نکاتی در کنگره چشم پزشکی ایران اخیراً برگزار شد که دانستن آن برای عموم مردم مفید است:
۱) شیوع بیماری قوز قرنیه در ایران حدوداً ۱۰ برابر آمارهای جهانی است.
۲) تاباندن اشعه و مصرف قطره ریبوفلاوین به عنوان یک مرحله قبل از انجام پیوند قرنیه در بیماری قوز قرنیه یا کراتوکونوس مورد قبول دانشمندان چشم پزشکی کشور میباشد.
۳) برای کاهش فشار چشم در بیماری گلاکوه و یا آب سیاه ، در بانوان حامله قطره تیمولول ،دوراز و لامیه در سه ماه سوم بی خطر است. قطره زالاتان در سه ماه سوم موجب زایمان زودرس و تنگی نفس در نوزاد تازه متولد شده میشود.

۴) بانوانی که مبتلا به فشار بالای چشم هستند و دارویی برای کاهش فشار چشم مصرف میکنند حتماً قبل از باردار شدن با پزشک متخصص چشم مشورت کنند.
۵) اگر بچه ای زیاد پلک میزند و یا گاهی در هنگام دقت در دیدن اشیا یک چشم را میبندد ممکن است نیاز به عینک داشته باشد و حتما به چشم پزشک مراجعه کنید.
۶) برای انسداد مجرای اشکی علاوه بر روش معمول جراحی که با باز کردن پوست کناری بینی انجام میشود روش اندوسکوپیک یعنی جراحی برای باز کردن مجرای اشکی از طریق بینی هم مورد تایید است.

موارد مهمی که در طول کنگره بحث شد عبارتند از:
۱٫ تازه های درمان قوز قرنیه
۲٫ تازه های درمان در بیماریهای سطح چشم
۳٫ افق های جدید درمانی با داروهای جدید در بیماریهای مختلف رتین
۴٫ بازسازی کامل پلک ها در سرطانهای پلک
۵٫ کاربرد سلولهای بنیادی در چشم پزشکی
۶٫ کاربرد ژنتیک در عرصه های نوین پزشکی

۷٫ پیشرفت هایی در درمان آب سیاه
۸٫ کاربرد لیزر فمتوسکند در جراحی های چشم
۹٫ روشهای جدید پیوند قرنیه
۱۰٫ درمان تنبلی چشم و نکات مهم در تجویز عینک در کودکان
۱۱٫ تازه های درمان در خشکی چشم
۱۲٫ موارد مصرف و ممنوعیت مصرف بوتاکس BUTOXدر چشم پزشکی

در چه مواردی به بروز آب مروارید مشکوک شویم؟
وقتی که عینک مطالعه را برمیداریم و باز هم قادر به مطالعه هستیم گاهی اوقات افراد سالمند با خوشحالی اعلام میکنند که” مدتی است میتوانم برخی از نوشته ها را بدون عینک هم بخوانم و انگار جوان شده ام مانند سنین ۲۵ ۳۰ سالگی دید دوباره ای پیدا کرده ام”

این تغییر نمره عینک یکی از علائم بروز آب مروارید می باشد و طولی نمیگذرد (چند هفته و یا یکی دو ماه) که بیمار اعلام میکند که ” تابلوها غبارگرفته و یا رنگ پریده شده اند بعضی اوقات خیال میکنم داخل اتاق یا آشپزخانه دود گرفته است ” این حالتها شروع آب مروارید است معمولاً شماره عینک دوربین ها پس از سن بلوغ یعنی حدود ۲۰سالگی دیگر تغییر عمده نمیکنند ولی در سنین سالمندی ناگهان دچار تغییر تغییرات فاحش میشود و این هم یکی دیگر از علائم بروز آب مروارید می باشد.

نسل گذشته در حدود سن ۷۰ و گاهی بیشتر دچار آب مروارید می شدند ولی این روزها شاهد بروز آب مروارید در سنین پایین تر هستیم . میانگین سنین پایین تر شده است میانگین سنی مبتلایان به آب مروارید به حدود ۶۰-۶۵ ساله رسید و این یکی از نشانه های عدم رعایت مقررات بهداشتی و غذایی در جامعه هستیم . بهداشت عمومی کره زمین و بهداشت عمومی مواد غذایی در کشورها و برخی هم عدم رعایت بهداشت فردی در رفتار اجتماعی و تغذیه

Post Author: مجله آنلاین چشم پزشکی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like

سندرم خشکی چشم:تغییر در کیفیت دید و بینایی و کمیت اشک چشم

خشکی چشم، که همچنین سندرم خشکی چشم نامیده می‌شود، امروزه

ضعیفی چشم:تقویت و بهبود قدرت بینایی و کاهش سردردهای ناشی از آن

ضعیفی چشم غالبا با یکی از موارد نزدیک‌­بینی (با نام مایوپیا)

آب مروارید دیابتی:کدر شدن لنز یا عدسی چشم در اثر دیابت و درمان آن

کاتاراکت یا آب مروارید عارضه‌ای است که در طی آن عدسی