آستیکمات-چشم

این یک حقیقت است که چشم شما کاملا گرد نمی‌باشد، تقریبا همه ما این وضعیت را داریم.) کره چشم معمولی به شکل یک توپ کاملا گرد می‌باشد. نور به آن وارد می‌شود و به طور یکنواخت میشکند، که به شما یک دید واضح ارائه می‌دهد. اما اگر چشم شما بیشتر شبیه یک فوتبال یا پشت قاشق باشد، نور در یک جهت بیشتر از جهت دیگر انحنا پیدا می‌کند. این بدان معنی است که تنها یک بخش از جسم در فوکوس است. اشیاء در فاصله دور ممکن است تار و مبهم به نظر برسند. پزشک چشم به راحتی با عینک، لنز یا جراحی این مشکل را رفع می‌کند. این وضعیت کاملا طبیعی است و اکثر افراد با آن متولد می‌شوند. ما علت دقیق را نمی‌دانیم. همچنین ممکن است پس از آسیب چشم، بیماری چشم، و یا عمل جراحی به آن دچار شوید. افسانه ای وجود دارد که در صورتی که در نور کم مطالعه کنید یا خیلی نزدیک به تلویزیون بنشینید، دچار آستیگمات می‌شود، اما این باور درست نیست.

آستیگمات چشم چیست


آستیکمات-چشم-چیست

آستیگماتیسم یک عارضه معمول و به طور کلی قابل درمان در انحنای چشم می‌باشد که باعث تاری فاصله‌های دور و دید نزدیک شود.

آستیگماتیسم هنگامی رخ می‌دهد که سطح جلویی چشم (قرنیه) یا عدسی، در داخل چشم شما، دارای منحنی‌های غیر منطبق باشند. به جای داشتن یک انحنای شبیه به یک توپ گرد، سطح قرنیه تخم مرغ شکل است. این وضعیت باعث می‌شود تاری دید در تمام فواصل می‌شود. آستیگماتیسم اغلب در هنگام تولد وجود دارد و ممکن است در ترکیب با نزدیک بینی یا دوربینی رخ دهد. اغلب به اندازه ای نیست که نیاز به اقدام اصلاحی داشته باشد. در صورت لزوم، گزینه‌های درمان شما، لنزهای اصلاحی یا جراحی هستند.

علائم


علائم

علائم و نشانه‌های آستیگماتیسم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تاری و یا بد شکلی دید
 • خستگی چشم يا ناراحتي
 • سردرد
 • دشواری در دید شب
 • لوچی

چه کسی در معرض آستیگماتیسم قرار دارد?


آستیکماتیسم

آستیگماتیسم می‌تواند هم بر کودکان و هم بزرگسالان تأثیر بگذارد. برخی از بیماران مبتلا به آستیگماتیسم جزیی، تغییر زیادی در بینایی خود مشاهده نمی‌کنند. مهم است که آزمایشات چشم در فواصل منظم برای تشخیص هر گونه آستیگماتیسم در کودکان انجام شود.

آستیگماتیسم چگونه تشخیص داده می‌شود?


تشخیص

آستیگماتیسم معمولا در طول معاینه جامع و گسترده چشم یافت می‌شود. آگاهی از هرگونه تغییر در دید مهم است. این امر می‌تواند در شناسایی هر گونه مشکل بینایی کمک کننده باشد. اگر متوجه تغییرات بینایی خود شدید، برای معاینه کلی اتساع چشم، به متخصص چشم حرفه ای مراجعه نمایید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد


پزشک

اگر علائم چشم شما مانع از لذت بردن از فعالیت‌ها و یا شرکت در انجام کارهای روزمره می‌شود، به یک چشم پزشک مراجعه کنید. چشم پزشک می‌تواند تعیین کند که آیا آستیگماتیسم دارید یا خیر. سپس می‌تواند گزینه‌های درمانی شما برای اصلاح دید را به شما پیشنهاد کند.

دوره‌های معاینه چشم کودکان


 کودکان ممکن است متوجه نشوند که دید آن‌ها تار شده است، بنابراین باید برای بیماری چشم مورد آزمایش قرار گیرند و دید آن‌ها توسط یک متخصص اطفال، چشم پزشک، متخصص اپتومتری و متخصصان غربالگری آموزش دیده دیگر در سن و دوره‌های زیر آزمایش شود.

 • در طول دوره تولد نوزاد
 • در مراجعات بررسی سلامت کودک تا سن مدرسه
 • در طول سال‌های تحصیلی، هر یک تا دو سال در مراجعات سلامت کودک، در مطب چشم پزشک، و یا از طریق غربالگری‌های مدرسه یا عمومی

دلایل آستیگمات شدن چشم


دلایل

چشم شما دارای دو ساختار با سطوح منحنی است که نور را بر روی شبکیه خم (منعکس) می‌کند، و باعث ایجاد تصاویر می‌شود:

 • قرنیه، سطح جلویی چشم شما همراه با لایه اشک
 • عدسی‌ها، یک ساختار شفاف در داخل چشم شما که شکل را تغییر می‌دهد تا به متمرکز شدن روی اشیاء نزدیک کمک کند

در یک چشم با شکل بی نقص، هر یک از این عناصر دارای انحنای گرد، مانند سطح یک توپ صاف هستند. قرنیه و عدسی با چنین انحنایی، تمام نور ورودی را خم (منعکس) می‌کنند، تا یک تصویر بسیار متمرکز به طور مستقیم بر روی شبکیه چشم، در پشت چشم شما ایجاد کند.

خطای انکساری


اگر قرنیه یا عدسی چشم شما تخم مرغی و دارای دو منحنی ناهماهنگ باشند، اشعه‌های نور به درستی خم نمی‌شوند و باعث خطای انکساری می‌شوند. این وضعیت باعث ایجاد یک تصویر مبهم می‌شود. آستیگماتیسم یک نوع خطای انکساری است.

آستیگماتیسم زمانی اتفاق می‌افتد که قرنیه یا عدسی شما در یک جهت بیشتر از جهت دیگر از انحنا ایجاد کند. اگر قرنیه دارای منحنی‌های غیر منطبق باشد، شما آستیگماتیسم قرنیه دارید. اگر عدسی شما دارای منحنی‌های غیر منطبق باشد، آستیگماتیسم عدسی دارید.

هر دو نوع آستیگماتیسم می‌توانند باعث تاری دید شوند. تاری دید ممکن است بیشتر در یک جهت، به صورت افقی، عمودی یا مورب رخ دهد.

آستیگماتیسم ممکن است از زمان تولد وجود داشته باشد یا ممکن است پس از آسیب چشم، بیماری یا جراحی ایجاد شود. آستیگماتیسم با خواندن در نور کم، نشستن بیش از حد جلوی تلویزیون یا لوچی، ایجاد یا بدتر نمی‌شود.

آستیگماتیسم چگونه درمان می‌شود?


درمان

تقریبا تمام موارد را می‌توان با عینک یا لنزهای تماسی اصلاح کرد. اما اگر فقط یک آستیگماتیسم جزیی دارید – پزشک شما ممکن است به آن یک درجه بدهد- و دچار مشکل دیگری نیستید، ممکن است به آن‌ها نیاز نداشته باشید.

آستیگماتیسم نامنظم خیلی کمتر شایع است و به مشکلات قرنیه شما، قسمت جلویی چشم ارتباط دارد. یکی از رایج ترین موارد، کراتوکونوس است که در آن قرنیه گرد طبیعی شما به شکل مخروطی شکل می‌گیرد.

دو روش برای درمان سطوح معمول آستیگماتیسم وجود دارد:

 • لنزهای اصلاحی: به معنی عینک یا لنز است. اگر آستیگماتیسم دارید، احتمالا پزشک شما یک نوع خاصی از لنزهای نرم به نام توریک را تجویز می‌کند. این لنزها را می‌توان برای خم کردن بیشتر نور در یک جهت نسبت به دیگر جهت‌ها تهیه کرد. اگر مورد شما شدیدتر باشد، ممکن است به یک لنز تماسی سفت و قابل نفوذ گاز نیاز داشته باشید. پزشک چشم شما متوجه خواهد شد که کدام یک بهترین درمان برای شما خواهد بود.
 • جراحی انکساری: این جراحی لیزری، شکل قرنیه شما را تغییر می‌دهد. بیش از یک نوع جراحی وجود دارد، بنابراین پزشک شما به شما کمک خواهد کرد که یکی از موارد مناسب را انتخاب کنید. شما نیاز به داشتن چشم‌های سالم بدون مشکلات شبکیه یا زخم‌های قرنیه دارید.

آیا می‌توان از آستیگمات چشمی جلوگیری کرد؟


جلوگیری

آستیگماتیسم معمولا به علت نقص مادرزادی در ساختار چشم ظاهر می‌شود. از این رو نمی‌توان از آن اجتناب کرد. جلوگیری از تغییراتی که ممکن است به طور طبیعی در قرنیه اتفاق بیفتد نیز دشوار است. با این وجود، با اطمینان از محافظت از چشم خود در برابر جراحات، می‌توان از آستیگماتیسم ناشی از تصادف جلوگیری کرد. چه دچار آستیگماتیسم منظم (بی نظمی ژنتیکی در شکل کره چشم) یا چه نامنظم (ناشی از آسیب یا جراحی) باشید، یک چیز مشخص است: اضافه شدن استرس بر روی چشم می‌تواند وضعیت را بدتر یا تشدید کند، و منجر به علائم شدیدتر مانند تاری دید، سردرد و لوچی شود.

 • از استفاده از رایانه یا تماشای تلویزیون برای مدت زمان طولانی اجتناب کنید.
 • به اندازه کافی آب بنوشید(برای هیدراته نگه داشتن چشم).
 • مواد مغذی کافی که برای سلامت چشم لازم است دریافت کنید.
 • به طور مرتب پلک بزنید. این کار نه تنها استرس را کاهش می‌دهد بلکه باعث می‌شود که چشم‌ها خود را روان کنند و مانع از خشک شدن شوند.
 • هر زمان که کار می‌کنید از نور کافی استفاده کنید. نور نامناسب فشار اضافی روی چشمانتان وارد می‌کند و باعث رگ به رگ شدن چشم و لوچی می‌شود.
 • در خانه یا محل کار یک سیستم تهویه دارای رطوبت داشته باشید. استفاده از بخاری یا کولر می‌تواند هوا را خشک کند، که باعث ایجاد استرس و تحریک چشم می‌شود.

Post Author: مجله آنلاین چشم پزشکی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like

سندرم خشکی چشم:تغییر در کیفیت دید و بینایی و کمیت اشک چشم

خشکی چشم، که همچنین سندرم خشکی چشم نامیده می‌شود، امروزه

ضعیفی چشم:تقویت و بهبود قدرت بینایی و کاهش سردردهای ناشی از آن

ضعیفی چشم غالبا با یکی از موارد نزدیک‌­بینی (با نام مایوپیا)

آب مروارید دیابتی:کدر شدن لنز یا عدسی چشم در اثر دیابت و درمان آن

کاتاراکت یا آب مروارید عارضه‌ای است که در طی آن عدسی