عمل پلک چشم یکی از عملهایی است که در سالهای اخیر با استقبال زیاد خانمها مواجه شده است. این عمل زیبایی معمولا از سوی افراد و به ویژه خانمهایی که پلک چشمانشان قوام خود را از دست داده و شل شده است، صورت میگیرد.

باید در نظر داشت که این عارضه نه تنها از نظر زیبایی چهره فرد را تحت تأثیر قرار میدهد، بلکه موجب سنگینی پلکها شده و منجر به کاهش میدان بینایی میشود که در این صورت میتوان با عمل جراحی زیبایی یا بلفاروپلاستی، پلک چشمها را ترمیم کرد. اما بايد در نظر داشت كه اين عمل جراحي خطرات خاص خود را داشته و ميتواند منجر به باز ماندن چشمها و در نتيجه خشكي چشم شود.

یکی از این دلایل رفع خستگی چشمها و آسودگی پلکهاست. پلكهاي چشم به طور طبيعي در سنين بالا و معمولا بعد از ۴۵ سالگي شل شده و در روي مژهها قرار ميگيرد كه اين عارضه در برخي افراد كمتر و در برخي بيشتر به وجود ميآيد.
عواملي مانند خوابيدن به صورت دمر، وجود بيماري خاص كه منجر به پفي چشم شود، محافظت نکردن از چشمها در برابر اشعه آفتاب و ساير عوامل در شل شدن پلكها ميتواند تأثیر داشته باشد تا جايي كه پلكها روي چشم سنگيني كرده و مزاحم ديد ميشود كه در اين صورت ميتوان با عمل جراحي اين پلكها را ترميم كرد.
چربيهاي پلك پايين در مواردي به صورت پف كرده بيرون زده و آويزان ميشود و چهره افراد را تحت تأثیر قرار میدهد. در اين عمل كه بيشتر جنبه زيبايي دارد، ميتوان چربيهاي اضافي پايين پلك چشمها را هم از بيرون يا از داخل پلك پايين خارج كرد.

 افتادگي پلك بالا ميتواند در اثر بيماري يا ضربه به وجود آيد و به صورت مادرزادي باشد، در اين عمل زيبايي تنها تكنيك جراحي تغيير يافته و شيوه عمل به روش سابق انجام ميگيرد، وسيله برش اين جراحي امروزه برقي شده است كه تيزتر و صافتر برش ميدهد و نخهاي جراحي بسيار ظريف و ريز شده است كه به سختي ديده ميشود. بعد از اين عمل تنها استفاده از كمپرس آب سرد براي جلوگيري از ورم پلكها كافي است و به طور خاص مراقبت ديگري لازم نيست.

Post Author: مجله آنلاین چشم پزشکی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like

سندرم خشکی چشم:تغییر در کیفیت دید و بینایی و کمیت اشک چشم

خشکی چشم، که همچنین سندرم خشکی چشم نامیده می‌شود، امروزه

ضعیفی چشم:تقویت و بهبود قدرت بینایی و کاهش سردردهای ناشی از آن

ضعیفی چشم غالبا با یکی از موارد نزدیک‌­بینی (با نام مایوپیا)

آب مروارید دیابتی:کدر شدن لنز یا عدسی چشم در اثر دیابت و درمان آن

کاتاراکت یا آب مروارید عارضه‌ای است که در طی آن عدسی