انحراف چشم

در انحراف چشم، که لوچی نیز شناخته می‌شود، چشمان شما همیشه هماهنگ نیستند. این بدان معنی است که برای مشاهده یک شی با یکدیگر کار نمی‌کنند. ممکن است یکی به داخل یا خارج نگاه کند یا به بالا یا پایین بچرخد. این وضعیت می‌تواند به صورت همیشگی و یا تنها زمانی که شما تحت فشار قرار گرفته اید و یا بیمار هستید، رخ دهد. بعضی از کودکان با این مشکل متولد می‌شوند. پزشک فرزند شما به این وضعیت انحراف چشم مادرزادی می‌گوید. بسیاری اوقات، علت مشخصی وجود ندارد. ممکن است مشکلی در بخشی از سیستم عصبی او وجود داشته باشد که عضلات چشم را کنترل می‌کند. یا ممکن است تومور یا اختلال چشم داشته باشد.

انواع انحراف چشم


از میان ده‌ها نوع مختلف انحراف چشم، سه نوع در جمعیت اطفال بیشتر دیده می‌شوند. این سه نوع ازوتروپیا مادرزادی، اروتروپیا تطبیقی و ازوتروپیا متناوب است. با این حال، تعداد زیادی از کودکان برای ارزیابی و درمان زودهنگام ازوتروپیا ارجاع داده میشوند، در حقیقت زمانی که دارای شبه لوچی مربوط به برجستگی لایه پوست گوشه چشم هستند.عدم تعادل گذرای چشمان کودک تا سن چهار ماهگی بسیار شایع است. چشم‌ها ممکن است به طور متناوب به طرفین انحراف داشته باشند، اما سه ماه بعد، چشم‌ها باید صاف شوند. هر گونه انحراف چشم که بعد از این زمان ظاهر می‌شود، باعث نگرانی است. انقباض لایه پوست گوشه چشم به دلیل عدم رشد پل بینی وجود دارد و این لایه‌ها قسمت داخلی چشم را پوشش می‌دهند و باعث محو شدن قسمت سفید چشم (صلبیه) می‌شوند. ظاهر انحراف چشم به ویژه در نگاه کودک به طرفین قابل توجه است زیرا چشم زیر لایه اپیکنتال حرکت می‌کند. یک تست پوششی ساده برای هر چشم به طور جداگانه،  نشان می‌دهد که هیچ حرکتی در چشم پوشیده نشده وجود ندارد، و تشخیص بیماری شبه ازوتروپیا مربوط به لایه‌های اپیکنتال را تأیید خواهد کرد.

ازوتروپیا مادرزادی

ازوتروپیا مادرزادی

ازوتروپیا مادرزادی رایج تر از شبه ازوتروپیا است و به صورت یک انحراف زاویه ای بسیار زیاد در کودک کم سن و سال مشاهده می‌شود. زاویه چرخش به اندازه ای بزرگ است که تشخیص ازوتروپیا مادرزادی را می‌توان در یک اتاق انتظار انجام داد. کودکان مبتلا به این بیماری ممکن است دچار آمبلیوپی شوند که در آن صورت درمان اکلوژن مورد نیاز است. با این حال، کودکان ممکن است تصمیم به گذر از این وضعیت ثابت بکنند، و از چشم راست برای مشاهده سمت چپ و از چشم چپ برای نگاه کردن به راست استفاده نمایند. هیچ وسیله تطبیقی برای این نوع انحراف چشم وجود ندارد، اگرچه ممکن است بعدا ساخته شود. عینک‌ها نیز در درمان زودهنگام این کودکان کمکی نمی‌کنند.

روش درمانی

درمان ازوتروپیا مادرزادی جراحی است که شامل تضعیف و تقویت عضلات بیرون چشمی مناسب می‌باشد. اغلب، بیش از یک عمل ضروری است. در حالی که کودکان مبتلا به این وضعیت می‌توانند چشمان خود را به لحاظ زیبایی اصلاح کنند، کودکان دچار ناتوانی ذاتی را برای ادغام هستند و هرگز قابلیت تطبیق کامل دو چشمی ندارند. جراحی عموما در حدود یک سالگی انجام می‌شود و این کودکان باید در طول سال‌های رشد (تا سن هشت سالگی) تحت نظارت باشند تا اطمینان حاصل شود که هر ترجیحی برای یک چشم با درمان اکلوژن درمان می‌شود. کودکان ممکن است در آینده دچار انحراف چشم تطبیقی شوند و در نهایت ممکن است عینک مورد نیاز باشد.

ازوتروپیا تطبیقی

 ازوتروپیا تطبیقی

بروز ازوتروپیا تطبیقی بین سن ۱۸ ماهگی تا ۴ سالگی اتفاق می‌افتد و ممکن است به صورت حاد پیشرفت کند، و باعث فلج عصب ششم شود. در کودکان دچار این شرایط بعید نیست که در بخش اورژانس بیمارستان اطفال بستری شوند. این‌ها کودکانی هستند که با تشخیص ازوتروپیا به متخصص چشم پزشکی ارجاع داده شده اند و با زدن یک عینک اساسا قابل توجه بازمی‌گردند. ازوتروپیا تطبیقی به دلیل ارتباط غیر طبیعی بین عضلات همگرا کننده (عضله صاف میانی) و عضلات متمرکز کننده (عضله مژگانی) به متصل به عدسی داخل چشم هستند، رخ می‌دهد.

روش درمانی

کودکان مبتلا به ازوتروپیا تطبیقی نسبتا هیپروپیک (دور بین) هستند، و درمان به منظور اصلاح این دور بینی با عینک انجام می‌شود. این عینک‌ها برای کودکان کار متمرکز کردن را انجام می‌دهند و به این دلیل که دیگر نیازی به تطبیق ندارند، همگرایی بیش از حد رخ نمی‌دهد و چشم‌ها صاف خواهند بود. عینک‌ها بلافاصله عمل می‌کنند و در حالی که چشم‌ها هنگام نگاه کردن با عینک صاف هستند، هنگامی که عینک‌ها برداشته می‌شوند، به طور قابل ملاحظه‌ای همگرا می‌شوند. بسیاری از کودکان با استفاده از عینک اصلاحی هیپروپیک، به دوچشمی کامل و هماهنگی دست می‌یابند، اما چشمان برخی از کودکان تنها اندکی صاف می‌شوند (ازوتروپیا تطبیقی جزئی). این کودکان ممکن است نیاز به عمل جراحی برای جز غیر تطبیقی انحراف چشم خود داشته باشند. اگر چشمانشان کاملا هماهنگ نباشند، خطر ابتلا به امبلیوپی بالا می‌رود و باید در طول سال‌های این بیماری تحت نظارت دقیق باشند تا اطمینان حاصل شود تا این وضعیت تشخیص داده شده و درمان می‌شود.در دوره توضیح پاتوفیزیولوژی ازوتروپیا تطبیقی برای والدین، اولین سوال آن‌ها این است که: « کودک من چه مدت نیاز به عینک خواهد داشت؟» پیش بینی این زمان می‌تواند دشوار باشد، و نویسنده همیشه به والدین یک «احتمال قطعی» می‌دهد که کودک آن‌ها قادر خواهد بود که در آینده استفاده از عینک را متوقف کند. دلیل این امر این است که کودکان در شروع سنین رشد نوجوانی کمتر دچار دور بینی می‌شوند، و هنگامی که بدن بلند تر می‌شود، چشم کشیده تر می‌شود، دور بینی کم می‌شود. اغلب سابقه خانوادگی قوی با ازوتروپیا تطبیقی همراه است. کودکانی که والدین آن‌ها عینک‌های ضخیم استفاده می‌کنند، باید در صورتی که انحراف چشم ایجاد شده باشد یا در سن سه و نیم سال، بلافاصله چشم خود را بررسی کنند،.

ازوتروپیا متناوب

ازوتروپیا متناوب

ازوتروپیا متناوب بین سنین ۱۰ تا ۴ سالگی ایجاد می‌شود و تشخیص آن می‌تواند دشوار باشد. والدین قادر به توصیف دقیق ناهنجاری‌هایی که در چشم کودک میبینند، نیستند و اغلب می‎گویند که چشم “خنده دار” یا “شیشه ای” به نظر می‌رسد. دلیل این امر این است که انحراف چشم در ابتدا فقط برای دید دور، زمانی که کودک بیمار است یا زمانی که او در حال خواب دیدن است، وجود دارد. والدین متوجه ناهماهنگی می‌شوند، از کودک می‌خواهند که به آ‌ن‌ها نگاه کند، و البته از فاصله‌های نزدیک، چشم‌ها کاملا صاف هستند. از آنجا که چشم‌ها تنها به صورت متناوب دچار انحراف می‌شوند، بروز آمبلیوپی در این وضعیت بسیار پایین است و کودکان دچار دید دوچشمی و استروسکوپ خوب می‌شوند.

علائم

علامت کلاسیک ازوتروپیا متناوب بستن یک چشم در نور آفتاب روشن است. تا زمانی که سرکوب کافی ایجاد نشود، کودکان در هنگام منحرف شدن چشم، دچار دو بینی هستند. از آنجا که این وضعیت اغلب در خارج از منزل اتفاق می‌افتد، کودکان چشم خود را می‌بندند. تشخیص این علامت به تنهایی یک نشانه برای ارجاع به چشم پزشک است.تست پوشاندن چشم ممکن است بر روی یک هدف ثابت در فاصله دور انجام شود، شاید فرزند را به پنجره مطب فرستاده تا روی یک جسم جالب تمرکز کند.

روش درمانی

جراحی برای ازوتروپیا متناوب به طور کلی در حدود ۴ سالگی انجام می‌شود زمانی که اندازه گیری‌های کافی از زاویه انحراف را می‌توان به دست آورد. جراحی شامل تضعیف و تقویت عضلات بیرون چشمی مناسب است و به طور کلی عینک و تمرینات ارزش چندانی ندارند.

والدین بخوانند


تست پوشش چشم هر گونه انحراف چشم را شناسایی می‌کند و باید به طور معمول هم در فاصله‌های دور و هم نزدیک انجام شود. یک تست پوشش واحد به معنای پوشاندن یک چشم (به عنوان مثال، قرار دادن یک دست روی سر کودک و استفاده از انگشت شست به عنوان یک چشم بند) و مشاهده حرکت چشم مخالف است. اگر چشم‌ها به طور رضایتبخش هماهنگ باشند، زمانی که یک چشم پوشش داده می‌شود، هیچ حرکتی در چشم دیگر وجود نخواهد داشت. تست پوشش متناوب شامل حرکت یک چشم بند از یک چشم به دیگری و مشاهده چشمی است که پوشانده نشده است. در حالی که این تست انجام می‌شود هیچ حرکتی نباید وجود داشته باشد. كودكانی كه یک چشم شان دچار آمبلیوپی است، به شدت در برابر هرگونه تلاش برای پوشش چشم خود مقاومت می‌كنند، كه نشانگر نابرابری بینایی است و موجب ارجاع به چشم پزشک می‌شود.

Post Author: مجله آنلاین چشم پزشکی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like

سندرم خشکی چشم:تغییر در کیفیت دید و بینایی و کمیت اشک چشم

خشکی چشم، که همچنین سندرم خشکی چشم نامیده می‌شود، امروزه

ضعیفی چشم:تقویت و بهبود قدرت بینایی و کاهش سردردهای ناشی از آن

ضعیفی چشم غالبا با یکی از موارد نزدیک‌­بینی (با نام مایوپیا)

آب مروارید دیابتی:کدر شدن لنز یا عدسی چشم در اثر دیابت و درمان آن

کاتاراکت یا آب مروارید عارضه‌ای است که در طی آن عدسی