کاتاراکت

در طی عمل کاتاراکت لنز‌های طبیعی چشم برداشته شده و با لنز‌های داخلی چشمی یا IOL جایگزین می‌شوند. این لنز‌های کاتاراکت برای بازیابی و اصلاح بینایی افرادی که مبتلا به آب مروارید هستند طراحی شده‌اند. انواع بسیار مختلفی از لنز‌های آب مروارید موجود بوده و هر کدام از لنز‌ها مزایای بخصوصی دارند. برای این که بفهمید کدام یک از لنز‌های داخل چشمی برای شما مناسب می‌باشد، هر چیزی که لازم است درباره‌ی انواع مختلف لنز‌های آب مروارید بدانید در اینجا آورده شده است.

یکی از جنبه‌های بسیار مثبت عمل آب مروارید چشم و جایگزینی لنز‌ها این است که نتایج دائمی هستند. شما فقط به یک بار انجام این عمل نیاز دارید . اما این مورد هم نیاز شما به بررسی دقیق گزینه‌هایتان قبل از پیش روی با عمل جراحی را حائز اهمیت می‌کند. به علت پیشرفت تکنیک‌های جراحی چشمی و تکنولوژی مورد استفاده در طراحی لنز‌های داخل چشمی- لنز‌های مصنوعی که در طی جراحی کاتاراکت چشم جایگذاری می‌شوند- شما هم‌اکنون می‌توانید یک لنز مصنوعی پر قدرت داشته باشید که قادر است به طور چشم‌گیری بینایی شما را بهبود بخشیده و در همان زمانی که آب مروارید شما در حال درمان شدن است، درون چشم‌هایتان قرار داده می‌شود.

لنز‌های جراحی آب مروارید


متداول‌ترین لنز‌هایی که می‌توانند برای جراحی آب مروارید مورد استفاده قرار بگیرند عبارتند از:

اگر سوالی در مورد هریک از انواع لنزهای آب مروارید دارید در این قسمت کلیک کنید:

لنز‌های استاندارد (تک کانونی)

لنز‌های استاندارد

این نوع از جایگزینی لنز این امکان را به شما می‌‌دهد که خیلی واضح ببینید، اما فقط در یک فاصله‌ محدودی.

بنابر‌این اگر شما لنز‌هایی را انتخاب کنید که بینایی شما را تا فاصله‌ی کوتاهی بهبود بخشند، ممکن است باز هم نیاز به استفاده از عینک برای واضح دیدن فواصل دور‌تر داشته باشید و بر‌عکس. سه نوع فاصله‌ متفاوت وجود دارد و چیزی که می‌خواهید بهبود یابد بستگی به این دارد که چه کاری را به صورت روزانه انجام می‌دهید.

  • فاصله‌ی طولانی– اگر برای امرار معاش رانندگی‌ می‌کنید، بهبود دوربینی (لینک به مقاله دوربینی) شما می‌تواند به شدت کمک کننده باشد. هم‌چنین اگر شما علاقه‌ی زیادی به تماشای تلویزیون داشته باشید یا اگر یک گلف باز قوی هستید می‌تواند انتخاب خوبی باشد.
  • فاصله‌ی متوسط– این نوع فاصله مشابه فاصله‌ای است که می‌خواهید یک صفحه کامپیوتر را از آن فاصله ببینید. اگر شما در اداره کار می‌کنید و بخش زیادی از روز خود را صرف نگاه کردن به مانیتور می‌کنید، می‌توانید از بهبود بینایی خود در فاصله متوسط به خوبی بهره‌مند شوید. ممکن است در گذشته دیده باشید که در پایان یک روز کاری طولانی از سر‌درد رنج می‌برید و اگر این مورد برای شما اتفاق می‌افتد پس بهبود این بینایی می‌تواند دفعات سر‌درد شما را کاهش دهد.
  • فاصله‌ی کوتاه– اگر شما علاقه‌ زیادی به خواندن دارید پس بهبود نزدیک‌ بینی (لینک به مقاله نزدیک‌بینی) می‌تواند یک گزینه‌ خوب برای شما باشد. این کار می‌تواند مفید باشد اگر شما وقت زیادی را صرف خواندن اسناد کاغذی مربوط به کار می‌کنید.

لنز‌های توریک 

لنز‌های توریک

اگر شما دچار آستیگماتیسم  هستید، جایگزینی این نوع لنز‌ها بینایی شما را در یک فاصله‌ی بخصوصی بهبود می‌بخشد. شما می‌توانید بفهمید که آستیگماتیسم بینایی شما را قدری محو می‌کند، بنابراین انتخاب لنز‌های توریک می‌تواند برای شما سودمند باشد.

لنز‌های چند کانونی 

لنز‌های چند کانونی

جایگزینی لنز‌های چند کانونی به بهبود بینایی شما در چند فاصله‌ی مختلف کمک خواهد کرد. و اگر شما در طول روز به طور مداوم تغییر فاصله می‌دهید  می‌تواند کمک کننده باشد. برای مثال اگر نیاز است که از نوشتن روی کاغذ در جلوی خود به نگاه کردن روی مانیتور و سپس به نگاه کردن به یک ارائه در جلوی اتاق تغییر فاصله دهید، می‌خواهید این کار را بدون تغییر عینک خود در هر بار، انجام دهید.

مونوویژنمونوویژن

اگر استفاده از یک لنز چند کانونی را دوست نداشته باشید، می‌توانید یک مونوویژن را انتخاب کنید. این جایی است که یک تک لنز چشمی برای یک فاصله به جای یک چشم جایگذاری می‌شود و یک لنز برای یک فاصله متفاوت به جای چشم دیگر جایگذاری می‌شود، مشکلات دوربینی  و نزدیک ‌بینی حل می‌شوند. این بدین معناست که شما باید بتوانید بدون نیاز به فوکوس متفاوت از یک لنز چند کانونی هر دو فاصله دور و نزدیک را ببینید.

انتخاب لنز‌های آب مروارید مناسب 

اگر شما هنوز هم در انتخاب لنز مردد هستید، داشتن یادداشتی از هر کاری که در طول روز انجام می‌دهید می‌تواند کمک کننده باشد، از جمله تعداد دفعاتی که نیاز دارید عینک خود را عوض کنید، این کار می‌تواند یک تصوری از فعالیت‌هایی که برای شما مشکل‌ساز است به شما بدهد، بنابر‌این وقتی که به مشاور خود مراجعه می‌کنید، اطلاعات مفید زیادی برای راهنمایی کردنتان در تصمیم گیری خواهید داشت. هر نوع لنزی که انتخاب می‌کنید، ادغام عمل آب مروارید با جایگذاری لنز می‌تواند زندگی را تغییر دهد. عمل سریع و بدون درد بوده و نتایج تقریبا فوری هستند.

سوالات متداول


آیا لنز‌های کاتاراکت نیاز به استفاده از عینک را برطرف می‌کنند؟ 

برای اکثریت بیماران، جایگذاری لنز چند کانونی به طور کامل عینک را حذف نخواهد کرد. ممکن است موقعیت‌هایی وجود داشته باشد که پرینت‌ها یا تصاویر بسیار کوچک بوده یا برای دیدن بدون کمک عینک خیلی دور باشند. شبکیه چشم شما باید برای رسیدن به نتایج بهینه کاملا سالم باشد.

آیا لنز‌های آب مروارید می‌توانند فقط در یک چشم جایگذاری شوند؟  

بله، زمانی که قبلا برای چشم دیگر یک جایگذاری استاندارد انجام شده باشد یا زمانی که چشم دیگر آب مروارید نداشته باشد، این مورد امکان پذیر است.

آیا لنز آب مروارید در صورتی که من آن را دوست نداشته باشم می‌تواند برداشته شود؟  

این مورد همیشه امکان پذیر است اما خطرات عمل جراحی اضافی را در پی دارد. با این حال ممکن است یک استثنا مربوط به شخصی که هاله‌های نور برای او همچنان ناخوشایند بوده و کسی که داشتن لنز چند کانونی را به جای لنز استاندارد انتخاب می‌کند وجود داشته باشد. نباید با عجله تصمیم گرفت چون تصاویر شبح گونه همیشه تا حدی با گذشت زمان بهبود می‌یابند.

Post Author: مجله آنلاین چشم پزشکی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like

تنبلی چشم(آمبلیوپی)بدلیل اختلال در عملکرد طبیعی چشم همراه با سردرد

آمبلیوپی که آن را با عنوان تنبلی چشم می‌شناسیم، یک

عینک برای مطالعه و اصلاح مشکلات بینایی (عیوب انکساری، انحراف چشم و…)

انواع مختلفی از مشکلات بینایی وجود دارد که می‌تواند بینایی

تومورهای چشمی: اختلال در سلول‌های پوستی چشم و تغییر رنگ لایه‌های آن

تومورهای چشم معمولا تومورهای ثانویه ناشی از سرطان هایی هستند