیمار باید به مدت ۴ تا ۵ روز از لنزهای پانسمانی استفاده کند تا بافت اپیتلیال وارد مرحله بهبودی اولیه شود که در این مرحله سطح آن بسته می‌شود. در طول این مدت، بینایی بیمار معمولاً کمی تار بوده و ناراحتی او بیشتر بوده و به نور حساسیت خواهد داشت. برخی پزشکان داروهایی برای افزایش راحتی بیمار تجویز می‌کنند اما معمولاً بیش از ۳ تا ۴ روز مصرف نمی‌شوند و دید و بینایی روز به روز بهتر می‌شود. بیشتر بیماران در این مدت نمی‌توانند به راحتی رانندگی کنند بنابراین افرادی که تمایل به انجام عمل پی آر کی دارند باید برای کار و زندگی خود برنامه‌ریزی کنند. زمانی که بافت اپیتلیال بسته شد، پزشک لنزها را در جلسه بعدی ویزیت که حدود ۴ تا ۵ روز پس از انجام عمل خواهد بود برمی‌دارد. هر بیمار متفاوت است اما پس از برداشتن لنزها، دید بیمار به میزان قابل توجهی بهبود می‌یابد.

مراقبت‌های بعد از عمل پی آر کی

در مرحله بهبودی، بیمار احساس می‌کند که روز به روز بینایی او بهتر می‌شود. بیماران باید به استفاده از قطره‌های چشم ادامه دهند و چند مرتبه برای ویزیت به پزشک مراجعه کنند تا وضعیت بهبودی چشم‌های آنها را بررسی کند. در ویزیت‌های بعدی، پزشک مقدار مصرف داروها و قطره‌ها را تنظیم می‌کند تا فرایند بهبودی بافت اپیتلیال را کنترل کرده و مطمئن شود که این فرایند به خوبی پیش می‌رود. از آنجا که بافت اپیتلیال قرنیه معمولاً هر ۳۰ روز یک مرتبه خود را بازسازی می‌کند، معمولاً ۳۰ روز پس از انجام عمل پی آر کی، بیمار می‌تواند نتایج نهایی بهبودی بینایی خود را احساس کند.

کدام روش برای شما بهتر است؟


کدام روش

مهم‌ترین و اولین گام برای رهایی از عینک و لنزها، مراجعه به پزشک برای مشورت است که در آن پزشک متخصص انجام عمل لازک، چشم‌های شما را معاینه کرده تا تعیین کند که کدام روش برای شما مناسب‌تر است. ممکن است فقط یکی از روش‌ها برای شما مناسب باشد که در این صورت، پزشکان با دقت توصیه‌هایی را به شما خواهند کرد. بیشتر افراد می‌توانند انتخاب کنند که کدام روش را انجام دهند و تقریباً بیشتر جراحان انجام عمل چشم به روش لازک را توصیه می‌کنند.

Post Author: مجله آنلاین چشم پزشکی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like

تنبلی چشم(آمبلیوپی)بدلیل اختلال در عملکرد طبیعی چشم همراه با سردرد

آمبلیوپی که آن را با عنوان تنبلی چشم می‌شناسیم، یک

عینک برای مطالعه و اصلاح مشکلات بینایی (عیوب انکساری، انحراف چشم و…)

انواع مختلفی از مشکلات بینایی وجود دارد که می‌تواند بینایی

تومورهای چشمی: اختلال در سلول‌های پوستی چشم و تغییر رنگ لایه‌های آن

تومورهای چشم معمولا تومورهای ثانویه ناشی از سرطان هایی هستند