بررسی انحراف چشم در بزرگسالان ناشی از دیابت و درمان آن با جراحی

اکثر بزرگسالانی که دچار انحراف چشم هستند، از دوران کودکی مشکلات چشمی داشتند. با این وجود، انحراف چشم می‌تواند در بزرگسالی نیز ایجاد شود که به دلیل مشکلات پزشکی زیر است:

 • دیابت
 • بیماری تیروئید (بیماری گریوز)
 • میاستنی گراویس
 • تومور مغزی
 • ضربه به سر
 • سکته مغزی

گاهی اوقات، ناهماهنگی چشم‌ها می‌تواند پس از جراحی در اطراف یا روی چشم رخ دهد، مانند جراحی کاتاراکت یا جراحی قرنیه، که به علت آسیب به عضلات چشم در طول جراحی ایجاد می‌شود. علی رغم برداشت‌های غلط رایج،  جراحی انحراف چشم در بزرگسالان مطمئن و مؤثر است. بسیاری از بیماران بزرگسال جراحی انحراف چشم را برای سالها به تعویق انداخته، با اینکه این مشکل آنها را آزار می‌دهد. بیماران اغلب دوبینی داشته و از پد استفاده می‌کنند ، اما طبق گفته پزشک، جراحی انحراف چشم در بزرگسالان مؤثر نیست. اکثر این بیماران می‌توانند انحراف چشم خود را با روش مطمئن جراحی بهبود ببخشند.

خطرات و مزایای جراحی در درمان انحراف چشم بزرگسالان


خطرات و مزایای جراحی در درمان انحراف چشم بزرگسالان

بزرگسالان ممکن است به این دلیل جراحی انحراف چشم را انتخاب کنند که دچار دوبینی یا دیگر علائم هستند یا اینکه ظاهر ناهماهنگ چشم‌ها را دوست ندارند. بیماران ممکن است مشکلاتی در رانندگی داشته باشند، دچار سردرد، خستگی چشم، خواب‌آلودگی شدید، مشکلاتی در خواندن و غیره شوند. اغلب آنها حتی نمی‌دانند که این مشکلات به دلیل انحراف چشم است.

خطرات

عوارض جدی بعد یا در حین جراحی انحراف چشم معمول نیست. با این وجود، این جراحی خطرات دراز مدت زیر را داراست:

 • دیالوپیا اکتسابی پس از جراحی
 • از بين رفتن ديد دو چشمي و فيوژن
 • نیاز به عمل دوباره بدون برنامه‌ریزی. علاوه بر از دست دادن یا لغزیدن عضلات، عفونت و ایسکمی بخش قدامی ، خطرات قبل از عمل مرتبط با بخیه اسکرال عمیق نیز ممکن است رخ دهد.

مزایا

از طرف دیگر مزایای جراحی انحراف چشم در بزرگسالان عبارتند از:

 • بهبود هماهنگی چشم
 • کاهش یا رفع دیالوپیا
 • بازسازی ديد دو چشمي و فيوژن
 • گسترش میدان دید دو چشمی
 • بهبود موقعیت غیر طبیعی سر
 • بهبود مهارت اجتماعی و تجسم نفس

انواع انحراف چشم در بزرگسالی


انواع انحراف چشم در بزرگسالی

در حالی که هیچ مطالعات جمعیتی درباره انحراف چشم انجام نشده است‌، تخمین زده می‌شود که حدود حداکثر ۴ درصد از تمام بزرگسالان به این مشکل دچار هستند. انحراف چشم در بزرگسالان مانند کودکان شایع است.

بزرگسالانی که دچار انحراف چشم هستند به دو گروه تقسیم می‌شوند :

 • کسانی که از دوران کودکی انحراف چشم دارند قبل از اینکه دید آنها کامل شود. این افراد بزرگسال ممکن است در جوانی درمان یا اصلاح مناسبی دریافت نکرده باشند. از سوی دیگر ، ممکن است در دوران کودکی انحراف چشم آنها درمان شده باشد، اما انحراف دوباره تکرار شود. عمدتاً دید محیطی این بیماران با جراحی گسترش پیدا کرده و ممکن است در دید دو چشمی نیز بهبودی حاصل شود. احتمال خطر دیالوپیا پس از جراحی نیز وجود دارد.
 • افرادی که در بزرگسالی دچار انحراف چشم می‌شوند . انحراف چشم پس از بلوغ بینایی معمولاً به علت ضربه، سکته مغزی، فلج عصب جمجمه، بیماری تیروئید یا جراحی چشم برای مشکلات دیگر، ایجاد می‌شود. در انحراف اکتسابی با زاویه کم، که با دوبینی و بطور منطقی همراه با آن است، استفاده از منشور یک راه ساده و مقرون به صرفه در درمان انحراف چشم بدون جراحی و خطرات بالا است. در بیمارانی با انحراف چشم اکتسابی با زاویه زیاد، که همراه با دوبینی و ضمیمه آن نیست، منشور به تنهایی به ندرت یک راه‌حل رضایت‌بخش است. با جراحی معمولاً می‌توان دو بینی را رفع یا حداقل کاهش داد، یا درجه ناهماهنگی را تا اندازه‌ای کاهش داد تا منشور بتواند بطور مؤثر بکار گرفته شود.

نتیجه جراحی انحراف چشم در بزرگسالان چقدر موفقیت آمیز است؟


نتیجه جراحی انحراف چشم در بزرگسالان چقدر موفقیت آمیز است؟

در بیمارانی که دچار انحراف درمان نشده یا تکرار انحراف کودکی هستند، نتیجه درمان شبیه به کسانی است که در کودکی جراحی انحراف چشم انجام داده‌اند. بیمارانی که اولین بار در بزرگسالی دچار انحراف چشم می‌شوند و همچنین به دو بینی مبتلا هستند، بطور متوسط نتیجه بهتری نسبت به گروه اول بدست خواهند آورد.  هنگامی که ناهماهنگی و دید دوچشمی ترمیم شد، چشم این بیماران هماهنگ باقی می‌ماند.  بطور کلی ، دوبینی می‌تواند کاهش یافته یا کاملاً برطرف شود.

تصمیم گیری درباره جراحی


 • ارزیابی:جراحی انحراف چشم از مطب شروع می‌شود که پزشک به دقت ناهماهنگی چشم بیمار و حرکات چشم را بررسی کرده و طرح جراحی را ایجاد می‌کند. در طول ارزیابی قبل از عمل ، می‌توانید تاثیرات جراحی انحراف چشم را با ارزیابی حسی منشور تحریک کنید. اینکار ممکن است نشان دهد که در چه کسانی خطر بالاتری نسبت به دوبینی یا دیگر عوارض پس از جراحی وجود دارد.
 • روش اساسی: تکنیک‌های درمان شبیه به تکنیک‌هایی است که در کودکان بکار گرفته می‌شود: عضله یا عضلات را مشخص کرده و سپس آنها را بر اساس نیاز به ایجاد هماهنگی و عملکرد جدید چشم ، تقویت کرده یا تضعیف می‌کنند. موقعیت‌های جدید ممکن است نیاز به عمل‌های دیگر و پیچیده‌تری داشته باشد ، مانند انتقال عضله و بخیه‌هایی که برای تثبیت حالت چشم در عقب چشم زده می‌شود.
 • بخیه‌های قابل تنظیم: کارشناسان بر این باورند که استفاده از بخیه‌های قابل تنظیم در طول جراحی به کاهش خطر اصلاح نادرست انحراف در بزرگسالان کمک می‌کند. بخیه‌های قابل تنظیم چندین دهه مورد استفاده قرار ‌گرفته است، اما این تکنیک به عنوان یک روش مناسب برای بزرگسالانی که انحراف چشم پیچیده دارند، پذیرفته شده است. بیمار قبل از جراحی هنگامی که هنوز هوشیار است، ارزیابی می‌شود. اگر اصلاح بیش از حد یا بسیار کم باشد، گره‌های بخیه می‌تواند در همان زمان تنظیم شود. این فرصت فراهم می‌شود تا بدون تکرار عمل، نتیجه آن دقیق تنظیم شود.
 • بیهوشی: کارشناسان بیان می‌کنند که بسیاری از بزرگسالان برخلاف کودکان، می‌توانند با بیهوشی موضعی یا ناحیه‌ای تحت جراحی قرار بگیرند. جراحی انحراف چشم در بزرگسالان تنها یک جراحی زیبایی نیست. جراحی بازسازی است و مزایای عملکردی زیادی دارد که شامل ترمیم ناهماهنگی طبیعی و دو چشمی و گسترش میدان دید محیطی است. کارشناسان معتقدند که چالش این است که این اطلاعات را پزشکان و شرکت‌های بیمه‌ای دریافت کنند.

تمرینات چشمی برای بهبود انحراف چشم بزرگسالان


طیف درمان‌ها از  عینک تا جراحی برای هماهنگ کردن چشم است. با این وجود، اکنون بسیاری از برنامه‌های درمان دید چشم، شامل ورزش‌هایی برای چشم نیز هستند. این ورزش‌ها می‌توانند به بهبود هماهنگی چشم کمک کنند. ورزش‌ها را نباید به عنوان جایگزین درمان پزشکی در نظر بگیرید. چون علت و بروز انحراف چشم بسیار گسترده است، ورزش‌های چشم مبتنی بر بیمار به تنهایی نباید به عنوان یک درمان منحصر بفرد در نظر گرفته شود. یک عینک‌ساز یا چشم پزشک می‌تواند بدرستی شرایط را ارزیابی کرده و یک درمان را که علائم خاص شما را برطرف می‌کند، تجویز کند.

حرکت مداد

حرکت مداد

حرکت مداد یک ورزش چشمی ساده است که هر دو چشم روی یک نقطه ثابت یکسان متمرکز می‌شود. این ورزش همچنین  نقطه نزدیک همگرایی نامیده می‌شود. این کار را با گرفتن یک مداد که به اندازه طول بازو از شما فاصله دارد ، شروع کنید. نگاهتان را روی پاک‌کن یا یک حرف و شماره روی لبه مداد متمرکز کنید. به آهستگی مداد را به سمت پل بینی خود حرکت دهید. تا زمانی که می‌توانید روی آن تمرکز کنید، اما هنگامی که دید شما تار شد اینکار را متوقف کنید.

ریسمان بروک

ریسمان بروک

این ورزش برای بهبود هماهنگی چشم بکار می‌رود. شما به یک ریسمان یک و نیم متری با مهره‌هایی با رنگ‌های متفاوت نیاز دارید. یک سر ریسمان را به یک نقطه ثابت مانند  یک دسته یا پشت صندلی محکم کنید. مهره‌ها را با فاصله‌های برابر در ریسمان قرار دهید. سر دیگر نخ را محکم در نزدیکی بینی خود نگه دارید. هنگامی که نگاهتان را از روی یک مهره به مهره دیگر تغییر می‌دهید باید یک الگوی ثابت را ببینید. مهره‌ای را که به آن نگاه می‌کنید، همراه با آن در تقاطع دو رشته ریسمان یکسان با دو برابر مهره دیگر آشکار شده که شکل  X را تشکیل خواهد داد. اگر شما ریسمانی که در جلو یا عقب مهره عبور کرده را ببینید، چشم شما به درستی روی مهره متمرکز نشده است. اطمینان حاصل کنید که شکل X را در تمامی مهره‌ها می‌بینید (به جز مهره‌ای که بسیار دور است، که دو رشته نخ از آن به شکل  V به سمت شما می‌آید). مهره‌ها را روی نخ جابجا کنید و به ورزش ادامه دهید.

کارت استوانه‌ای

کارت استوانه‌ای

این ورزشی مفید برای اگزوتروپیا است. سه استوانه با اندازه‌های تصاعدی را به رنگ قرمز در یک طرف یک کارت بکشید. همین کار را با رنگ سبز در طرف دیگر انجام دهید.  کارت را از درازا و بطور عمودی در مقابل بینی خود قرار دهید، در حالی که بزرگترین استوانه دورتر باشد. به استوانه دور خیره شوید تا زمانی که این استوانه تبدیل به یک تصویر با دو رنگ شود، و تصویر دو استوانه دیگر دو برابر شود. به مدت پنج ثانیه به آن خیره شوید. سپس اینکار را با تصویر استوانه متوسط و کوچک نیز تکرار کنید.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

Post Author: مجله آنلاین چشم پزشکی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like

سندرم خشکی چشم:تغییر در کیفیت دید و بینایی و کمیت اشک چشم

خشکی چشم، که همچنین سندرم خشکی چشم نامیده می‌شود، امروزه

ضعیفی چشم:تقویت و بهبود قدرت بینایی و کاهش سردردهای ناشی از آن

ضعیفی چشم غالبا با یکی از موارد نزدیک‌­بینی (با نام مایوپیا)

آب مروارید دیابتی:کدر شدن لنز یا عدسی چشم در اثر دیابت و درمان آن

کاتاراکت یا آب مروارید عارضه‌ای است که در طی آن عدسی