بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی در حال حاضر به عنوان برداشتن پوست آویزان پلک‌هاست که همراه با چربی یا بدون چربی‌های جانبی، برای مقاصد عملکردی یا زیبایی شناختی انجام می‌شود. بلفاروپلاستی پلک بالا ممکن است با استفاده از ابزارهای فولادی ضد زنگ، به صورت سنتی انجام شود، و یا ممکن است با تکنیک‌های برش رادیویی یا تکنیک‌های لیزری تغییر یافته انجام شود. علاوه بر تکنیک‌های استاندارد بخیه زنی، اتصال دهنده‌های بافتی نیز برای فیکس کردن پوست استفاده می‌شود.

چشم‌ها و ناحیه اطراف آن اغلب نقطه کانونی توجه در هنگام مکالمه و ارتباط با دیگران است. تغییرات ظاهری پلک که ناشی از افزایش سن است ممکن است یک پیام نامناسب از خستگی، ناراحتی و عدم وجود قدرت را به فرد مقابل نشان می‌دهد، که ممکن است زیبایی صورت را کاهش دهد. در برخی موارد، درماتوكالاز (پوست اضافی پلك ) یا استاتوبل فارون ( پوست شبه چربی اطراف چشم) به اندازه‌ی كافی برای سودوپتوزیس کافی می‌باشند. این بیماران دارای علائم مربوط به مسدود شدن زمینه‌های بصری فوقانی هستند.

جنس، نژاد، و سن بر نشانه‌های آناتومی ارگانیک پوست پلک تأثیر می‌گذارند. ساختارهای اطراف چشم در افراد مختلف با نژادهای مختلف، متفاوت است. این روابط آناتومیک منحصر به فرد چارچوب مهمی است که هنگام تغییر جراحی پری اوربیتا طراحی شده است.

بلفا روپلاستی در درمان مشکلات پلک


بلفا-روپلاستی-در-درمان-مشکلات

ابعاد سفالومتریک در ناحیه اطراف چشم در مردان و زنان متفاوت است. در زنان، چروک پیشانی و اطراف پلک بیشتر است، و ضخامت پلک کمتر از ضخامت پلک مردان است. در مردان، قسمت پیشانی جلوتر است و چروک پلک به لبه پلک نزدیکتر است. در زنان سفید پوست، چروک پلک معمولا ۸-۱۱ میلی متر بالاتر از حاشیه پلک قرار دارد؛ در مردان سفید پوست، این فاصله  معمولا ۶-۹ میلی متر بالای حاشیه پلک است.

در مقایسه با آناتومی سفید پوستان، آسیایی‌ها دارای بیشترین پهنای پلکی هستند، و چروک پلکی نازک تر، ضخامت اپیکانتالال متوسط دارند و چروک پلکی نزدیک به حاشیه پلک قرار دارد. چروک پوست پلک در جمعیت آسیایی ممکن است وجود نداشته باشد، بینی آنها صاف یا مسطح باشد، اما معمولا پایین تر است و نسبت به بیمار معمول سفید پوست بینی صاف تری دارند. این موضوع به این دلیل است که سپتوم مداری به عضلع بالابرنده   کمی بالاتر از مرز فوقانی و یا بالای سطح قدامی تارسوس متصل شده است.

بلفاروپلاستی در چه مواردی کاربرد دارد


ارزیابی پلک بالا

درماتوكالازیس پلك بالایی عبارت است از کاهش كشش و قوام در پوست که می‌تواند یک لایه پوست اضافی در پلک ایجاد کند و عملکرد چشم را مختل کند، از جمله انسداد میدان دید فوقانی – جانبی. ارزیابی لایه‌های چربی پری سپتال و ابرو در تعیین مجدد سولکوس‌های فوقانی مهم است. ارزیابی عکس‌های قدیمی بیمار به جراح در بازگرداندن ظاهر جوان‌تر کمک می‌کند. همچنین باید به پتوز پلک بالایی نیز توجه کرد، زیرا می‌تواند به طور همزمان اصلاح شود.

افزایش سن باعث تغییرات معمول در پوست پلک می‌شود. پوست آویزان بالای پلک‌ها، با لبه‌های تووخالی و دایره‌ای برجسته چشم و پرولاپس چربی پلک پایین با افزایش سن بوجود می‌آیند. پرولاپس چربی پلک باعث افتادگی پلک به پایین می‌شود.

ارزیابی پلک پایین


پلک‌‍های پایین باید از نظر وجود پوست و چربی بیش از حد، که به طور معمول به عنوان پد‌های چربی، مرکزی و جانبی، دیده می‌شوند، ارزیابی شوند. چربی پلک پایین در نگاه به بالا برجسته تر و در نگاه به پایین کمتر مشخص می‌شوند. جابجایی به سمت پایین کانتوس جانبی می‌تواند منجر به تخریب، سستی یا وجود یک چشم برجسته شود. تست انحراف به پایین پلک می‌تواند درجه سستی آن را تعیین کند و پاسخ کانتال پلک پایین را هدایت کند. جابجایی خلفی لبه مداری در ارتباط با قرنیه قدامی و حاشیه پلک پایین، باید قبل از عمل انجام شود. چشم‌های بیرون زده یا برجسته باید با اگزوفتالمومتری تشخیص داده شوند. آناتومی مالار باید از نظر حفره‌های درونی ارزیابی شود.

ارزیابی ابرو

پتوزیس پیشانی با ارزیابی موقعیت ابرو در ارتباط با لبه مداری قدامی بررسی می‌شود. عدم تقارن در پلک‌های فوقانی و پایینی و موقعیت ابرو مشکل شایعی است و باید به طور جداگانه تشخیص داده شده و مورد توجه قرار گیرد.

کاندیدای خوب برای بلفاروپلاستی چه کسی است؟


کاندیدای-خوب

جراحی پلک عمدتا برای افرادی است که به دنبال درمان‌های ضد پیری هستند. آویزان شدن و چروک شدن پوست در اطراف چشم، بخشی طبیعی از روند پیری است، اما اگر چنین عوارضی ناخوشایندی را داشته باشید، ممکن است این نوع جراحی را برای درمان خود در نظر بگیرید. افراد همچنین در صورتی که برجستگی‌های کیسه مانند قابل توجهی در زیر چشم خود داشته باشند یا اگر ابروها شروع به آویزان شدن کنند، از بلفاروپلاستی ممکن است استفاده شود.

برای بعضی از افراد، بلفاروپلاستی فراتر از یک نگرانی مربوط به زیبایی ظاهری است. اگر دید شما در اثر آویزان شدن پوست مختل شده باشد، ممکن است کاندید خوبی برای این روش باشید. بعضی از مردم ممکن است شکایت کنند که دید آنها در هنگام نگاه کردن به سمت بالا، توسط پوست اضافی بالای چشم مسدود شده است.

برای کاهش خطر عوارض، شما همچنین اگر سیگار نکشید یا هیچ بیماری مزمن نداشته باشید که می تواند بر بهبودی شما تأثیر بگذارد، ممکن است یک نامزد خوب برای این روش باشید.

آماده سازی


آماده-سازی

آماده سازی قبل از جراحی پلک روندی پیچیده است. اول، شما نیاز به مشاوره اولیه با یک جراح پلاستیک دارید تا در مورد نگرانی‌های خود و نتایج مورد نظر برای بعد از جراحی پلک مشاوره لازم داده شود. شما همچنین می‌توانید از جراح خود در مورد مدرک خود و تجربیاتش در رابطه با این نوع جراحی، سوال کنید.

قبل از اینکه این عمل را انجام دهید، جراح شما باید برخی از آزمایش‌ها را روی شما انجام دهد. یک معاینه فیزیکی به منظور نگاه کردن و اندازه گیری چشمان شما انجام می‌‎شود. آزمون‌های بینایی و اشک نیز انجام می‌شود. در انتها، پزشکتان از پلک‌های شما عکس می‌گیرد تا در طول مراحل کعمل به پزشک کمک کند.

مهم است که در مورد مصرف هر نوع دارویی به جراح خود اطلاع دهید. این داروها شامل موارد زیر می‌شوند:

    داروهای تجویزی

    داروهای ضد بارداری

    مکمل های گیاهی

به احتمال زیاد از شما خواسته می‌شود که مصرف هر ماده‌ای که خطرات خونریزی را در شما افزایش می‌دهد، مانند مانند ایبوپروفن (Advil، Motrin) یا وارفارین را متوقف کنید. شما همچنین باید چند هفته قبل از بلفاروپلاستی، مصرف سیگار را متوقف کنید. در اینجا ۱۵ توصیه عملی از خوانندگان ما آورده شده است که به شما کمک می‌کند تا سیگار کشیدن را متوقف کنید.

شما باید برای چند روز اول بعد از جراحی آماده شوید، زیرا پلک‌های شما ممکن است به نقطه‌ای از تورم برسند که توانایی شما برای انجام برخی فعالیت‌ها دچار اختلال شود. پیش ازعمل، غذا‌های خود را آماده کنید و اطمینان حاصل کنید که تمام اقلام لازم را داشته باشید، بنابراین مجبور نیستید از خانه خارج شوید. شما همچنین باید یک دوست یا یک فامیل داشته باشید تا بعد از جراحی به خانه شما رسیدگی کند.

عمل


عمل

بلفاروپلاستی به صورت سرپایی انجام می‌شود. یعنی شما می‌توانید به زودی پس از انجام این عمل به خانه برسید. بیهوشی عمومی فقط برای برخی افراد استفاده می‌شود. جراح شما معمولا یک ماده بی حس کننده را به پلک‌های شما تزریق می‎‌کند.

پلک‌های فوقانی در ابتدا در نظر گرفته می‌شوند. در اینجا جراح شما با یک برش کوچک پوست اضافی را می‌برد، همچنین عضله و گاهی اوقات چربی نیز برداشته می‌شود. بعضی از این بافت‌ها ممکن است قبل از اینکه جراح محل بریدگی را قطع کند، به مناطق دیگری در اطراف چشم منتقل شوند.

بلفاروپلاستی پلک پایین معمولا شامل حذف چربی‌هایی است که کیسه‌‎های زیر چشم را تشکیل می‌دهند و برخی اوقات شامل بریدن مقدار کمی از پوست است. برش ممکن است در داخل پلک یا در خارج از ناحیه زیر مژه انجام شود. در بعضی از مردم، پلک پایین ممکن است به سمت استخوان رانده شود.

به استثنای اینکه شما در جراحی پلک، نگران بینایی خود هستید، بیمه احتمالا این عمل را تحت پوشش قرار نمی‌دهد. در مورد تمام هزینه‌های عمل پیش از زمان انجام آن با پزشک خود صحبت کنید.

بهبودی از عمل


بهبودی-عمل

در مقایسه با سایر انواع جراحی، بهبودی از عمل بلفاروپلاستی نسبتا در زمان کوتاهی انجام می‌شود. بلافاصله پس از عمل، شما به یک اتاق ریکاوری منتقل خواهید شد. شما برای کنترل عوارض جانبی عمل، تحت نظارت قرار می‌گیرید و اگر هیچ عارضه‌ای در شما وجود نداشته باشد، در همان روز به خانه برخواهید گشت.

استراحت: برای چند روز بلافاصله بعد از عمل جراحی پلک، مهم است که استراحت کنید. ممکن است به صورت جزئی تورم و درد را تجربه کنید. پزشک شما ممکن است توصیه کند که از ایبوپروفن را برای تسکین این علائم استفاده کنید. یک یا دو هفته طول می‌کشد تا این علائم به طور کامل از بین بروند. جراح شما ممکن است برای چند روز آینده استفاده از بسته‌های یخ را در محل جراحی توصیه کند.

تاری دید: تار دیدن و حساسیت به نور نیز ممکن است عوارض جانبی کوتاه مدت این عمل باشند. اگر این علائم بیش از یک یا دو روز طول بکشد، با پزشک خود تماس بگیرید.

لنزهای چشمی: شما نمی‌توانید برای دو هفته پس از جراحی پلک، از لنزهای چشمی استفاده کنید. حتما یک جایگزین مانند عینک برای این کار داشته باشید.

شما لازم نیست که چشم خود را در طول مرحله بهبودی پس از عمل بپوشانید، اما برای حفاظت از ناحیه عمل شده، ممکن است به خانه فرستاده شوید. شما همچنین باید مطمئن شویدمنطقه جراحی شده را به آرامی شست و شو می‌دهید و ناحیه جراحی شده را تمیز نگه می‌دارید. پس از چند روز، مجددا به جراح برای ارزیابی و مشاهده نتیجه عمل مراجعه کنید و در صورت وجود بخیه، از جراح بخواهید آن را بردارد .

خطرات عمل


خطرات-عمل

همه انواع جراحی خطر خونریزی، کبودی و عفونت را دارند. لخته‌های خونی نیز یک خطر نادر، اما جدی به حساب می‌آیند.

سایر خطرات و عوارض جانبی دیگر عبارتند از:

تار دیدن

آسیب ناشی از آفتاب سوختگی

چشم‌های خشک

خارش در اطراف چشم

ناتوانی در بستن چشم‌ها

آسیب عضلانی

زخم ها

مهم است که در مورد این خطرات پیش از عمل جراحی با پزشک خود صحبت کنید. همچنین اگر سابقه جراحی با هر نوع عوارض قبلی داشته اید، به جراح خود در مورد آن عوارض هشدار دهید.

Post Author: مجله آنلاین چشم پزشکی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like

سندرم خشکی چشم:تغییر در کیفیت دید و بینایی و کمیت اشک چشم

خشکی چشم، که همچنین سندرم خشکی چشم نامیده می‌شود، امروزه

ضعیفی چشم:تقویت و بهبود قدرت بینایی و کاهش سردردهای ناشی از آن

ضعیفی چشم غالبا با یکی از موارد نزدیک‌­بینی (با نام مایوپیا)

آب مروارید دیابتی:کدر شدن لنز یا عدسی چشم در اثر دیابت و درمان آن

کاتاراکت یا آب مروارید عارضه‌ای است که در طی آن عدسی