دوربین عکاسی وقتی می خواهد از دور عکس بگیرد یک نوع لنز میخواهد و اگر بخواهد از نزدیک عکس بگیرد یک نوع دیگر.وقتی لنز بتواند در یک شرایط برای دور تنظیم گردد میگوییم این لنز تطابق کرده است .یعنی خودش را برای شرایط کاری تطبیق داده است خودش را مطابق نیاز تنظیم کرده است.

لنز داخل چشم انسان قدرت را دارد که با اراده شما مطابق دستوری که از مغز میرسد وقتی شما اراده تماشای دوردستها را دارید.خودش برای دیدن دور تنظیم کند و هرگاه خواستید مطالعه کنید خودش را برای فاصله ۴۵ سانتی متری تطبیق دهد.در این صورت میگوییم لنز داخل چشم شما قدرت تطابق دارد.

هرچه سن کمتر باشد قدرت تطابق لنز داخل چشمی بیشتر است مثلاً یک نوجوان ۱۰ ساله بیست دیوپتر قدرت تطابق دارد.هرچه سن بالاتر میرود قدرت تطابق هم کم میشود.بطوریکه یک جوان بیست ساله تقریباً قدرت تطابق ندارد و فقط دور را خوب میبیند.تا سن ۴۰ سالگی کاهش قدرت تطابق مزاحمتی برای فرد ندارد از حدود سن ۴۰ سالگی کم کم دیدن اشیاء نزدیک مشکل میشود.

اصطلاح عامیانه این است که پیرچشمی شروع شده است البته شما که چهل سالتان است پیر نیستید ولی برای مطالعه باید عینک بزنید و اشتباه میکنید که میگوییدعینک پیر چشمی بهتر است بگوییم عینک مطالعه

هرچه سن بالاتر رود و به میانسالی نزدیک میشویم شماره عینک مطالعه هم بالاتر میرود مثلاً اگر شما در سن ۴۲ سالگی عینک مطالعه با شماره ۱+ نیاز داشته باشید ممکن است در سن ۴۵ سالگی به عینک ۱٫۵+ نیاز داشته باشید.نمره عینک مطالعه به مرور زمان بالا میرود و در سن حدود هفتاد سالگی در یک فرد سالم به شماره ۳+ می رسد.

وقتی عمل جراحی و آب مروارید انجام میدهیم داخل چشم انسان یک لنز مصنوعی میگذاریم که قدرت تطابق ندارد و فرد عمل کرده حتماً باید برای مطالعه عینک حدود ۳+ بزند.اخیراً لنزهای چند.کانونه. و دو.کانونه. و تطابقی هم وارد بازار شده ولی هنوز آنطور رضایت همگانی را جلب نکرده و همان تعداد اندکی که عمل کرده اند ناراضی هستند و فعلاً بهتر است که تا مدتی از این لنزها برای عمل آب مروارید استفاده نشود.

Post Author: مجله آنلاین چشم پزشکی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like

سندرم خشکی چشم:تغییر در کیفیت دید و بینایی و کمیت اشک چشم

خشکی چشم، که همچنین سندرم خشکی چشم نامیده می‌شود، امروزه

ضعیفی چشم:تقویت و بهبود قدرت بینایی و کاهش سردردهای ناشی از آن

ضعیفی چشم غالبا با یکی از موارد نزدیک‌­بینی (با نام مایوپیا)

آب مروارید دیابتی:کدر شدن لنز یا عدسی چشم در اثر دیابت و درمان آن

کاتاراکت یا آب مروارید عارضه‌ای است که در طی آن عدسی